Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Έχεις 3 παραβάσεις κατηγορίας 13, το πρόστιμο των οποίων υπολογίζεται με αναλυτικό. Δηλαδή 3Χ500=1.500 ευρώ.

Φτιάξτα κατά τέτοιον τρόπο που ο κάθε προϋπολογισμός να μην ξεπερνά τα 5.000 ευρώ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ώστε τα ξύλινα στέγαστρα με κεραμίδια υπολογίζονται ως "Πέργκολα απο εγχώρια ξυλεία (χωρίς λούστρα)" ε? Χμ, καλά που το είδα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Άλμπερτ,

ούτε εγω έχω βρει κάτι σχετικό αλλά αυτοσχεδιάζω. Η "Πέργκολα απο εγχώρια ξυλεία χωρίς λούστρα" υπολογίζεται σε μ3, οπότε θα πρέπει να κάνεις καλή αποτύπωση στις διαστάσεις των ξύλων για να βγάλεις σωστό αποτέλεσμα. Φυσικά δεν παρέλειψα και το:

15.02.Επικεράμωση με κεραμίδια καρφωτά/δετά (μ2).

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στην έννοια του ξύλινου στεγάστρου και της πέργκολας; Κατα τη γνώμη μου όχι.

Link to comment
Share on other sites

 

ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ (πρόκειται για τσιμεντόλιθους που ανα σημεία είναι επιχρισμένοι με σοφά ή επενδεδυμένοι με πέτρα. Σε άλλα σημεία είναι 1μ. τσιμεντόλιθοι + 1μ. κοτετσόσυρμα = 2μ. ύψος. Οι μεταλλικές πόρτες είναι για την είσοδο στο οικόπεδο: μία μεγάλη συρόμενη και μία μικρή μονή)

04.05.Τσιμεντολιθοδομές

18.13.Συρματόπλεγμα περίφραξης (κοτετσόσυρμα)

06.05. Επενδύσεις τοίχων με τεχνητές ή φυσικές πλάκες ή πέτρα

05.01.Ασβεστοτσιμεντοκονιάματα τριπτά

08.12. Σιδερένιες πόρτες

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΙΝΟΥ ΣΤΕΓΑΣΤΡΟΥ ΜΕ ΚΕΡΑΜΙΔΙΑ

18.08.Πέργκολα απο εγχώρια ξυλεία (χωρίς λούστρα)

15.02.Επικεράμωση με κεραμίδια καρφωτά/δετά

 

 

Το 18.8 και το 18.13 σε ποιο αρχείο το βρήκες συνάδελφε, γιατι το ψάχνω και εγώ, αλλά στο excel που έχω κατεβάσει από το site έχει μόνο μέχρι το 18.04.

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by dimkon
Link to comment
Share on other sites

To 15.02 με τα κεραμίδια το λαμβάνω κι εγώ. Στις πρώτες σελίδες αυτού του τοπικ ένας συνάδελφος υπολόγισε το στέγαστρο με τον κωδικό 15.08 που είναι εδραζόμενος ξύλινος σκελετός στέγης. Νομίζω όμως ότι η πέργκολα είναι πιο σωστή προσέγγιση με την έννοια ότι αφορά ανοιχτή κατασκευή σε εξωτερικό χώρο κι όχι κλειστή κατασκευή πάνω από κύριο χώρο. Μιλάμε πάντα για εξώστες βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Το 18.8 και το 18.13 σε ποιο αρχείο το βρήκες συνάδελφε, γιατι το ψάχνω και εγώ, αλλά στο excel που έχω κατεβάσει από το site έχει μόνο μέχρι το 18.04.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνάδελφε,

υπάρχει και ένα excel του/της "ekaterini" στα downloads: http://www.michaniko...

 

Οι τιμές είναι ελάχιστα πιο ακριβές απο τον αναλυτικό της εγκυκλίου 8/90 (οπότε και είναι αποδεκτές). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο χρήστης που το ανέβασε δεν αναφέρει την πηγή του. Υπάρχει κανένας παλιότερος μηχανικός που να γνωρίζει την πηγή των τιμών αυτών;

 

To 15.02 με τα κεραμίδια το λαμβάνω κι εγώ. Στις πρώτες σελίδες αυτού του τοπικ ένας συνάδελφος υπολόγισε το στέγαστρο με τον κωδικό 15.08 που είναι εδραζόμενος ξύλινος σκελετός στέγης. Νομίζω όμως ότι η πέργκολα είναι πιο σωστή προσέγγιση με την έννοια ότι αφορά ανοιχτή κατασκευή σε εξωτερικό χώρο κι όχι κλειστή κατασκευή πάνω από κύριο χώρο. Μιλάμε πάντα για εξώστες βέβαια.

Το πρόβλημα με τον εδραζόμενο ξύλινο σκελετό στέγης είναι ότι αφορά αυτό που περιγράφει: στέγη! Αν το πάρουμε έτσι, χρειαζόμαστε τιμή και για τις ξύλινες κολώνες στις οποίες εδράζεται η στέγη αυτή, κάτι όμως που δεν υπάρχει σε καμμία λίστα αναλυτικού προϋπολογισμού!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν υπάρχει στην αρχική Ο.Α. το δηλώνεις και να είσαι σχολαστικός, κι αν βάλεις μια λοιπή παράβαση παραπάνω για κάτι που δέν είσαι σίγουρος δεν χάθηκε ο κόσμος 500€ είναι, π.χ. 4 περγκολες κανουν 1 λοιπή παράβαση πολύ δυσκολα 2.

 

Μία λοιπή παράβαση λιγότερη μπορεί να την βρείς μπροστά σου μετά απο καιρό. Τί να πώ αν έχουν και BBQ δήλωσε τα κι αυτά....

τρεις πέργκολες 2 λοιπές πολύ μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

τρεις πέργκολες 2 λοιπές πολύ μου φαίνεται.

 

Ιάμβλιχε,

 

σου παραθέτω τη δική μου περίπτωση, μήπως και σε βοηθήσει να κάνεις ένα χοντρικό υπολογισμό (πέργκολα με επικεράμωση):

επιφάνεια στέγης: 55 μ2 (ως επιφάνεια στέγης νοείται η κεκλιμένη επιφάνεια, που είναι > απο την επιφάνεια στον οριζόντιο άξονα - κάτοψη)

κόστος: 2.500 €

 

οπότε πηγαίνει (για να είσαι σίγουρος) το πολύ 50€ / 1μ2, αλλά πάντα εξαρτάται απο τη διάσταση των δομικών στοιχείων της πέργκολας.

Edited by mikeG
Link to comment
Share on other sites

Τελικες τι τιμες παιρνουμε και ποια αρθρα?

Μπορει καποιος να ανεβασει ενα αναλυτικο για να το συζητησουμε? Εστω των αναλυτικο για τις περγκολες και την περιφραξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.