Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


bou

Recommended Posts

Γιατί με 4014;

Άντε να χρειαστείς αναθεώρηση ως προς τη θέση, που εάν δεν έχει αλλάξει το περίγραμμα του κτιρίου δεν πληρώνεις πρόστιμο. Νομίζω μπαίνει ανέγερσης και διατήρησης αλλά μετά αναιρούνται λόγω μη αλλαγής περιγράμματος.

Το μόνο θέμα είναι η αρχαιολογία εάν είναι εκτός σχεδίου που εάν το κτίριο έχει αλλάξει θέση κατά πολύ ίσως να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Που και πάλι κατά τις εκσκαφές έπρεπε να ήταν παρών αρχαιολόγος οπότε εκεί ήτανε.Αλλιώς για το τυπικό και εκεί σχέδια με τη νέα θέση του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω την εξής περίπτωση. Σε ρετιρέ οικοδομής, ο πελάτης μου έχει κάνει στα μπαλκόνια του 2 ορθογώνιες στέγες με κεραμίδια για να τα καλύψει, 40τ.μ. η κάθε μία. Η κάθε στέγη στο τελείωμα της στηρίζεται σε 2 κολώνες, (μία σε κάθε γωνία). Τα μπαλκόνια του στην άδεια δεν χαρακτηρίζονται ούτε σαν εξώστες ούτε σαν Η/Χ. Χαρακτηρίζονται σαν ΥΠΑΙΘΡΙΟΙ χώροι. Οπότε πάνε με τον καινούργιο νόμο. Ερώτηση. Θεωρείται λοιπή παράβαση και χρεώνεται με 500 ευρώ η κάθε στέγη ή θα το υπολογίσω σαν αυθαίρετη κατασκευή ενός Η/Χ (λόγω των κολωνών της στέγης) και θα βγάλω κανονικά το πρόστιμο σύμφωνα με τους συντελεστές αλλά x0,5 επειδή πρόκειται για αυθαίρετη κατασκευή βοηθητικού χώρου????

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Caprice νομίζω πως η περίπτωσή σου ανήκει στις λοιπές παραβάσεις, δηλ με αναλυτικό προυπολογισμό (ΑΠ/5000Ε Χ500Ε) για την κάθε μία.

Επίσης αν τα μπαλκόνια δεν είναι εξώστες και αυτές αποτελούν πολεοδομικές παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατι δε μου καθεται καλα με τον αναλυτικο....

 

Καταγραφω εργασιες που εχουν πραγματοποιηθει για την κατασκευη μιας βεραντας 30τ.μ. και μου βγαινει κατι παραπανω απο 1,5 χιλιαρικο η ολη κατασκευη (συνδετηρια δοκαρια απο οπλισμενο σκυροδεμα, μπαζωμα, πλακα σκυροδεματος ελαφρως οπλισμενη, επιστρωσεις με μαρμαρα, κιγκλιδωματα, μαρμαροποδιες στα στηθαια κλπ)

 

Και στο παραδειγμα του ΥΠΕΚΑ υπολογιζει μια βεραντα με 12000€... Αν ειναι δυνατον να κοστιζει ενας εξωστης 12.000€ να κατασκευαστει....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σου βγαίνει μια χαρά. Του ΥΠΕΚΑ το παράδειγμα είναι μάλλον υπερβολικό.

Αν έχεις πρόγραμμα αμοιβών, έχουνε κι εκεί δυνατότητα αναλυτικού. Μπορείς να επαληθευσεις τα αποτελέσματά σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

μολις κατεβασα και εριξα μια ματια στον αναλυτικο που εχει ανεβει απο συναδελφο (thnx!!)

παρατηρω οτι δεν αναφερει τπτ σε περιπτωση μεταλλικης κατασκευης

πχ σε φ.ο. απο χαλυβα εχουμε :

περιπτωσεις διαφορετικης τυπολογιας διατομων πχ διπλων ταυ/κοιλοδοκων (shs,rhs,chs) με ραφη-χωρις ραφη/UPN/κλπ κλπ

διαφορετικης ποιοτητας χαλυβα

διαφορετικης βαφης (πολυουραιθανικες ,εποξειδικες κλπ) και επιστρωσεων (παχη στρωσεων primer, πιθανα γαλβανισμενες κλπ)

ανεγερση αυτων (χρηση γερανων??)

διοφοροποιηση μεταξυ (μονο ως ποσοστιαια εκτιμηση) συνδεσεων (συγκολλησεις,βιδες)

και πολλα αλλα που ok το δεχομαι ισως ειναι υπερβολη

 

καμια ιδεα???

 

thnx

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην υπολογισεις και το καλατσιο του εργατη... :smile:

Συναδελφε δεν καθεσαι να βαλλεις κοχλιες και συγκολλησεις (ασε που δεν νομιζω να υπαρχουν στα τιμολογια...)

Περιμενε να δουμε με βαση ποιες τιμες υπολογιζεται ο αναλυτικος και βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην υπολογισεις και το καλατσιο του εργατη... :smile:

Συναδελφε δεν καθεσαι να βαλλεις κοχλιες και συγκολλησεις (ασε που δεν νομιζω να υπαρχουν στα τιμολογια...)

Περιμενε να δουμε με βαση ποιες τιμες υπολογιζεται ο αναλυτικος και βλεπουμε..

 

ok για πρωινος χαβαλες εχει μια δοση ειρωνιας αλλα δεν σε παρεξηγω

 

τωρα αν εσυ νομιζεις οτι τα παραπανω ειναι αμελητεες διαφοροποιησεις στο κοστος μιας μεταλλικης κατασκευης το συζηταμε και βλεπουμε

 

τουλαχιστον οι τυπολογιες διατομων η διαφοροποιηση ποιοτητας χαλυβα και η ανεγερση αυτων ειναι στοιχειωδη και "βαρβατα" νουμερα!

 

δεν θες την διαφοροποιηση στις βαφες και επιστρωσεις??? οκ

προφανως εσενα σου κανει καλες τιμες ο σιδερας της γειτονιας. οταν σκουριασει βλεπουμε μωρεεε οχουυυ βαλτου λιγο μινιο....

(μην παρεξηγηθεις ...χαβαλε κανω)

ενδεικτικα 30-40% τιμης χαλυβα (kg) ειναι το treatment

δεν μιλαμε μονο για υλικο λοιπον.....

και δεν καταλαβαινω γιατι οταν εχουμε 3 ειδη εκσκαφων και 3 ειδη σκυροδεματος δεν σου κανει εντυπωση η διαφοροποιηση

στην τελικη οταν μιλαμε για μεταλλικη κατασκευη μιλαμε για το πλεον τυποποιημενο συστημα φ.ο και μια γενικη περιγραφη δεν καλυπτει ουτε καν τα βασικα

τωρα αν θες να σου πω και την αποψη μου γιατι δεν υπαρχουν αρθρα ... γιατι κανεις δεν ξερει τι του γινεται για να κοστολογησει

 

anyway ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.