Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα Υπογραφής για Ν.4014/2011


cendroid

Recommended Posts

απο τεε μου ειπαν οτι αρχικα την δηλωση μπορουν μεν να την ριξουν ολοι οι μηχανικοι αφου ακομα δνε εχει αποφασιστει αλλα μετα θα μπορουν ΜΟΝΟ βαση ειδικοτητας και δικαιωμα υπογραφης....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι αγρονόμοι τοπογράφοι τι δουλειά έχουν με τα κτίρια ?

Αλλά είπαμε εδώ είναι Βαλκάνια !!!!

 

ενω συναδελφε εχουν οι πολιτικοι μηχανικοι ΤΕ με τα τοπογραφικά???????

αληθεια ειναι δυσκολο να δεις εναν παρανομο εξωστη ή μηπως ηταν δυσκολη η διαδικασια των ημιυπαιθριων...

 

μην τρελαθουμε τωρα..

και αληθεια γιατι ολοι σας βαζετε ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ τε και δεν βαζετε πολιτικοι μηχανικοι ΤΕ ή αλλιως Πτυχιουχοι εργων υποδομης πο ειναι και το πιο σωστο....

 

Τελοσπαντων....

Link to comment
Share on other sites

Αρα το κυριο προβλημα ειναι το γιατι εχουν δικαιωμα και οι ειδικοτητες της βιομηχανιας...

@terry:απ ολο το σεντονι που κατεθεσα,προσπαθεις να μου την πεις με μια εξυπναδα χωρις νοημα...εκτος αν προωθειται και η αναγνωριση επαγγελματικων δικαιωματων της επιστημης της νομικης στον κλαδο,ετσι παω πασο..

Η ουσια ειναι αλλη κι οσο πιο γρηγορα την δουμε,τοσο πιο ευκολη θα κανουμε τη ζωη μας μπροστα στις δυσκολιες που αντιμετωπιζουμε..παντως οσο συνεχιζεται αυτη η ιστορια,οι πολ. Νηχ. Να κανουν τα παντα κι οι υπολοιποι στη στρουγγα,προσωπικα οποιο παραθυρακι η μπαλκονοπορτα βρισκω,θα το χρησιμοποιω κι ας μην το εχω αναγκη,κι ας εχω και δουλειες και σημαντικη κερδοφορια για την εποχη..το οτι υπαρχουν πιο πολλες μπαλκονοπορτες για καποιες ειδικοτητες,δεν σημαινει οτι ειναι και στο απυροβλητο,οταν μπαινουν σε χωραφια συναδελφων τους..

Over and out

Link to comment
Share on other sites

mred62

Αυτο το κρατος λειτουργει (λεμε τωρα) βασει καποιον νομων...

Οι νομοι αυτοι οριζουν τη λειτουργια του, τα διακαιωματα και τις υποχρεωσεις των πολιτων..

Ρωτησες γτ οι ΠΜ υπογραφουν αρχιτεκτονικα.

Η απαντηση: Επειδη ετσ λεει η νομοθεσια.. (καλως κακως αυτην εχουμε..)

Γραφεις, για να πεταξεις το πυροτεχνημα σου οτι ο 4014 δινει σε ολους του μηχανικους δικαιωμα να συμμετεοχουν... ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ????

Δεν απαντας...

 

Λοιπον..

Η λογικη των μηχανικων που εκαναν σαν τα μουτρα τους τον κλαδο ηταν η λογικη του ωχαδερφισμου, του μπαλαμουτιου και της ρεμουλας...

 

Επειδη το ανεφερες, οι νεοι μηχανικοι ειναι αυτοι που πρεπει να κανουν τη διαφορα και να αλλαξουν τα πραγματα, ειτε τους συμφερει, ειτε οχι..

Πρωτος εχω πει : οι ΠΜ---> μονο στατικα ΤΕΛΟΣ...

Δεν θελω, ουτε αρχιτεκτονικα, ουτε Η/Μ, ουτε τοπογραφικα..

 

Εσυ εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις..

Ε, λοιπον υπογραψε οτι θες, σου εγγυωμαι οτι κανεις δεν θα το τσεκαρει και κανεις δεν θα σου ζητησει το λογο.. και τελειωνει η κουβεντα...

Link to comment
Share on other sites

mred62

Επειδη το ανεφερες, οι νεοι μηχανικοι ειναι αυτοι που πρεπει να κανουν τη διαφορα και να αλλαξουν τα πραγματα, ειτε τους συμφερει, ειτε οχι..

Πρωτος εχω πει : οι ΠΜ---> μονο στατικα ΤΕΛΟΣ...

Δεν θελω, ουτε αρχιτεκτονικ, ουτε Η/Μ, ουτε τοπογραφικα..

 

οταν διαλεξαμε σχολη ξεραμε τι μπορουμε και τι οχι μπορουμε να κανουμε μετα....τωρα να αφαιρεσουν απο καποιους βασικα δικαιωματα γιατι αλλο να σου αφαιρουν πχ τα τοπογραφικα και αλλο την επιβλεψη αρχιτεκτονικων....το βλεπω δυσκολο εως αδυνατο

 

οι νεοι μηχανικοι κανουν την διαφορα....αλλα μην ξεχναμε οτι δεν ειμαστε ολοι το ιδιο.....πολλοι εχουν γονεις με ολοκληρα γραφεια...αλλοι με γονεις κατασκευαστες...αλλοι με εταιρεια δημοσιων εργων....αλλοι με γονεις πολεοδομια η ακομα και οι ιδιοι.....με γονεις σε δημοσιες θεσεις που τους στελνουν δουλεια....

