Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές


kwstas

Recommended Posts

Επειδη πολλοι συνάδερφοι ρωτάνε για απαλλαγή.υπάρχει σαφέστατη διαδικασία μέσω ΤΕΕ.σου δίνει έντυπο με τη διαδικάσια.

το εχω κανει πρόσφατα και αυτο που κανεις ειναι σχετικά απλό αλλα θελει λίγο γραφειοκρατία.

α)αιτηση στο ΤΕΕ με το ακριβες ποσό (οπως εχει βγει απο το συστημα) για το οποιο ζητας απαλλαγη.

Β)αφου γινει δεκτο το αιτημα σου.....πληρωνεις στο ταμειο του ΤΕΕ το ποσο κρατήσεων ΤΕΕ.

στην εφορία καταθέτεις την απάντηση του ΤΕΕ μαζι με το ΦΕΜ για το οποίο σου δίνουν και αυτοί απαλλαγή (μετα απο καμια εβδομάδα).πληρώνεις το τσμεδε κανονικά στην τράπεζα.

Γ)με τα χαρτιά αυτά πηγαίνεις πολεοδομία για έλεγχο φορολογικών αν προκειται για ανεγερση οικοδομής ή τα υποβάλεις(???) στο ΤΕΕ μαζι με τα υπολοιπα στην πλατφόρμα που ΘΑ ανοίξει.

 

σχετικα με τις βεβαιώσεις.......δεν χρειάζετε να κατεθέσουμε ΦΕΜ καθως δεν γίνεται έλεγχος απο Πολεοδομία.ΤΣΜΕΔΕ στην τράπεζα κανονικά.ΤΕΕ????δεν έχω άποψη.

 

Απαλλαγή από προκατάθεση στην Τράπεζα σου δίνει το ΤΕΕ. Αφού δεν θα υπάρχει κατάθεση στην Τράπεζα τότε ποιος ο λόγος να ασχοληθείς με το ΤΕΕ και την απαλλαγή;

Συμφωνώ με τον πατέρα μου πχ να του το κάνω με μικρό ποσό. Δεν έχει πλέον κανένα περιορισμό νομίζω.

Μάλιστα όταν είναι συγγενικό σου πρόσωπο ήθελε :

''6. Απαλλαγή από Φ.Ε.Μ. σε περίπτωση ιδιοκατοίκησης ή ΑΤΥΠΗ ΔΩΡΕΑ από την αρμόδια

Δ.Ο.Υ.

 όταν δεν είναι ιδιοκατοίκηση ή

 όταν το οικόπεδο ανήκει σε συγγενικά πρόσωπα''

 

ενώ για τον ίδιο σου τον εαυτό προφανώς κάνεις κάποιο στοιχείο αυτοπαράδοσης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γιατι λες οτι δεν θα υπάρχει κατάθεση στην τράπεζα?εννοείς οτι θα καταργηθεί?εγω αυτά που σου λέω ειναι για την υπάρχουσα διαδικασία.το ακολούθησα για έκδοση οικοδομικής άδειας.μάλλον αναφερεσε σε διαδικασία του Νόμου 4014.οποτε λες οτι θα κανεις ενα ιδιωτικό συμφωνητικό με εκπτωση 100% και εισαι κατοχυρωμένος.

πρόσεχε μόνο αυτό με την άτυπη δωρεά ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ.καποιος συνάδερφος εκανε το λάθος ,καθ'υπόδειξη της εφορίας, και κατέθεσε ΣΤΗΝ εφορία την αμοιβή του...(ως άτυπη δωρεά?)και ετρεχε μετα στο ΤΕΕ να δει πως θα τα παρει πίσω.

συνοψίζοντας.απαλλαγή ενδεχομένος δεν χρειάζεται για το Νομο 4014 απλα κάνεις 100% εκπτωση αλλα κρατήσεις να ξερεις δεν γλυτώνεις.

με το ΦΕΜ όμως δεν γλυτώνεις τη διαδικασία γιατι πρεπει να καταθέσεις ή να πάρεις απαλλαγή.αρα με τι θα πάρεις απαλλαγη?λέγοντας στον έφορο ειναι πατέρας μου ή ειναι ό ίδιος ιδιοκτήτης?θα ζητήσουν απαλλαγή απο το ΤΕΕ νομίζω για να είναι καλυμμένοι.,καθως είναι τυπολάτρες και οπως φαίνεται αγνοούν εντελώς το νέο Νόμο περι απελευθέρωσης κλπ κλπ.

για εκδοση οικοδομικής άδειας ειναι η διαδικασία που περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει σχεδόν τα περισσότερα από αυτά που γράφετε σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών.

