Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Στατικη επαρκεια γιατι να βαλεις συναδελφε? Σου ζητησε κανενας?

δεν απαιτειται σε περιπτωση κατοικιας;
Link to comment
Share on other sites

Αλλο η στατικη επαρκεια και αλλο η δηλωση στατικης τρωτοτητας η πως αλλιως το λενε...

 

Ταχυς οπτικος ελεγχος απαιτειται...

 

Ειχες σκοπο να παρεις καροτα απο τα δομικα στοιχεια για αναλυση σε εργαστηριο?

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η στατικη επαρκεια και αλλο η δηλωση στατικης τρωτοτητας η πως αλλιως το λενε...

 

Ταχυς οπτικος ελεγχος απαιτειται...

 

Ειχες σκοπο να παρεις καροτα απο τα δομικα στοιχεια για αναλυση σε εργαστηριο?

έχεις δίκιο συνάδελφε!!!!

Edited by giannoylidis
Link to comment
Share on other sites

Με μία γρήγορη έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα τα ακόλουθα

 

Περίπτωση 1

Τακτοποίηση Αυθαιρέτου με Οικοδομική Άδεια: 550 Ευρώ [πλέον κρατήσεων]

Τακτοποίηση Αυθαιρέτου χωρίς Οικοδομική Άδεια: 750 Ευρώ [πλέον κρατήσεων]

 

Περίπτωση 2

Για αυτοψία στο ακίνητο, υπολογισμό ‘προσωρινού προστίμου’ και πρωτόκολλο δήλωσης αυθαιρέτου 300€ + ΦΠΑ 23%.

Για πολύ μικρές παραβάσεις 600€, τελική τιμή και συμπεριλαμβάνει όλες τις υποχρεώσεις του μηχανικού.

Για μεγάλης έκτασης παραβάσεις σε ειδικούς χώρους, αμοιβή κατόπιν συμφωνίας.

 

Τα σχόλια δικά σας

Link to comment
Share on other sites

Με μία γρήγορη έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα τα ακόλουθα

 

Περίπτωση 1

Τακτοποίηση Αυθαιρέτου με Οικοδομική Άδεια: 550 Ευρώ [πλέον κρατήσεων]

Τακτοποίηση Αυθαιρέτου χωρίς Οικοδομική Άδεια: 750 Ευρώ [πλέον κρατήσεων]

 

Περίπτωση 2

Για αυτοψία στο ακίνητο, υπολογισμό ‘προσωρινού προστίμου’ και πρωτόκολλο δήλωσης αυθαιρέτου 300€ + ΦΠΑ 23%.

Για πολύ μικρές παραβάσεις 600€, τελική τιμή και συμπεριλαμβάνει όλες τις υποχρεώσεις του μηχανικού.

Για μεγάλης έκτασης παραβάσεις σε ειδικούς χώρους, αμοιβή κατόπιν συμφωνίας.

 

Τα σχόλια δικά σας

 

Εμένα αυτά καλα μου ακούγονται , το θέμα που με μπερδεύει είναι το εξής...Οκ κάνω το ιδιωτικό συμφωνητικό. Μόλις μπώ στο ΤΕΕ πρέπει να κάνω κάτι με τις αμοιβές ή αρκεί να μου πείτε εσείς ας πούμε πόση είναι η νόμιμη και απλά πάω και πληρώνω τις κρατήσεις.? Θέλω να πώ θα βάλουμε κάπου μέρες κανονικά κλπ ώστε να μας βγεί η νόμιμη ή δεν ασχολούμαστε καν με το θέμα αμοιβή? Και επίσης θα κόψουμε δύο αποδείξεις για τα δύο στάδια ή μία και καλή? Δηλαδή στο συμφωνητικό θα γράφουμε και την τελική τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

πόσο κοστολογείται η 1 ημέρα απασχόλησης μηχανικού εμπειρίας άνω των 21 ετών?

και γενικά πού βρίσκουμε τη σχετική κοστολόγηση για όλα τα έτη εμπειρίας?

Link to comment
Share on other sites

Στατικη επαρκεια γιατι να βαλεις συναδελφε? Σου ζητησε κανενας?