 

αν ημουν σε καποια απο τις παραπανω κατηγοριες μπορει και εγω ναλεγα ΜΟΝΟ ΣΤΑΤΙΚΑ...αλλα ο πιο κοντινος στο επαγγελμα ειναι ενς θειος μου μπετατζης 400 χλμ μακρια

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι σε καμια κατηγορια ακιους..

Ειπα ΠΜ ---> μονο στατικα....

 

Αν ηθελες να υπογραφεις αρχιτεκτονικα ας πηγαινες αρχικτονικη..

Αλλα ειναι τοσο βαθυ το μπλεξιμο που τα επ. διακαιωματα δεν προκειται να ξεκαθαριστουν ουτε το 3000μΧ....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μιλαμε σωστα!και αυτο ακριβως ηταν το point που ηθελα να κανω..δηλαδη με τι καταρτιση ενας ασχετος υπογραφει αρχιτεκτονικα?κι ο αλλος ο ερμος δηλαδη που παλευει χρονια με μακετες κι ιστοριες γιατι το κανει?αλλα οταν λειτουργουμε με νομοθετικο πλαισιο του 1930(και λογικες δυστυχως),πως να παμε μπροστα..

Βασικα μπηκα στη συζητηση μονο και μονο επειδη αναφερθηκε η σχολη που αποφοιτησα και ειμαι τσατισμενος γενικα με την λογικη που επικρατει (ολα τα σφαζω,ολα τα μαχαιρωνω) γιατι αν ειναι ετσι,τοτε εγω ειμαι χαζος που κανω μια δουλεια που δεν μ αρεσει ακομα κι αν ειναι κερδοφορα, και δεν ασχολουμαι με κατι που μ αρεσει πραγματικα κι ας βγαζω λιγοτερα..

@terry:να επισημανω οτι δεν αναφερομαι τοση ωρα επι προσωπικου,αλλα επι της ηλιθιας λογικης που επικρατει στην κοινωνια.και φυσικα δεν προκειται να υπογραψω τιποτα για το οποιο δεν εχω καταρτιση,οσα δικαιωματα κι να ειχα..κι οταν λεω καταρτιση,εννοω επιστημονικη,οχι σεμιναριακη η με διαβασμα εστω και ολοκληρης βιβλιοθηκης.

Και φυσικα ειναι ευκολο να αρθουν η να δοθουν τα καταλληλα δικαιωματα,αρκει να υπαρχει θεληση για ξεβολεμα σε ολους τους τομεις..

Link to comment
Share on other sites

μιλησα για επιβλεψη....αλλο μελετη αλλο επιβλεψη.....οσο για τους αρχιτεκτονες αστο....στην επιβλεψη εχω δει τοσα που σιγουρα δεν τα μαθαινουν στην σχολη......σχεδια κουζινας και το παραθυρο της κουζινας προσωπο με τον τοιχο....δλδ τα 30 εκ βαθους ντουλαπια ανω θα ταβλεπε ο αλλος απο τον δρομο....οπως ραμπες που δεν κατεβαινε αμαξι......

αλλο μελετη αλλο επιβλεψη....

 

και στην τελικη οπως ξαναειπα.....πριν μπω στη σχολη ηξερα επαγγελματικα δικαιωματα που ισχυουν στην ελλαδα.....αν ημουν αμερικη μπορει να γινομουν και αρχιτεκτων.....

 

@ δεν εχω υπογραψει ποτε αρχιτεκτονικα εκτος του σπιτιου μου......απο την αλλη επιβλεψεις μουρχονται απο μονες τους και εκτος απο 2 πουταν αδειας οι αλλες ειναι εχτρα...

 

@2 τερρυ δεν ειναι προσωπικο αυτο πουπα για οσους ανηκουν σε καποιες κατηγοριες......απλα αυτο το ακουω συχνα απο αυτες τις κατηγοριες.....εχω γνωστο πουχει το πτυχιο για να το δειχνει, ο πατερας του εχει εργοστασιο με 150 ατομα.....αν τον ρωτησεις αυτον μπορει να σου πει και στατικα μετα απο καμια 15ετια να υπογραφεις....κανε μια 5ετια με 2 οροφα....μια 5ετια μετα με 5οροφα και ισως καποια στιγμη να εχεις το δικαιωμα να υπογραψεις και επισκευη φ.ο

 

@ 3 στην τελικη ειμαι και θαμαι παντα υπερ των εξετασεων ανα τομεα για δικαιωμα υπογραφης οπως στην αγγλια.....γιατι πολλοι στην ελλαδα εχουν και πετσινα πτυχια και ας τελειωσαν και ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λεει για τις μεταβιβάσεις ότι απαιτείται δήλωση μηχανικού για μη υπαρξη οποιασδηποτε αυθαιρεσίας. Αυθαιρεσια δεν ειναι μονο η παρεκλιση απο τα αρχιτεκτονικά σχεδια, ειναι και η μη εφαρμογη της ηλεκτρολογικης μελετης, της μελετης θερμανσης κτλ. Εδω βέβαια το 99% των οικοδομών ειναι αυθαιρετες σε σχεση με τα Η/Μ τους. Συνεπώς αυτές τις αυθαιρεσίες παλι ο πολιτικος μηχανικος θα τις διαπιστώσει;

Η οικοδομή ανοικει στον πολιτικο και σε κανεναν αλλο;

 

Αν θελουμε να γινουμε απολυτα αυστηροι τοτε σε κτιρια που περνανε απο ΕΠΑΕ δεν μπορει να δωσει δηλωση ουτε ο πολιτικος μηχανικος. Στα αρχιτεκτονικα αυτων των κτιριων αν δεν κανω λαθος δεν εχει δικαιωματα ο πολιτικος μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.