Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές


kwstas

Recommended Posts

Και δυστυχώς έχεις δίκαιο. ...Βλέπεις δε μου πάει από τόσο νωρίς (νέος στο επάγγελμα) να κάνω κουτοπονηριές, αλλά εκεί οδηγούμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Σε πελατη σου που του εξεδωσες αδεια, πληρωθηκες αμοιβη, πληρωθηκες επιβλεψη και κατασκευαστηκε το σπιτι γραμμη-γραμμη οπως στα σχεδια σου. Εχεις αριστη σχεση μαζι του και θελει μετα απο ενα χρονο (σημερα) να κανει συμβολαιογραφικη πραξη μεταβιβασης σου ζητα βεβαιωση.του ζητας χρηματα?

Εκτιμώ ότι δεν θα ζητούσα.

  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η απελευθέρωση και η αναδουλειά φέρνει απαξίωση και αυτοκαταστροφή. Και η πολιτική της ατιμωρησίας θα δικαιώσει πάλι αυτούς που θα παίρνουν 500άρια για να κάνουν μία τακτοποίηση που θα απαιτεί πολλές εργατοώρες και μεγάλη ευθύνη. Μόνοι μας απαξιωνόμαστε. Περαστικά μας!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι δεν θα ζητούσα.

 

Δηλαδή συνάδελφε, επειδή κάποτε πήρατε μια μελέτη για άδεια από κάποιον και σας έδωσε 5-10-15 χιλιάδες ευρώ, υποστηρίζεις ότι είναι σωστό, θεμιτό, ωφέλιμο και δεοντολογικό, να τους "υποστηρίζετε" ισόβια, σε ό,τι χρειαστούν, παρέχοντας όλες σας τις υπηρεσίες προς αυτούς δωρεάν; Εμείς οι υπόλοιποι δηλαδή που εκ των πραγμάτων σε τέτοια περίπτωση δεν έχουμε καμία ελπίδα, να παραδώσουμε τις άδειές μας και να πάμε να γίνουμε οδηγοί φορτηγού ή να πέσουμε στη θάλασσα να πνιγούμε; Συγχαρητήρια!

 

Υ.Γ. Για να μην αναρωτιέσαι, η 1η αρνητική ψήφος στο ποστ σου, εννοείται πως είναι δική μου.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις δουλειές και κανείς την έκπτωση που λες τότε να σου προωθω τις δουλειές που δεν προλαβαίνω εγώ;

Νομίζω όλοι οι νέοι μηχανικοί χωρίς στρωμένη πελατεία μια χαρά βολεύονται με 400 και 500 ευρώ για 2-3 μέρες δουλειάς. Εγώ έτσι το βλέπω..

Κανένα πρόβλημα βάλε και τη προμήθειά σου και δίνε τα σε μένα :)

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή για τις βεβαιώσεις Μηχανικού,δεν προκύπτει από κάπου αυτό! Οπότε πιστεύω δεν χρειάζεται καν συμφωνητικό (όποιος πιστεύει ότι θα χρειαστεί στην πορεία ας κάνει)

 

Επίσης στο σύστημα διαχείρησης αμοιβών του ΤΕΕ αναφέρονται τα εξής:

 

<<Ο υπολογισμός της νόμιμης αμοιβής γίνεται μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ σε μία φάση, όταν έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες των μηχανικών. Ο αριθμός του σχετικού έργου, είναι απαραίτητο στοιχείο για την ολοκλήρωση της διαδικασίας ρύθμισης του αυθαιρέτου. Σε κάθε περίπτωση, η αμοιβή του μηχανικού ορίζεται κατόπιν γραπτής συμφωνίας με τον πολίτη .>>

 

Άρα μήπως στο τέλος πληρώνονται όλα μαζί?? εισφορές και αμοιβές?

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας κάποιες απορίες:

 

1. Το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι συμφωνητικό με τον πελάτη, το οποίο το καταθέτουμε στην εφορία;

 

2. Πάμε στο σύστημα αμοιβών και υπολογίζουμε την νόμιμη αμοιβή, η οποία πέρα από τις μέρες απασχόλησης κάποιες φορές έχει τοπογραφικό, αποτύπωση,μελέτη στατικής επάρκειας;

 

3. Η αποτύπωση υπολογίζεται πάντα όταν έχουμε πρόστιμο με τμ αυθαιρεσίας;

 

4. Η μελέτη στατικής επάρκειάς πως μπαίνει στο σύστημα αμοιβών;

 

5. Εκδίδουμε από το σύστημα εντολή πληρωμής ή μένει μόνο ο υπολογισμός του ποσού της νόμιμης;

 

6.Το συμφωνητικό πότε το καταθέτουμε και αν το καταθέτουμε στο ΤΕΕ;

 

7. Κάνουμε κατάθεση αμοιβών στην ΕΤΕ;

 

8. Αν όχι πως πληρώνεται το ΤΕΕ;

 

9. Υπάρχει όριο (αστείο ακούγεται) για τη ελεύθερα συμφωνηθείσα αμοιβή για το οποίο δε θα έχεις κυρώσεις; Θέλω να προχωρήσω τη διαδικασία σε ιδιοκτησία του πατέρα μου, θα δώσω πλέον λογαριασμό για το ποσό;

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να προχωρήσω τη διαδικασία σε ιδιοκτησία του πατέρα μου, θα δώσω πλέον λογαριασμό για το ποσό;

 

 

Θα περάσεις κανονικά τη νόμιμη στο σύστημα αμοιβών και αντί να κάνεις συμφωνητικό θα κάνεις δωρεά (με τη διαδικασία του ΤΕΕ) στον πατέρα σου. Θα γλυτώσεις έτσι και το ΦΕΜ που όσο χαμηλής αξίας να ήταν η αμοιβή στο συμφωνητικό, κάτι θα πλήρωνες. Τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-ΤΕΕ ούτως ή άλλως δεν τις γλυτώνεις και ούτως ή άλλως υπολογίζονται επί της "νόμιμης".

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρει κανείς να μου απαντήσει πόσο κοστολογείται η 1 ημέρα απασχόλησης μηχανικού εμπειρίας άνω των 21 ετών?

 

Ξαναρωτάω γιατί δεν έλαβα απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.