Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα Υπογραφής για Ν.4014/2011


cendroid

Recommended Posts

Συνάδελφοι εγώ έκανα μια ερώτηση ως το προς τα δικαιώματα. Σε καμία περίπτωση σε υπονόησα ότι αφού έχω δικαίωμα υπογραφής τότε ''όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω''.... Σαφώς και θα ασχοληθώ μόνο με αυτά που νιώθω σίγουρος ότι κατέχω.

 

Απορώ πως μερικοί βρήκαν ευκαιρία να το αναγάγουν σε κόντρα Ειδικοτήτων.

 

Να είστε σίγουροι λοιπόν πως αυτοί που ρωτούν για διευκρινήσεις είναι αυτοί που ενδιαφέρονται και θέλουν να είναι σωστοί επαγγελματίες.

 

Οι τύποι ''όλα να σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω'' δεν θα έμπαιναν ποτέ στον κόπο να αναρτήσουν κάποια απορία εδώ μέσα. Αυτοί έχουν ήδη αρχίσει να σφραγίζουν και να υπογράφουν.......

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί ρε συνάδελφοι. Απαγορεύονται οι συνεργασίες;

Σίγουρα για το Δελτίο (αν είναι τελικά αυτό του ΟΑΣΠ) θέλει υπογραφή από 2 μηχανικούς ο ένας Πολιτικός Μηχανικός

Τοπογραφικά εγώ δεν υπογράφω, άρα θα έχω σίγουρα συνεργασία με τοπογράφο.

Οι αρχιτέκτονες λοιπόν πρέπει να συνεργαστούν υποχρεωτικά με πολιτικό και τοπογράφο.

Τώρα αν υπάρχουν ακόμα Πολιτικοί που θα δώσουν 300€ (λέω εγώ τώρα ένα νούμερο τυχαίο) και πάρουν από τον πελάτη 500€ και αυτά τα 200€ (της διαφοράς) τα θεωρούν ικανοποιητικά για την ευθύνη του τοπογραφικού και την αύξηση της φορολογίας, δεν είναι δικό μου θέμα.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη επειδη δεν ξερω,,,,,ο 2ος δεν πρεπει ναναι πολ-αρχ η τοπ ? μπορει και μηχανολογος ?

 

 

και κατι αλλο.....τοπογραφικα δεν υπογραφω,,,θα υπογραφει ο τοπογραφος και θα εχει ξεχωριστη αμοιβη.....αυτο δνε γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητά αυτά που λέτε αλλά για να μην υπάρχει αυτή η περιρέουσα ατμόσφαιρα και να μην υπάρχουν φαινόμενα του τύπου τα κάνω όλα και συμφέρω, δεν θα πρέπει να υπάρχει επίσημη τοποθέτηση του στυλ "οι τακτοποιήσεις αυθαιρέτων και βεβαιώσεις, γίνονται μόνο από 1,2,3.." τέλος. Και ξαναρώτώ ΥΠΑΡΧΕΙ επίσημη τοποθέτηση περί του θέματος?

Δεν με ενδιαφέρουν τα αυθαίρετα ούτε πρόκειται να ασχοληθώ, μία ξεκάθαρη απάντηση θέλω όχι του στυλ δεν ξέρεις (το ξέρω ούτε θέλω να μάθω), μακρυά από κτίρια, είναι θέμα ΓΟΚ κτλ...

Φιλικά προς όλους τους συναδέλφους

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω Φαέθωνα, ότι για άλλη μια φορά σωστά μιλάς - Παληκάρι μην ξεχάσω τι θέλω να πω @ Αδααμ st @@ μου :) :) :) :)

 

Παληκάρι, Φαέθωνα για άλλη μια φορά σωστά μιλάς. Θα σε κάνω φίλο σίγουρα! :) :) :) :)

 

Λοιπόν, ΓΚΟΥΧ για να μην ξεχάσω τι θέλω να πω.

 

1. Τοπογραφικά τοπογράφος

2. Εκτίμηση αυθαιρεσιών και κρίση ΓΟΚ αρχιτέκτονας ή τοπογράφος, τώρα όποιος ΗΜ είναι μάγκας και κατέχει ΓΟΚ ας το υπογράψ.....

 

Και στατικά ο Μπετατζής ο φίλος μας.

 

:)

 

ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται ότι μπορεί κάθε μηχανικός που έχει Α.Μ ΤΕΕ να καταθέσει τη δήλωση,

(από εκεί και πέρα βασίζονται στον επαγγελματισμό του καθενός)

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται ότι μπορεί κάθε μηχανικός που έχει Α.Μ ΤΕΕ να καταθέσει τη δήλωση,

(από εκεί και πέρα βασίζονται στον επαγγελματισμό του καθενός)

 

Κατάλαβα δεν υπάρχει επίσημη δήλωση...

Ετσι όμως δεν κάνεις τίποτα, γιατί πάντα θα υπάρχουν πονηροί που θα θέλουν να αρπάξουν, σήμερα από τις δηλώσεις αύριο από κάτι άλλο...Και εμείς θα τρωγώμαστε για το τι έμαθε ο καθένας στη σχολή κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς θα τρωγώμαστε για το τι έμαθε ο καθένας στη σχολή κτλ...

η συνήθεια που έγινε λατρεία

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα δεν υπάρχει επίσημη δήλωση...

Ετσι όμως δεν κάνεις τίποτα, γιατί πάντα θα υπάρχουν πονηροί που θα θέλουν να αρπάξουν, σήμερα από τις δηλώσεις αύριο από κάτι άλλο...Και εμείς θα τρωγώμαστε για το τι έμαθε ο καθένας στη σχολή κτλ...

 

 

Παίδες,

εδώ είναι απλό το θέμα και δεν έχει να κάνει με το τι έμαθε ο καθένας στην σχολή........

το θέμα είναι περί επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Δηλαδή έμαθες εσύ ο Αρχιτέκτονας, ΓΟΚ?

ΕΞω τα μάθαμε και έτσι!

Είναι καθαρά θέμα δικαιωμάτων!!!!!

Τι θα κάνει ο τοπογράφος αν δεν κάνει τοπογραφικά?....

Τι θα κάνει ο Στατικός αν κάνω εγώ τα στατικά.....?

Είναι θέμα δικαιωμάτων, ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΕΝΑΣ ΘΕΣΜΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ Δ....ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙ? ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΜΑς ΔΙΑΚΙΩΜΑΤΑ, βέβαια όσο για να το κάνουμε πράξη....δεν είναι απλό, όσο υπάρχει αυτή κατάσταση στατικά ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ και αρχιτεκτονική οι συνάδελφοι Πολιτικοί Μηχανικοί με αποτέλεσμα οι πόλεις μας να είναι άθλιες, να μην βρίσκουμε να παρκάρουμε, η εικόνα να είναι οικτρή, η πολεοδομία το ίδιο, ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΠΟΙΟς ΚΑΝΕΙ ΤΙ, - εδώ όμως υπάρχουν τα δικαιώματα ο Πολ Μηχ που είναι ζήτουλας και ζορίζεται κιόλας ίσως βρε παιδιά ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ...........................................................

 

ΑΙΣΧΟΣ.

 

 

Πρέπει πρώτα το κράτος οι θεσμοί, είτε αυτό λέγεται ΤΕΕ είτε όπως- ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙωματα μας αλλιώς κάποιοι θα ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΕΡΓΟΙ.

ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΘΑΛΑΣΣΑ.

ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΆ ΤΟ ΔΟΜΗΜΕΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΤΡΌ.

-

Highlander

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.