Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα Υπογραφής για Ν.4014/2011


cendroid

Recommended Posts

... αλλιως θα γελαμε...........

Ή θα περιμένουμε την δεύτερη φουρνιά έργου που θα κρατήσει πολλά χρόνια για αξιώσεις αποζημιώσεων ιδιωτών από «αστροναύτες ή ότι θες - μηχανικούς» για αμέλεια παραλήψεις και καμιά δεκαριά ακόμα ζητήματα του αστικού κώδικα.

 

Εγώ μια συμβουλή και μόνο θα δώσω.

Ανεξάρτητα ειδικότητας ακόμα και αρχιτέκτονας και πολιτικός αν δεν έχεις κάνει μια δεκάδα από κτιριακές μελέτες έστω να έχεις συμμετάσχει μη το αναλαμβάνεις μόνος σου. Ειδικά μη αναλάβεις την Βεβαίωση μεταβίβασης.

 

Δεν είναι μόνο 5Χ5=25…

 

φιλικότατα το λέω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία τα λες τέρυ με τις υπογραφες..Και αν σου βρω εγω εναν αρμόδιο να υπογράφει αυτά που λές (στατικά,αρχιτεκτονικά..κτλ δεν ξερω την διαδικασία) με την μισή και πλεον τιμή? Το υπολοιπο δεν ειναι κερδος? Να, κάποιος θα μπορούσε να το κάνει έτσι. Αν είναι και ΄"εύκολο" το σπιτι...καταλαβαίνεις.

Την θέση μου στο θέμα την έχω πει, αλλά αυτό δεν παύει στον νόμο να αφήνει μπαλκονόπορτα (όπως λέει και ο φίλος JTB) ανοικτή. Α στην Ελλάδα τίποτα δεν είναι αυτονόητο

Link to comment
Share on other sites

Αλλο το δικαιωμα συμμετοχης στο προγραμμα κι αλλο η υπογραφη μιας μελετης,ας μη στρουθοκαμηλιζουμε..οι πολυειδικοτητες εχουν συμβαλλει τα μεγιστα σ αυτη την καταντια που περναει το επαγγελμα,αλλα απ οτι φαινεται ουτε οι νεοι συναδελφοι εχουν βαλει μυαλο..αν εχουμε φυσικα το δικαιωμα να σας αποκαλουμε συναδελφους,δεν ξερω αν αναφερεται κατι τετοιο στα δικαιωματα μας...αληθεια τωρα,με την κριση,οπως και αρκετα πιο πριν ολοι οι μηχανικοι δεν θα επρεπε να αναρωτιουνται τι να κανουν,κατα τα προτυπα της ερωτησης του χρηστη terry?λιγη τροφη για σκεψη...ελπιζω μονο να μην ειμαι στο ουγκαντα οταν θα αρχισουν οι εξορυξεις ορυκτων πορων στην ελλαδα κι ας μην εχω τη χαρα να δω υπερπολυτεχνιτες που μαθαινουν τα παντα σε 5 χρονια,να ψαχνουν για δουλεια σε εταιριες εξορυξης πετρελαιου,ορυκτων,μεταλλευματων κτλ

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί ορυκτών πόρων, χημικοί μηχανικοί, ηλακτρολόγοι-μηχανολόγοι μηχανικοί είναι η δύναμη του τόπου για ανάπτυξη και βιομηχανία και όμως τα γελοία υποκείμενα ανθρωπίδια πολιτικοί δεν τους δίνουν κίνητρα για την αξιοποίησή τους.

Από ορυκτό πλούτο μέχρι βιομηχανία.

Δεν πρέπει να κυκλοφορεί και να περπατά ελεύθερα πολιτικός χωρίς να γιαουρτώνεται !!!

 

Αντί να υπάρξει συνεργασία επενδυτή με δημόσιο φορέα για εξόρυξη ορυκτού πλούτου οι τρελές μίζες που ζητάνε τα ανθρωπίδια οι πολιτικοί τους διώχνουν !!!

Και μαζί με αυτούς χάνονται οι επιστήμονες μηχανικοί, το εργατικό δυναμικό, η ανάπτυξη της περιοχής, οι επενδυτές και μένει ο Πάγκαλος και ο κάθε Πάγκαλος να έχει 5000€ τον μήνα λογαριασμό στα κινητά και ο μήνας έχει εννιά.