 

Τα ερωτήματα που θα πρέπει να απαντηθούν από τον καθένα μας είναι τα παρακάτω :

1. Πόσο είναι η έκπτωση που θα μπορούσε να κάνει ο μηχανικός έτσι ώστε να μην έχει πρόβλημα με ΤΕΕ και ίσως με εφορία

2. Στο ΑΠΥ και γενικά στην προσφορά που θα δώσει δεν θα πρέπει να σκεφτεί και την φορολόγηση του, έκτατη εισφορά & εισφορά λόγω ελεύθερου επαγγέλματος για την επόμενη οικονομική περίοδο.

3. Αν δώσει μία προσφορά της τάξεως των 1000,00 ευρώ τελικά τι ΑΠΥ θα κόψει.

 

 

Τα δεδομένα για εμένα είναι τα εξής :

1. Εισφορές για ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ υπολογίζονται πάνω στην νόμιμη αμοιβή.

2. ΦΠΑ και ΦΕΜ πάνω στην συμφωνηθείσα αμοιβή με ιδιωτικό συμφωνητικό ανάθεσης έργου.

 

Τα αναφέρω αυτά γιατί εάν απαντηθούν τα παραπάνω ξεκαθαρίζει και η κατάσταση περί αμοιβών.

Επίσης θα λυθεί και το πρόβλημα των προσφορών που έχουμε όλοι και.θα κατανοηθούν πλήρως οι προσφορές που δίνονται σε διαφημιστικά έντυπα και στο δίκτυο και ίσως τελικά δεν θα υπάρξει μεγάλη απόκλιση των προσφορών.

 

Παράδειγμα : Για προσφορά των 500,00 ευρώ που ακούω, όλα μέσα (άσχετα στο τι αναφέρεται) ας προσπαθήσουμε να κάνουμε την ανάλυση της (ΑΠΥ, ΦΠΑ,ΦΕΜ κλπ) για να δούμε ποια είναι τελικά η καθαρή αμοιβή ενός μηχαικού.

 

Είμαι 15 χρόνια μηχανικός και θεωρώ (χωρίς αυτό να θεωρηθεί κατήχηση σε κανένα) ότι κοιτάς πρώτα να ερμηνεύσεις τους νόμους όσο είναι δυνατόν (αυτό μπορεί να γίνει και με παράθεση των διαφόρων ερμηνειών που αποκομίζει ο καθένας από την ανάγνωση των νόμων), να εντοπίσεις τα προβλήματα που δημιουργούν στην πράξη και τελικά να δώσεις την βέλτιστη λύση χωρίς να ξεφύγεις από την ουσία των νόμων (να είσαι καλυμμένος δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

γιατι λες οτι δεν θα υπάρχει κατάθεση στην τράπεζα?εννοείς οτι θα καταργηθεί?εγω αυτά που σου λέω ειναι για την υπάρχουσα διαδικασία.το ακολούθησα για έκδοση οικοδομικής άδειας.μάλλον αναφερεσε σε διαδικασία του Νόμου 4014.οποτε λες οτι θα κανεις ενα ιδιωτικό συμφωνητικό με εκπτωση 100% και εισαι κατοχυρωμένος.

πρόσεχε μόνο αυτό με την άτυπη δωρεά ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ.καποιος συνάδερφος εκανε το λάθος ,καθ'υπόδειξη της εφορίας, και κατέθεσε ΣΤΗΝ εφορία την αμοιβή του...(ως άτυπη δωρεά?)και ετρεχε μετα στο ΤΕΕ να δει πως θα τα παρει πίσω.

συνοψίζοντας.απαλλαγή ενδεχομένος δεν χρειάζεται για το Νομο 4014 απλα κάνεις 100% εκπτωση αλλα κρατήσεις να ξερεις δεν γλυτώνεις.

με το ΦΕΜ όμως δεν γλυτώνεις τη διαδικασία γιατι πρεπει να καταθέσεις ή να πάρεις απαλλαγή.αρα με τι θα πάρεις απαλλαγη?λέγοντας στον έφορο ειναι πατέρας μου ή ειναι ό ίδιος ιδιοκτήτης?θα ζητήσουν απαλλαγή απο το ΤΕΕ νομίζω για να είναι καλυμμένοι.,καθως είναι τυπολάτρες και οπως φαίνεται αγνοούν εντελώς το νέο Νόμο περι απελευθέρωσης κλπ κλπ.

για εκδοση οικοδομικής άδειας ειναι η διαδικασία που περιέγραψα.

