Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές


Recommended Posts

Επί της ΝΟΜΙΜΗΣ αμοιβής θα καταβάλλεται ΦΕΜ και ΦΠΑ και ΟΧΙ επί της συμφωνηθείσας εφόσον η συμφωνηθείσα είναι χαμηλότερη της νόμιμης.(και μου είπε ειρωνικά: δηλ εάν κάνετε έκπτωση τουλάχιστον πάρτε το ΦΠΑ της νόμιμης αμοιβής του πελάτη)

 

Πειτε στα ζωα που ειναι και μισθωτοι μαλλον, διοτι διαφορετικα θα ηξεραν τα αυτονοητα, οτι το ΦΠΑ που αποδιδεις ειναι βασει του ποσου της ΑΠΥ που κοβεις..

Ομοιως και το ΦΕΜ...

Link to comment
Share on other sites

Στην ημερίδα που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο ΤΕΕ ΤΚΜ μας ενημέρωσαν ότι ΦΕΜ και ΦΠΑ θα καταβάλλεται επί της συμφωνηθείσας αμοιβής ενω οι κρατήσεις υπερ ΤΕΕ κλπ επί της νόμιμης, η οποία θα είναι 4 ημερομίσθια μηχανικου 15ετούς εμπειρίας συν νομιμη αμοιβή τοπογραφικού συν νόμιμη αμοιβη αποτύπωσης

 

 

Δηλαδη οι νομιμες αμοιβες θα ειναι 1400 (α+β φαση)+1170(περιπου αποτυπωση )+1200(περιπου το τοπογραφικο) = 3770. Σε αυτα τα ποσα θα καταβληθουν υποχρεωτικα τεε και τσμεδε και παρουμε σαν αμοιβη αυτο το ποσο θα καταβαλουμε και το αντιστοιχο φπα και φεμ.

Οκ , αν παρω εγω πχ 2000 και πληρωδω τις εισφορες μου τεε και τσμεδε για 3770 και φεμ και φπα για 2000, το ΤΕΕ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ? αφου θεωρητικα θα τα εχει παρει απο μενα τα χρηματα του , με ποια λογικη θα κρινει αν ενα ποσο ειναι ικανοποιητικο?Δεν μιλαμε για περιπτωσεις που απο 3770 πεις στον πελατη 800-1000

 

Η αμοιβη τοπογραφικου θα υπολογιζεται "μεσα" στο εργο ή μεμονωμενα σαν μοναδικη εργασια???

 

αφου λεει το τοπογραφικο σαν νομιμη αμοιβη , νομιζω οτι θα παει χωριστα, μακαρι να ισχυει το αντιθετο και να ειναι μεσα στο εργο

Link to comment
Share on other sites

Το νομιμη αμοιβη δεν σημαινει κατ'αναγκη και οτι παει χωριστα..

Μπορει να βγει 800 ευρω πχ.. Ουτε 300 της "πιατσας" ουτε 1200 της ελαχιστης

Link to comment
Share on other sites

σημερα παντως στην ημεριδα ο του τεε ειπε ξεκαθαρα οτι φπα και φεμ επι της αμοιβης που συμφωνουμε. και ειπε οτι σε πρωτη φαση δεν υπαρχει διαθεση απο το τεε να κατσει να ελεγξει τις αμοιβες που δηλωνει ο καθενας..βγαλε ακρη..

Link to comment
Share on other sites

Αλλα λεει το ΤΕΕ στο τηλεφωνο και αλλα στις ημεριδες!!!! ΕΛΕΟΣ, ΛΥΠΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ!!!

 

Δε φτανει που καταντησαμε να προσπαθουμε μπας και βγαλουμε τα εξοδα μας, εχουμε και κατι μαλακες (χωρις παπακια και τα λοιπα και ας φαω και καρτα) που υποτειθετε οτι μας εκπροσωπουν να μας αλλαζουν τα φωτα με την αχρηστια τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

αφου λεει το τοπογραφικο σαν νομιμη αμοιβη , νομιζω οτι θα παει χωριστα, μακαρι να ισχυει το αντιθετο και να ειναι μεσα στο εργο

Έναν κωδικο έργου θα βγάζουμε από το πρόγραμμα των αμοιβων στον οποίο θα εντάσσονται τα 4 ημερομισθια συν το τοπογραφικο συν η αποτύπωση αν αυτα χρειάζονται.Αυτό κατάλαβα..

Link to comment
Share on other sites

...και αν ο πελάτης έχει τοπογραφικό πρόσφατο εξαρτημένο, είναι υποχρεωμένος να βγάλει καινούργιο? Δλδ εγώ ως ΑΜ (που δεν κάνω τοπογραφικά) δε μπορώ να πω στον πελάτη φέρε μου τοπογραφικό και να του πω την αμοιβή μου χωρίς τοπογραφικό (μόνο μέρες και αποτύπωση) ?

 

Συγγνώμη αλλά όσο διαβάζω μπερδεύομαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως μπορείς.

Το τοπογραφικό δεν είναι απαραίτητο να έχει γίνει για την τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πλεόν το δέχτηκα...δεν είμαι αρχιτέκτων μηχανικός είμαι μέντιουμ με κληρονομικό...δεν χρειάζεται καμία γνώση απλά μια διάθεση ερμηνειας όπως γουστάρει ο καθεις και μετά θα μας πουνε και ΑΠΟΡΟΥΝ πως δεν το καταλαβαμε..λοιπον ο καθείς όσο νομίζει και αν ελέγξει το ΤΕΕ αμοιβές και παράλογισμούς εγω να μην σας πω τι θα κάνω...καλύψανε αυτοί τις εισφορές τους???ΤΕΛΟΣ. μετά ο καθείς για την πάρτη του...Σήμερα μου είπε πελάτης οτι ο μηχανικός του γείτονα θα του αλλάξει το αυθαίρετο στο όνομα της κόρης του ΤΑΥΤΟΓΧΡΟΝΑ με την δήλωση και χωρις συμβολαιογράφο...είμαστε άξιοι ΄΄οσων παθαίνουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.