Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές


kwstas

Recommended Posts

εγω θα ριξω 2 που ειναι για συμβολαια......ειναι 10 τ.μ εξτρα μπαλκονια και 4 τ.μ κλειστο μπαλκονι.....θα το παω κατω απο 20 τ.μ να βγει εφαπαξ ποσο....

 

αμοιβες θεωρω σαν βαση 1000 ευρω αν υπαρχουν καποια σχεδια και αρχικο τοπογραφικο

 

και εχω αρχισει να σκεφτομαι να οργανωσω γκρουπακι για εκτος αθηνας....σε τουριστικες περιοχες με εξοχικα ακουσα τιμες απο γνωστους 5000 ευρω.......ΜΠΡΑΒΟ σοτυς συναδελφους αλλα ας παρουμε και εμεις κατι

Link to comment
Share on other sites

και εχω αρχισει να σκεφτομαι να οργανωσω γκρουπακι για εκτος αθηνας....σε τουριστικες περιοχες με εξοχικα ακουσα τιμες απο γνωστους 5000 ευρω.......ΜΠΡΑΒΟ σοτυς συναδελφους αλλα ας παρουμε και εμεις κατι

 

Σε ποιο μαγαζί τα λένε αυτά τα τραγούδια να πάμε να ρίξουμε και 'μεις κανένα λελουδάκι;

 

Και το 1000ρικο αν υπάρχουν σχέδια πολλά λέτε; Τι λέτε ρε παιδιά; Εδώ δεν κινείται τίποτα από ρευστό στην αγορά... Το καλό που σας θέλω πάρτε προκαταβολές γιατί βλέπω να φτάνουν τα φέσια ως την Τουρκία...:)

Link to comment
Share on other sites

Στο εγχειρίδιο χρήσης σελ.13 αναφέρει κάτω-κάτω ότι πριν την οριστική ολοκλήρωση της δήλωσης πρέπει να συμπληρωθεί ο αριθμός του "έργου" στο οποίο έχουν δηλωθεί οι αμοιβές των μηχανικών.....

 

Οπα !! τι είναι πάλι αυτό το εγχειρίδιο χρήσης??

Link to comment
Share on other sites

Το εγχειρίδιο χρήσης του συστήματος υποβολής των αιτήσεων. Είμαστε εξελιγμένοι... :-o

Το βρίσκεις στο link του Υπουργείου και του ΤΕΕ.

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=762&language=el-GR

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο μαγαζί τα λένε αυτά τα τραγούδια να πάμε να ρίξουμε και 'μεις κανένα λελουδάκι;

 

Και το 1000ρικο αν υπάρχουν σχέδια πολλά λέτε; Τι λέτε ρε παιδιά; Εδώ δεν κινείται τίποτα από ρευστό στην αγορά... Το καλό που σας θέλω πάρτε προκαταβολές γιατί βλέπω να φτάνουν τα φέσια ως την Τουρκία...:)

 

 

φεσια ? λες τοσα χροναι ναχω χασει ενα 50αρικο μονο και τωρα να την παθουμε..?

 

οι τιμες σε κοσμικα -εξωτικα ειναι ανεβασμενες.......μυκονος-επιδαυρος-λαγονησι.......οπου υπαρχει εξοχικη κατοικια με ρευστο.......τα λεφτα μπροστα για να πεσει η δηλωση.......χωρις λεφτα INSERT COIN TO CONTINUE kai GAME OVER

 

 

1000 πολλα...οταν λεω σχεδια καποια να μπορουμε να πατησουμε την αποτυπωση πανω τους ? ετσι λεγανε και για 283 αρχικα και φτασανε οι τιμες στα 120 !!!

 

 

ξεκιναμε απο καλα ναχουμε περιθωρια....

 

στενεψανε τα ορια δεν εχω περιθωρια

Link to comment
Share on other sites

Εγω που μιλησα σημερα με εναν κυριουλη στο ΤΕΕ πολυ σαφως μου ειπε και που να ξερουμε ακομα κοπελια???επισης με ενημερωσε οτι μεσα στην εβδομαδα θα βγουν αμοιβες αλλα ας παιρνω εγω μια προκαταβολη και βλεπουμε...σαφεστατος!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη η ελαχιστη αμοιβη για τακτοποιηση πληρους αυθαιρετου, οπου χρειαζεται αποτυπωσεις, τοπογραφικα, τομες, οψεις κλπ...

 

Στην περιπτωση διακινησης φακελου για αυθαιρεσια τυπου "λοιπες πολεοδομικες παραβασεις" ή καποιο κλεισμενο μπαλκονι, καμια περγκολα χωρις αδεια κλπ, τι αμοιβη να ζητησουμε...?

 

Ουτε τοποραφικα χρειαζομαστε, ουτε ιδιαιτερα σχεδια, κατοψεις και τομες, μονο την τεχνικη εκθεση του μηχανικου και τη διακινηση του φακελου....

 

Απο μαλλι? Πολλα με φαινονται τα της ελαχιστης ειναι η αληθεια...:confused:

Link to comment
Share on other sites

ξεκινα απο ψηλα.........

 

1000 ακουγανε για η/χ και τα 283 τους φανηκανα καλα αλλα πεσανε απο τον επαγγελματισμο μας στα 120....

 

οι αμοιβες ειναι σαν το πασοκ.......λες οτι θα κοψεις 2 μισθους παθαινουν ενα σοκ......βγαινεις μετα και λενε θα κοπει 1 μισθος και ανακουφιζονται ολοι λεγοντας τον γλυτωσαμε τον ενα μισθο....

 

 

επικοινωνιακη πολιτικη

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ναι, συμφωνώ! Να τους λέτε εσείς κανά 5χίλιαρο το κομμάτι και μετά να 'ρχονται σε μένα με 1500!! 8-)

 

δες ποσα ατομα μη μηχανικοι παρακολουθουν τωρα το φορουμ

 

 

δεν νομιζω να υπαρχει αντιστοιχη κουβεντα σε δικηγορους-συμβολαιογραφους κτλ

 

1000 στανταρ

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.