Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσοστό ανοχής λάθους μεταξύ άδειας και κατασκευής


Recommended Posts

Φαέθων,ο σοβάς ,οι επενδύσεις η το ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ θερμομονωτικό υλικό δεν είναι κτίριο και μπορεί να υπάρχει στις αποστάσεις Δ.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι που αυτό το θέμα το είχαμε συζητήσει στις αρχές του ΝΟΚ αλλά εγώ πλέον έχω το εξής θέμα.

Οι διαστάσεις της κάτοψης περιλαμβάνουν και το πάχος του τοίχου ή του στύλου. Αυτό το πάχος πρέπει να είναι τοσο όσο στον ΚΕΝΑΚ. Και εκεί δείχνουμε και το επίχρισμα..

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με την απόσταση δ ,εξ ου και αγωνία μου.(η νομιμοποιήση θα ελεγχθεί  κατά ΝΟΚ).

Οχι, δεν θα ελεχθεί κατά ΝΟΚ, έχεις πρόβλημα με την πλάγια απόσταση και αυτή θα δηλώσεις αν είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη του 20%. Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι ότι κάναμε με 4014, έχει αλλάξει κάτι με 4178?

Link to comment
Share on other sites

Faethon k arche

Το κτίριο είναι του 1984 και θα κάνω νομιμοποιήση (ΜΈΣΩ 4011) με τις διατάξεις του ΝΟΚ επειδή

μου δίνει ευνοικότερη απόσταση δ (2.5+0.05*Η).

H απαιτούμενη δ βάσει του ύψους πρέπει να είναι 3.30 και έχω 3.24.

Κενακ δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, οι ανεκτές αποκλίσεις μέχρι 2% των διαστάσεων και μέγιστο 20εκ. , περιλαμβάνουν τον σοβά ?

 

Δηλαδή μία διάσταση 10μ. στα σχέδια μπορεί να είναι στην πράξη μέχρι 10,20μ. ή 10,20μ. + 6εκ σοβά = 10,26 εκ ?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 10,16 

αν και στην βεβαίωση μεταβίβασης αναφέρουν 20εκ οπότε τότε ισχύει 10,26

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

για τον έλεγχο της εγκεκριμένης από την άδεια διάστασης δεν υπολογίζεις τα πάχη επιχρισμάτων και επενδύσεων του τοίχου.

Πχ βλέπεις στο εγκεκριμένο σχέδιο διάσταση (κτίστη) 10 μ. Μετράς εξωτερικά 10.05 (έστω επίχρισμα 2.5 εκ σε κάθε κάθετη πλευρά). Δεν το θεωρείς αυθαιρεσία, εφόσον τα 5 αυτά εκατοστά προκύπτουν από το επίχρισμα. Η επιπλέον διάσταση* (αν προκύπτει) θα υπολογιστεί αφαιρώντας το πάχος του επιχρίσματος. Δηλαδή θα θεωρηθεί επί της διάστασης κτίστη (εγκεκριμένη του σχεδίου). 

Αν πχ έχεις εγκεκριμένη διάσταση (από τα σχέδια) τοίχου 10 μ. και μετρήσεις 10.30 μ ,εξωτερικά στους 2 κάθετους συντρέχοντες τοίχους, τότε θα αφαιρέσεις το πάχος του επιχρίσματος από τις 2 πλευρές.

Άρα θα έκανες έναν υπολογισμό ότι η μεταβολή της διάστασης θα είναι 10.25-10.00/10.00=2,5%>2%. Στη περίπτωση αυτή είσαι εκτός ανοχών. Δεν δίνεται βεβαίωση.

 

*από τις τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ καθίσταται σαφές ότι με τον όρο διάσταση εννοούν τις διαστάσεις Φ.Ο ή κτίστη.

"οι διαστάσεις του κτιρίου καθορίζονται από τον φέροντα οργανισμό αυτού και τoυς εξωτερικούς τοίχους πλήρωσής του. Στις ανωτέρω διαστάσεις δεν συμπεριλαμβάνονται τα υλικά επένδυσης του κτιρίου (σοβάδες, διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες κλπ μεγίστου πάχους έως 15 εκ.) καθώς και η άνω των 6 εκ. επιφάνεια εξωτερικής θερμομόνωσης)"

 

Βεβαίωση 4178 Νο2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.