Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές


kwstas

Recommended Posts

καλα με τα σχεδια που θα ζητα 31 μαρτιου και ΑΝ γινει ελεγχος και δεν τα κανουν....βλεπω αυτους με τα 500 να τα πληρωνουν χρυσα σε σχεδιασμο

Link to comment
Share on other sites

καλα με τα σχεδια που θα ζητα 31 μαρτιου και ΑΝ γινει ελεγχος και δεν τα κανουν....βλεπω αυτους με τα 500 να τα πληρωνουν χρυσα σε σχεδιασμο

 

Σιγα μη θελει και 3Δ.....

Ελεος βρε συναδελφοι... Εχουμε καταντησει να θεωρουμε την κατοψη-οψη-τομη ως το τελος του κοσμου..

 

 

 

Μην επιτρέψετε να μας υποβαθμίσουν στην πυραμίδα των επαγγελμάτων με την απελευθέρωση των αμοιβών, η απελευθέρωση θα είναι υπέρ μας μόνο αν κρατήσουμε τον πήχη ψηλά... μην αφήνετε να μας ταυτίζουν με μάστορες, μπακάληδες, μεσίτες ή διεκπαιρεωτές (χωρίς να έχω κάτι με τους συγκεκριμένους επαγγελματίες), όταν κρατάς ψηλά την πήχη όσον αφορά την ποιότητα της παροχής και το αναδεικνύεις ώστε να το εμπεδώσει ο πελάτης, τότε και η αμοιβή σου δύναται να είναι ανάλογη...

 

Δεν διαφωνω, αλλα:

1. Οι μαστορες (υδραυλικοι, ηλεκτρολογοι, μπετατζηδες, σοβατζηδες, μπογιατζηδες & ΣΙΑ) ειναι πιο επαγγελματιες απο τους μηχανικους... (δυστυχως..), μακαρι να ειχαμε το ιδιο κυρος (στην πλειοψηφια των περιπτωσεων)...

2. Ο πηχης θα κρατηθει ψηλα, οχι απο τις αμοιβες (αυτο ειναι σε δευτερη μοιρα, οσο και αν δεν μας αρεσει), αλλα την ποιοτητα της παρεχομενης υπηρεσιας...

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μη θελει και 3Δ.....

Ελεος βρε συναδελφοι... Εχουμε καταντησει να θεωρουμε την κατοψη-οψη-τομη ως το τελος του κοσμου..

 

 

εχεις αναλαβει διαμερισμα 4ου οροφου η/χ ...θα κανεις τομη και οψη μονο ιδιοκτησιας? και ειδικα οψη μονο που αλλαζει?

 

χωρις ο.α πουναι ολα απο την αρχη σαν κανονικη αδεια λες να βγει καποιος με 750 ευρω?

 

στην τελικη σχεδια ειναι και τα κανονικα φωτοτυπια με διορθωσεις πανω

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μία παρατήρηση : Κατ' αρχάς όλοι μιλάνε για την ελάχιστη νόμιμη : 1577,34 . Πότε θα εφαρμοστεί αυτή όταν ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ θα υπάρξει τουλάχιστον και μία επιπρόσθετη αμοιβή αποτύπωσης -για αυθαίρετα δεν πρόκειται?-(για εμένα κανονικά δεν χρειάζεται αμοιβή αποτύπωσης) , για να μην πω και τοπογραφικό?? Κατά τον ισχυρισμό κάποιων ότι πρέπει να μπουν και αμοιβές αποτύπωσης, οι εισφορές μας ξεκινάνε για ποσό >>2000 ευρώ. Πραγματικό ξεβράκωμα δηλαδή....

Επίσης με τα συμφωνητικά τι θα γίνει??? Που τα καταθέτουμε?? Ακόμα καμμία απάντηση? Και με τα σχέδια που ήδη έχω παραδώσει αντίγραφα σε πελάτες μου, που στο δ....λο θα τα στείλουμε??? Θέλουμε να φύγουμε ΤΩΡΑ από τον τόπο αυτο και είμαστε όμηροι μέχρι 31/3/2012 ή δεν ξέρω και εγώ πότε?? Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να μας πούνε στείλτε τους φακέλους στις αρμόδιες πολεοδομίες και θα υποβληθούν σε μελλοντικό (δηλαδή ποτέ) έλεγχο????

Edited by kwstas
Link to comment
Share on other sites

εχεις αναλαβει διαμερισμα 4ου οροφου η/χ ...θα κανεις τομη και οψη μονο ιδιοκτησιας? και ειδικα οψη μονο που αλλαζει?

 

χωρις ο.α πουναι ολα απο την αρχη σαν κανονικη αδεια λες να βγει καποιος με 750 ευρω?

 

στην τελικη σχεδια ειναι και τα κανονικα φωτοτυπια με διορθωσεις πανω

 

Εσυ συναδελφε κανε οτι θες...

Διαβασε το Νομο να δεις τι ζηταει (τουλαχιστον αυτα ξερουμε ως τωρα...)

Link to comment
Share on other sites

Στην τεχνική έκθεση επισυνάπτονται φωτογραφίες όλων των

όψεων της κατασκευής, αντίγραφα του στελέχους, του

τοπογραφικού διαγράμματος της αδείας, της κάτοψης

του ορόφου, όπου εμφαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή

για την οποία ζητείται η υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και τα σχέδια τομής σε κλίμακα 1: 100.

 

ο νομος αυτα ζητα....και οπως παντα ειναι θεμα ερμηνειας αν θελει ολο τον οροφο κατοψη η ολη την πολυκατοικια τομες .....και αυτο συζηταμε....

 

απο υπεκα μουπανε οτι θελουν μετα που θα πανε στην πολεοδομια για αρχειοθετηση ναναι πληρης σαν ενημερωση αδειας

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Το πάνσοφο υπεκα όμως σκέφτηκε πριν το πει???

 

Έχω πχ κλεισμένο η/χ στον 8ο όροφο που έχει 2-3-4-ν διαμερίσματα και τον τακτοποιώ.

 

ΚΑΤΟΨΗ: Πώς θα υπογράψω-σφραγίσω για τα υπόλοιπα διαμερίσματα εάν δεν τα αποτυπώσω, ή έστω τα τσεκάρω ότι είναι όπως εγώ τα σχεδιάζω (ή παραμένουν σύμφωνα με την ο.α.) ?

 

ΤΟΜΗ: Ομοίως με κάτοψη.

 

Συνεπώς... σε τέτοιες περιπτώσεις αποτυπώνουμε/σχεδιάζουμε/δείχνουμε = ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ/ΣΦΡΑΓΙΖΟΥΜΕ μόνο την ιδιοκτησία που βρίσκεται η προς τακτοποίηση αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

εγω για μεταβιβαση σφραγισα ΜΟΝΟ την 1 ιδιοκτησια απο τις 3 πουχε ο οροφος με σχεδιο των αυθαιρεσιων ΠΑΝΩ για τα συμβολαια και τεχνικο υπομνημα δεξια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι!

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παραπάνω (δυσκολέυομαι να τσεκάρω 77 σελίδες!!!): Θέλω να πάρω απαλλαγή αμοιβής από το ΤΕΕ για τακτοποίηση σε συγγενή 1ου βαθμού. Ένα από τα χαρτιά που μου ζήτησαν από το ΤΕΕ είναι ΑΤΥΠΗ ΔΩΡΕΑ από την εφορία. Γνωρίζει κάποιος κάτι επί του θέματος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.