Αντί να υπάρξει ανάπτυξη βιομηχανίας από τους ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους μηχανικούς καταντήσαμε να μαλώνουμε για τα δικαιώματα στην γ%$#νη οικοδομή που μόνο αυτό υπήρχε στο Ελλαδισταν και μόνο από αυτό ζούσανε όλοι οι μηχανικοί.

 

Αντί να είμαστε ο παράδεισος των Βαλκανίων είμαστε το Πακιστάν της Ευρώπης.

 

Πρέπει να πέφτει τόσο γιαούρτι που να μην είναι σε θέση να κυκλοφρούν έξω!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

mred62 οτι ειπε ο παππος..

 

Οι μηχανικοί ορυκτών πόρων, χημικοί μηχανικοί, ηλακτρολόγοι-μηχανολόγοι μηχανικοί είναι η δύναμη του τόπου για ανάπτυξη και βιομηχανία και όμως τα γελοία υποκείμενα ανθρωπίδια πολιτικοί δεν τους δίνουν κίνητρα για την αξιοποίησή τους.

 

 

mred62

Δεν θεωρω καμια ειδικοτητα αχρηστη...

Τι δικαιωμα συμμετοχης στο προγραμμα??

Δλδ εσυ θα πας να ελεξεις υπερβαση καλυψης και δομησης??

Μαλλον καποιος αλλος σωστα??

Αρα γτ να μην συμμετεχει ο αλλος??

 

Πως θα το κανουμε δλδ??

Ειπα εγω οτι τα ξερω ολα???

Ειναι σαν να μου λες να ερθω εγω να προτεινω μεσα εξορυξης λιγνιτης... Τι δουλεια εχω???

 

Δλδ εσυ οταν διαλεξες τη σχολη τι ειπες??

Θα γινω μηχανικος ορυκτων πορων για να κανω αρχιτεκτονικα και τοπογραφικα???

 

αλλα απ οτι φαινεται ουτε οι νεοι συναδελφοι εχουν βαλει μυαλο..αν εχουμε φυσικα το δικαιωμα να σας αποκαλουμε συναδελφους,

 

Δεν σου απαντω στο υφος το δικο σου..

Ειμαι απο τους πρωτους που θελω ΞΕΚΑΘΑΡΑ επ δικαιωματα...

Η αποψη σου ειναι στο τσουβαλι μαζι με των παλιων τις πεποιθησεις...

Βρηκαμε φως και μπαινουμε..

Αντε στα αυθαιρετα ολοι...

Το περασατε ΗΧ με την Τ.Ε. = 232Ε και τελος..

Να δεις εκει λουλουδια που θα δουμε στο μελλον..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με pappos 100%

Σε οποιαδήποτε προηγμένη χώρα όλοι ασχολούνται με την βιομηχανία και την υψηλή τεχνολογία, εξορύξεις κτλ, και ούτε που αναφέρονται στην οικοδομή. Εδώ βέβαια που δεν έχουμε τίποτα ασχολουνται όλοι με σπιτάκια, lego, αν ξεφέυγουν οι γραμμούλες στα μπαλκόνια, τι θα πάρουμε αν συμπληρώσουμε 4-5 Α4...Βγήκε ο Ν.4014 και λές και κατέβασε ο Μωησής τις 10 εντολές...

terry σωστός για τα επ.διακαιώματα, αλλά δεν βλέπω να γινεται τίποτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και συμφωνω..και ξερω και που μου αρμοζει να απασχοληθω...αλλα απο που προκυπτει οτι οι πολιτικοι υπογραφουν ας πουμε αρχιτεκτονικα?η οι ηλεκτρολογοι για θερμανση-κλιματισμο?οι τοπογραφοι κι οι αρχιτεκτονες στατικα για διοροφα?οι τοπογραφοι αρχιτεκτονικα για διοροφα?ολοι οι μηχανικοι για "απλαι ηλεκτρομηχανολογικαι κατασκευαι"?οι μηχανολογοι για ηλεκτρολογικα?οι γεωλογοι,γεωτεχνικα??