 

Σε σεμινάριο στο ΤΕΕ είπανε ότι πλέον θα πληρώνονται στην ΕΤΕ μόνο οι κρατήσεις του ΤΕΕ. Επίσης σε κάποιο σημείο για απαλλλαγή από την ΠΡΟΚΑΤΑΘΕΣΗ (και όχι το φορολογικό στοιχείο) το ΤΕΕ ζητούσε Δήλωση απόδοσης αυτοτελούς φόρου εισοδήματος. Οπότε πρώτα πήγαινες ΔΟΥ και μετά στο ΤΕΕ για απαλλαγή. Πλέον χωρίς να ισχύουν οι ελάχιστες και η κατάθεση δε χρειάζεται. Επίσης κάποιο φορολογικό στοιχείο υπάρχει για να μην κόβεις ΑΠΥ στον εαυτό σου. http://www.forologikanea.gr/pages/display/arthro-14-apodeikseis-autoparadosis/

Επίσης ΑΠΥ έκοβες στο συγγενικό σου πρόσωπο με την απαλλαγή;

 

Σωστά εσύ τα λες όπως ίσχυαν ως τώρα. Το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

επισης το προγραμμα των αμοιβων για να εκδοσει αριθμο, πρεπει να βαλει καποιος των αριθμο των ημερων που οριζει ως ελαχιστες αναλογα με την εμπειρια.

 

το οτι μετα θα υπαρχει αναντιστοιχια μεταξυ της αμοιβης μεσω του προγραμματος αμοιβων και της συμφωνειθησας, δεν αποτελει προβλημα?

 

πχ για τους κατω 10ετιας ειναι 1570€ η νομιμη, ενω καποιος θα ζητησει χαμηλοτερη.

 

οι κρατησεις εν τελει (τεε, τσμεδε) και ο προκαταβλητεος 10%, πανε βασει της νομιμης ή της συμφωνειθησας?

Link to comment
Share on other sites

επισης το προγραμμα των αμοιβων για να εκδοσει αριθμο, πρεπει να βαλει καποιος των αριθμο των ημερων που οριζει ως ελαχιστες αναλογα με την εμπειρια.

 

το οτι μετα θα υπαρχει αναντιστοιχια μεταξυ της αμοιβης μεσω του προγραμματος αμοιβων και της συμφωνειθησας, δεν αποτελει προβλημα?

 

πχ για τους κατω 10ετιας ειναι 1570€ η νομιμη, ενω καποιος θα ζητησει χαμηλοτερη.

 

οι κρατησεις εν τελει (τεε, τσμεδε) και ο προκαταβλητεος 10%, πανε βασει της νομιμης ή της συμφωνειθησας?

 

ΦΕΜ και ΦΠΑ λογικά επί της συμφωνηθείσας/ ..

Το θέμα είναι τι γίνεται με το ιδιωτικό συμφωνητικό ανάθεσης και καθορισμού αμοιβής... Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα?? Θα κατατίθεται στο ΤΕΕ για έγκριση??? Ισχύουν τα ΦΕΚ 2289 Β και η απόφαση ΠΟΛ.1193 Με θέμα ¨ Υποβολή από τους μηχανικούς καταστάσεων έγγραφων συμφωνιών που έχουν συνάψει.¨

Το ΤΕΕ πώς το πληρώνουμε?

Edited by panouklas
Link to comment
Share on other sites

Το συστημα καταχώρησης των αυθαιρέτων ζητάει "Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών". Στην καρτέλα "Πρόσθετα Στοιχεία", όχι από την α΄φάση απαραίτητα, αλλά φαντάζομαι στην β΄ θα χρειαστεί.

 

1.Τελικά "περνάμε" στο σύστημα αμοιβών ιδιωτικών έργων του ΤΕΕ αναγκαστικά το έργο ωστε να υπολογιστεί νόμιμη αμοιβή, για να πάρουμε α/α και ολοκληρώνουμε την διαδικασία εκδιδοντας εντολή πληρωμής;;

 

Στην περίπτωση που η συμφωνηθείσα ειναι χαμηλότερη:

 

1.Ο πελάτης μας δίνει μετρητά και απλά καταθέτουμε κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ(2%), ΕΜΠ(1%) και χαρτόσημο [2,4% *(κρατήσεων ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ)] στην Εθνική βάση της νομιμης;

2.Το χαρτόσημο είναι πράγματι [2,4% *(κρατήσεων ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ)] ή [2,4% *(κρατήσεων ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ+ΤΕΕ)];

3.ΦΕΜ (10%) και ΦΠΑ (23%) βάσει της συμφωνηθείσας;

4.Κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ πού καταθέτουμε αν δεν πληρωθούμε μέσω ΕΤΕ ωστε να γίνει αυτόματα η παρακράτηση;

5.Και πόσο είναι οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ 2% ή 2,048% επί της νόμιμης;

6. Δεν έχουμε πρόβλημα να εκδοθεί εντολή πληρωμής από το συστημα αμοιβών και το ποσό που θα κατατεθεί να ειναι μικρότερο ή να μην κατατεθεί καθόλου;

 

Είμαι νέος και γεμάτος απορίες...

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Edited by Ple
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.