Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Χαίρεται. Είμαι νέος στο επάγγελμα και μου ζητήθηκε να προχωρήσω σε μια τακτοποίηση αυθαίρετου κτίσματος. Διάβασα το νόμο και είδα την εφαρμογή στο ΤΕΕ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μέσω του ορογράμματος αμοιβών μπορώ να έχω μια εκτίμηση για τα λεφτά που πρέπει να ζητήσω. Επίσης διαβάζοντας στο φόρουμ δεν κατάφερα να καταλάβω πως υπολογίζονται ο ΦΕΜ και οι υπόλοιπες κρατήσεις. Που μπορώ να διαβάσω για αυτά? Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια, δε θα μπω στον κοπο να ανταποδωσω, πολυ απλα γιατι δειχνεις πως δεν ξερεις καν να σεβεσαι αποψη δοαφορετικη απο τη δικη σου....

Για να την αποδεχθεις ουτε λογος....

 

Εγω, λοιπον, που δεν εχω ιδεα, λεω, νομιζω, θεωρω πως υπερκοστολογεις τις ευθυνες που υποτιθεται πως αναλαμβανεις....

Και για ποιες ευθυνες μιλαμε δηλαδη? Πας, μετρας ενα χωρο, βγαζεις το εμβαδον, βγαζεις φωτογραφιες να εισαι κατοχυρωμενος, κανεις μερικους τυπικους ελεγχους αναφορικα με δομησεις, καλυψεις κλπ και τα περνας στο συστημα...

Δε χανεις τα νιατα σου σε ουρες, δεν σπανε τα νευρα σου να προσπαθεις να βγαλεις ακρη με δημοσιους υπαλληλισκους, δεν, δεν, δεν....

 

Και αυτο εσυ το κοστολογεις ενα διχιλιαρο....

 

Μαγκια σου.... Σεβαστο....

 

Εγω το θεωρω υπερβολικο... End of conversation...

εμένα μου αρκεί που κατάλαβες πως δεν είναι το ίδιο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

για την αρχικη υποβολη απαιτειται να μπει και η συμφωνησεισα αμοιβη με τον αριθμο απο το προγραμμα αμοιβων?

 

ή μονο για την προσωρινη υπαγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που η συμφωνηθείσα ειναι χαμηλότερη:

 

1. Εκδίδω εντολή πληρωμής απο το σύστημα του ΤΕΕ με την νόμιμη αμοιβή.

2. Καταθέτω στην Εθνική Τράπεζα τις κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ (+χαρτόσημο) πάνω στην νόμιμη αμοιβή

3. Καταθέτω στην Εθνική Τράπεζα την συμβατική αμοιβή στην οποία πληρώνονται και ένα μέρος από τις κρατήσεις του ΤΕΕ (από την ΕΤΕ μου απάντησαν ότι δέχονται αμοιβή < από αυτή που αναφέρει η εντολή πληρωμής)

4. Το υπόλοιπο μέρος των κρατήσεων υπερ ΤΕΕ το πληρώνω στην εφορία.

 

Με αυτό τον τρόπο :

1. Πληρώνω όλες τις κρατήσεις σε ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-ΤΕΕ επί της νόμιμης αμοιβής όπως ορίζει ο 3919/2011

2. Υπάρχει συμφωνία ΑΠΥ - ποσού κατάθεσης στην ΕΤΕ και δεν έχεις θέμα με την εφορία

3. Συνεχίζει να υπάρχει θέμα με την έκπτωση που δέχεται το ΤΕΕ, ειδικά σε περίπτωση απλής βεβαίωσης της. παρ. 4!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3.Λαθος κανανε στην ΕΤΕ...ειναι κλασικο λαθος..

4. Εγω προσωπικα ΔΕΝ γνωριζω τροπο να καταθεσεις εισφορες υπερ ΤΕΕ στην εφορια..

(πληρωνονται εισφορες υπερ ΤΕΕ για τον ιδιοκτητη αλλα οχι για το μηχανικο)

Link to comment
Share on other sites

3.Λαθος κανανε στην ΕΤΕ...ειναι κλασικο λαθος..

 

Κατέθεσα ήδη αμοιβή μικρότερη από την νόμιμη και το δέχτηκε το σύστημα του ΤΕΕ.

Πριν κάνω την κατάθεση πέρασα από τρεις ΕΤΕ και ρώτησα και μου είπαν ότι γίνεται.

 

4. Εγω προσωπικα ΔΕΝ γνωριζω τροπο να καταθεσεις εισφορες υπερ ΤΕΕ στην εφορια..

(πληρωνονται εισφορες υπερ ΤΕΕ για τον ιδιοκτητη αλλα οχι για το μηχανικο)

 

Με σημείωμα κατάθεσης εισφορών υπερ ΤΕΕ πληρώνεις το υπόλοιπο της κράτησης στην εφορία. Πιο το πρόβλημα τους ? Να τους πληρώσω θέλω!!!

Edited by TomA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3, Ειναι λαθος σου λεω...Το κανουν στην ΕΤΕ αλλα ειναι λαθος....(στο λεω σιγουρα). Εδω βεβαια που φτασαμε..

 

4. Εχεις τετοιο σημειωμα??? Δεν το εχω υποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

1.Το θέμα είναι οτι οι κρατησεις υπέρ ΤΕΕ (2,048%) δεσμεύονται αυτόματα από την ΕΤΕ;

2. Όταν δεν καταβάλεις την νομιμη αμοιβή αλλά την συμφωνηθείσα (και ειναι χαμηλότερη) τότε το τμήμα που δεν κρατείται το καταθέτεις στην εφορία; Με τι έγγραφο;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ρε terry!!!

Πρέπει όμως να βρούμε έναν τρόπο!

Και στην τελική να σου πω και κάτι. Προτιμώ να είμαι λάθος στην ΕΤΕ και στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ παρά στην εφορία!

Εγώ ΑΠΥ με διαφορετική αμοιβή από αυτά που καταθέτω στον λογαριασμο μου στην ΕΤΕ δεν κόβω!

 

1.Το θέμα είναι οτι οι κρατησεις υπέρ ΤΕΕ (2,048%) δεσμεύονται αυτόματα από την ΕΤΕ;

2. Όταν δεν καταβάλεις την νομιμη αμοιβή αλλά την συμφωνηθείσα (και ειναι χαμηλότερη) τότε το τμήμα που δεν κρατείται το καταθέτεις στην εφορία; Με τι έγγραφο;

 

1. Θα γίνει μια κράτηση 2,048% υπέρ ΤΕΕ στην συμβατική αμοιβή & στη συνέχεια το υπόλοιπο ποσό στην εφορία. Τώρα το θέμα είναι, ότι αυτό το υπόλοιπο ΤΕΕ λογικά ( ; ) μπορώ να το πληρώσω και στα Ταμεία του ΤΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.