Βασει καποιων νομων..ετσι κι αυτος ο νομος δινει το δικαιωμα ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ σε ολους τους μηχανικους...και σκεφτειτε που παει η βαλιτσα αν βαλουμε μεσα και την κατευθυνση που εχει επιλεξει ο καθενας...μιλαμε για εγκληματα..αρα ουσιαστικη διαφορα δεν υπαρχει,καθως απλα συνεχιζεται μια τακτικη που λειτουργει εδω και εναν αιωνα σχεδον..

Φυσικα αλλο η υπερβαση δομησης,που ειναι κατι απλο και αλλο η στατικη επαρκεια..γιατι ΓΟΚ δεν νομιζω να εμαθε κανεις στη σχολη του..και αν παμε σε αξιοκρατια στην ελλαδα θα φτασει η κουβεντα σε δυσθεωρητα επιπεδα μπανανιας που ξεκινανε απο την προσχολικη ηλικια για να μη πω την γεννηση του καθενος..κι αυτο το λεω οσον αφορα το θεμα με την επιλογη σχολης,γιατι δεν νομιζς οτι ειναι πολλοι αυτοι που επελεξαν να γινουν μεταλλειολογοι,χημικοι,ορυκτων πορων,περιβαλλοντος,ηλεκτρονικοι,ΜΠΔ,χωροτακτες,ισως ακομα και τοπογραφοι...πχ εγω ειχα καλυτερους βαθμους στα "σωστα" μαθηματα απο φιλους μου που περασαν πολιτικοι,μηχανολογοι και αρχιτεκτονες,αλλα ιστορια βιολογιες και αλλες μπουρδες πατωσα οικτρα...και αναγκαστικα επελεξα μια σχολη μηχανικων,η οποια δεν καλυπτε το ενδιαφερον μου,αλλα ειναι και το μονο επαγγελμα που μου ταιριαζει..και τα κοβω οτι υπαρχουν ατομα που εγιναν μηχανικοι "ανωτερου" επιπεδου,απλα και μονο επειδη ηξεραν βιολογια κι ιστορια στην Γ λυκειου..και μαλιστα χωρις ενδιαφερον στον τομεα τους και απλα και μονο επειδη τους προσθετει prestige..

Κλεινοντας,ακομα και επιχειρηματικα να το δει καποιος τον συμφερει αυτο το τσουβαλιασμα του νομου,καθως παλι οι αρμοδειες ειδικοτητες θα βγαλουν τα πολλα,ενω οι υπολοιποι ενα χαρτζιλικι για να επιβιωσουν αφου δεν μπορουν να απασχοληθουν καπου αλλου περαν της παραγωγης μπανανας..

Link to comment
Share on other sites

Βασει καποιων νομων..ετσι κι αυτος ο νομος δινει το δικαιωμα ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ σε ολους τους μηχανικους...και σκεφτειτε που παει η βαλιτσα αν βαλουμε μεσα και την κατευθυνση που εχει επιλεξει ο καθενας...μιλαμε για εγκληματα..αρα ουσιαστικη διαφορα δεν υπαρχει,καθως απλα συνεχιζεται μια τακτικη που λειτουργει εδω και εναν αιωνα σχεδον..
Τα παράπονά σας στο υπουργείο. Γιατί το ΤΕΕ από ότι έχει αποδειχθεί, διοικέιται από υποανάπτυκτους και καθυστερημένους.

Στο υπουργείο από βλαμμένους...οπότε...

Τάκηηηηηηηηηηη...θέλω μπανάνα !!!

Όταν μοιραστούν όπως πρέπει τα επ. δικαιώματα δεν θα υπάρχει αυτό το πρόβλημα λες και είμαστε σε καμία Αφρική.

Link to comment
Share on other sites

Βασει καποιων νομων..ετσι κι αυτος ο νομος δινει το δικαιωμα ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ σε ολους τους μηχανικους...και σκεφτειτε που παει η βαλιτσα αν βαλουμε μεσα και την κατευθυνση που εχει επιλεξει ο καθενας...μιλαμε για εγκληματα..αρα

 

Κανε παραθεση σε παρακαλω της παραγραφου του ΝΟΜΟΥ, διοτι δεν την εχω υποψη μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.