 

Έχω πατάρι σε κατάστημα και άρα εμπορική χρήση οπότε χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας όπως γράφει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

φΙΛΕ ΜΟΥ τερρυ πως θα παρουν τις κρατησεις αν δεν κανεις καταθεση των 1930 ευρω;;;; Eγω για μια μικροπαραβαση (μονο λοιπη παραβαση ειχε) 500 ευρω προστιμο ,εκανα καταθεση 1930 , μου κρατησαν 80 κατι ευρω .χτυπησα τον Α/Α ΑΠΟ αμοιβη ,εβαλα την συμφωνηθεισα και πλεον εχω και το χαρτι της πληρους ενταξης. Τωρα ποτε θα στειλω τα σχεδια , τον προυπολογισμο κτλ αγνωστο. Βεβαια δεν πηρα 1930 αφου δεν χρειαστηκε να κανω σχεδον τιποτα. Ολα τα ειχε ο ανθρωπος ετοιμα. Ουτε πολεοδομια δεν πηγα. Εκει εκανα ιδιωτικο συμφωνητικο 500 ερω αμοιβη. Εβαλα 1930 και του γυρισα πισω 1430 . Τι να εκανα ;;;;!!!! Να περιμενα τι ;;;ΟΛα αυτα ενω ειχα παει στο τεε .Αναγκαστικα μου ειχαν πει οτι πρεπει να γινει η καταθεση. Αλλιως ΔΕΝ γινεται να παρουν τις κρατησεις!!!!! Καμια εφορια δεν θα δει το 1930 ....ΚΟβεις απυ στην συμφωνηθεισα. Απλα απο οτι καταλαβα απο το τεε... :shock: ...ΘΑ πρεπει να υπαρχει λογικη αντιστοιχια της συμφωνηθεισας και της νομιμης. Αν εκτος σχεδιου τελειως αυθαιρετο πας και βαλεις συμφωνηθεισα 500 ευρω... τοτε ειναι πιθανον να επιστραφει ακομα και το παραβολο. (τεε speaking) :shock: !!!Γι αυτο αφηστε τα φορουμ σηκωθειτε απο καναπεδες γραφεια κτλ και κυνηγηστε την μοναδικη ευκαιρια να ξαναβγαλουμε τον μηχανικο στην επιφανεια .. σε περιοδο που κανεις δεν εχει μια. Απλα ελεος με τις διαφημισεις .....πλεον ειναι κουραστικο.Κοψτε και τον ιδιοκτητη..αν εχει καμια βιλαρα αυθαιρετη και ειναι κανας δικηγορος κτλ Δινουν οι απιθανοι 3000 χιλιαρικα για συμβολαια και σκεφτονται του μηχανικου .....Τελος παντων ,....λαθη προηγουμενων γεννιων...Αντε καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Με μία γρήγορη έρευνα στο διαδίκτυο βρήκα τα ακόλουθα

 

Περίπτωση 1

Τακτοποίηση Αυθαιρέτου με Οικοδομική Άδεια: 550 Ευρώ [πλέον κρατήσεων]

Τακτοποίηση Αυθαιρέτου χωρίς Οικοδομική Άδεια: 750 Ευρώ [πλέον κρατήσεων]

 

Περίπτωση 2

Για αυτοψία στο ακίνητο, υπολογισμό ‘προσωρινού προστίμου’ και πρωτόκολλο δήλωσης αυθαιρέτου 300€ + ΦΠΑ 23%.

Για πολύ μικρές παραβάσεις 600€, τελική τιμή και συμπεριλαμβάνει όλες τις υποχρεώσεις του μηχανικού.

Για μεγάλης έκτασης παραβάσεις σε ειδικούς χώρους, αμοιβή κατόπιν συμφωνίας.

Έλεος!!!!!! Τι ξεφτιλισμένες τιμές είναι αυτές!!! Δηλαδή κάνουν εκπτώσεις >78%!!!!!!!!!!!!! Ξεφτιλιστήκαμε!! ΤΕΛΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλεος!!!!!! Τι ξεφτιλισμένες τιμές είναι αυτές!!! Δηλαδή κάνουν εκπτώσεις >78%!!!!!!!!!!!!! Ξεφτιλιστήκαμε!! ΤΕΛΟΣ!!!!

 

Κι εγω πήγα στο τεε χθες και μου ειπαν οτι προς το παρον δε κάνουμε καμία κατάθεση στη τράπεζα μέχρι να βγει σχετική ανακοίνωση

Παντως κι εγω τέτοιες τιμές πανω κάτω έχω βάλει...αν δεν υπάρχει δουλειά τι να κάνεις? και 50% και 70% έκπτωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.