Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα Υπογραφής για Ν.4014/2011


cendroid

Recommended Posts

Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς ποιοι έχουν δικαίωμα υπογραφής για την τακτοποίηση των αυθαίρετων και για τις βεβαιώσεις που χρειάζονται στις μεταβιβάσεις ακινήτων;

 

Υπάρχει κάποιος περιορισμός ή όλοι οι μηχανικοί μπορούν να ''τρέξουν'' την διαδικασία.

 

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά έχω επικοινωνήσει και τηλεφωνικά αλλά και με mail με το το ΤΕΕ και τον ΠΣΔΑΤΜ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ.

 

Ελπίζω να καταφέρω κάποια στιγμή να πάρω και απάντηση από κάποιων επίσημο φορέα (αλλά μάλλον τσάμπα ελπίζω μου φαίνεται....:-x)

 

Alexios το ότι έχουμε δικαίωμα να βγάλουμε οικοδομική άδεια δεν σου λέει κάτι; Δεν μας συγκρίνω με τους Πολιτικούς Μηχανικούς αλλά κάτι ''σκαμπάζουμε'' και εμείς από κτίρια. Τουλάχιστον τόσο όσο και οι άλλοι που κάνουν αντίστοιχα τοπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ.ΜΗΧ -ΑΡΧ.ΜΗΧ- ΑΓΡ.ΤΟΠΟ ΜΗΧ

 

Υπάρχει κάτι επίσημο συνάδελφε?

 

Στο 2:36 από το βίντεο παρουσίασης λογισμικού διαχείρισης αυθαιρέτων δείχνει σαν παράδειγμα εύρεσης και προσθήκης μηχανικού έναν Μεταλλειολόγο Μηχανικό !

Στο νόμο πάντως δεν γράφει συγκεκριμένη ειδικότητα, αναφέρει παντού γενικά "Μηχανικός" οπότε σύμφωνα με την εμπειρία των τακτοποιήσεων & των επιθεωρήσεων δικαίωμα υπογραφής φαίνεται να έχουν όλες οι ειδικότητες!

Link to comment
Share on other sites

Στο νόμο πάντως δεν γράφει συγκεκριμένη ειδικότητα, αναφέρει παντού γενικά "Μηχανικός" οπότε σύμφωνα με την εμπειρία των τακτοποιήσεων & των επιθεωρήσεων δικαίωμα υπογραφής φαίνεται να έχουν όλες οι ειδικότητες!

Μαλλον ετσι φαινεται.... Παντως οποιος δεν κατεχει απο αυτα (πχ εγω) καλυτερα ειναι να ασχοληθει με κατι αλλο

 

Οι αγρονόμοι τοπογράφοι τι δουλειά έχουν με τα κτίρια ?

Αλλά είπαμε εδώ είναι Βαλκάνια !!!!

Ρε παιδια, μην το κανουμε παλι θεμα ξεμαλλιασματος και αυτο..... αυτος που δημιουργησε το θεμα ρωτησε συγκεκριμενο πραγμα..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, μην το κανουμε παλι θεμα ξεμαλλιασματος και αυτο..... αυτος που δημιουργησε το θεμα ρωτησε συγκεκριμενο πραγμα..

 

Συμφωνώ.

 

Ας συμμετάσχουν όσοι έχουν να πουν κάτι επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι δεν διευκρινίζεται κάπου, αλλά χρειάζεται?

εξαρτημένο τοπογραφικό έχουν δικαίωμα υπογραφής μόνο οι τοπογράφοι μηχανικοί και οι πολιτικοί μηχανικοί

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη ΓΟΚ ποιος ξερει?

 

οταν θα καλεσει καποιος και θα πει θελω να τακτοποιησω ΟΛΕΣ τις παρανομιες μου.......τι θα γινει?

 

μηπως σας δωσει καταλογο ?

 

 

εγω προβλημα δεν εχω ετσι και αλλιως μετρημενες θελω να παρω καλοπληρωμενες και να μην με ζαλιζουν και πολυ.....

 

 

 

υγ εξαρτημενο δεν ξερω να κανω και ας ειμαι πολ.μηχ...γενικα τοπογραφικα δεν κανω........

υγ 2 στατικη βεβαιωση απο ΜΗΧ-ΜΗΝ ?

 

 

με βαση τα παραπανω υποθετω οτι το χαρτι-βεβαιωση ΜΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ κατασκευων χρησεων το υπογραφουν ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ.....

 

να τα σπασω καλυτερα.......οποιος μηχανικος κανει την διαδικασια πρεπει να μπορει να δινει και την βεβαιωση ακριβως μετα......ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΜΕ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ για καθε νομιμη χρηση !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.