Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Μα δεν θα έχει να κάνει με 4014. Πχ για τα τοπογραφικά δεν υπάρχει "εργασία τοπογραφικού για 4014". Κανονική εργασία τοπογραφικού εισάγουμε. Οι "εργασίες για 4014" περιλαμβάνουν μόνο τη δήλωση και τη διαδικασία διεκπεραίωσης. Κάθε πρόσθετη εργασία που απαιτείται εισάγεται στο σύστημα κανονικά όπως θα γινόταν και εκτός του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή μηχανικού δήλωσης εργασίας ν4014 για κατοικίες, είναι 4,5ΗΜ μηχανικού 15ετίας.

Για εκτός κατοικίας είναι 6ΗΜ μηχανικού 15ετίας και αυτή κατανέμεται 75% στον αρχ/πολ/τοπ κλπ και 25% στο μηχ/ηλ κλπ

Επίσης όπου απαιτείται τοπογραφικό, η αμοιβή του είναι σύμφωνα με τον 696

Το ίδιο και όπου απαιτείται αποτύπωση ή στατική μελέτη.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Είμαι Αρχιτέκτων και δεν  μπορώ να υπογράψω εξαρτημένο Τοπογραφικό.

Για να εισάγω αμοιβή Τοπογράφου για εξάρτηση (ΕΓΣΑ 87) σε μια δήλωση ν. 4014, τι κάνω?

Στο Σύστημα Αμοιβών , στην ομάδα μελέτης βάζω δεύτερο μηχανικό-τοπογράφο ? και με τι ποσοστό? Εχω δοκιμάσει διάφορα ποσοστά και μου βγάζει ότι στην κύρια εργασία τα ποσοστά των μηχανικών δεν αθροίζονται σε 100% .

Μήπως πρέπει να εισάγω νέο έργο μόνο για αμοιβή τοπογραφικού, ανεξάρτητο από τον ν. 4014 ? Πως θα το κάνω όμως αυτό χωρίς τους κωδικούς του τοπογράφου? Μάλλον θα πρέπει να το κάνει ο ίδιος... Και σ' αυτήν την περίπτωση που δηλώνεται στο σύστημα αυθαιρέτων? Μήπως στην Β' φάση?

Link to comment
Share on other sites

Ένα έργο θα κάνεις με όλες τις απαραίτητες εργασίες.

Αρχικά εισάγεις τον τοπογράφο στην ομάδα εργασίας. Ύστερα σε κάθε εργασία που πας να εισάγεις, επιλέγεις τον μηχανικό που θέλεις και το ποσοστό του.

Στην εργασία ρύθμιση 4014 και την αποτύπωση που ίσως να χεις θα τικάρεις μόνο τον εαυτό σου με 100%, ενώ στις εργασίες του τοπογραφικού, τικάρεις μόνο τον τοπογράφο με ποσοστό 100%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

sagiasd

ευχαριστώ  για την υπόδειξη... πολύ διαφωτιστικός!!

Απο όλες τις εργασίες τοπογραφικού και τις χιλιάδες επιλογές τριγωνισμού   ποιά επιλέγω για μια απλή εξάρτηση ΕΓΣΑ , όταν υπάρχει ήδη τοπογραφικό και η μόνη εργασία που γίνεται είναι η εξάρτηση??

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό εντός / εκτός σχεδίου

- Σε κλίμακα τάδε

- Πολυγωνομετρία min 1 σημείο / στρ για τα εντός, νομίζω /2στρ για τα εκτός

- Εφαρμογή ρυμοτομικής (εντός) όσα σημεία έχεις

- Aποτύπωση όμορων στα εντός (γκουχ-γκουχ και να το ξεχάσεις αυτό, τί έγινε; )

Tριγωνισμοί

- Αναγνώριση σημείων για εξάρτηση από τριγ/κό δίκτυο, min 2 σημεία

 

Δεν είμαι σίγουρος εάν μπορείς να "γλυτώσεις" τις παραπάνω εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Και λάβε υπόψη σου πως με την νόμιμη αμοιβή πλέον υπολογίζεται μόνο το ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, μέχρι να καταργηθεί και αυτό και να υπολογίζεται με την συμφωνηθείσα. Άντε και να μείνει η πλατφόρμα για να βάζουμε τα συμφωνητικά των πελατών.

Link to comment
Share on other sites

Και λάβε υπόψη σου πως με την νόμιμη αμοιβή πλέον υπολογίζεται μόνο το ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, μέχρι να καταργηθεί και αυτό και να υπολογίζεται με την συμφωνηθείσα. Άντε και να μείνει η πλατφόρμα για να βάζουμε τα συμφωνητικά των πελατών.

έγω στην πιο προσφατη πληρωμή μου τα υπολόγισα επί της συμφωνηθείσας.

 

από που κ ως που να το δώσω επί της νόμιμης αφου είναι λεφτά που δεν πήρα?

 

θα μας τρελάνουν τελείως?τοτε εγώ με συμφωνηθείσα 1000 και νόμιμη 2000 θα τα δώσω σε φπα,φεμ και τεε,τσμεδε,εμπ. τι αδικια και αυτή στο νόμο ή τις καταργείς τις ελάχιστες-νόμιμες ή τις διατηρείς

συγχυστηκα πάλι

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

έγω στην πιο προσφατη πληρωμή μου τα υπολόγισα επί της συμφωνηθείσας.

αντί για αρνητικές ψήφους έχει κανείς καμια προταση για το  πως να το διορθώσω αυτο?

να κάνω επιπλέον κατάθεση για τσμεδε και εμπ το υπολοιπο ποσό που υπολογίζεται επί της νόμιμης?

και να  θυμηθώ να μη διαβαζω νόμους βιαστικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.