Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα Υπογραφής για Ν.4014/2011


cendroid

Recommended Posts

sotiria, όλους τους μηχανικούς μπορεί να τους καλέσει για πειθαρχικό το ΤΕΕ. Δες το http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/apologismos_peitharxiko_3.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ας κανει οτι θελει το τεε απλα δεν θα παραστω δεν ειμαι μελος του τεε αρα δεν εχω και υποχρεωση!υποχρεωση εχω ως προς την εετεμ...και που πληρωνω υπερ τεε και τσμεδε και πολλα ειναι τοσα χρονια!!!το δικαιωμα υπογραφης θα το αποφασισει το υπεκα και οχι το τεε...και οσον αφορα την αποτυπωση δεν μιλαει για κατι!εαν δεν βγει ερμηνευτικη εγκυκλιος απο το υπουργειο τους εχω χ.......και συ κυριε μηχανολογε μαθε πρωτα τι σημαινει διαγραμμα καλυψης και μετα μιλα...δουλεια σου ειναι τα ενεργειακα και οχι τα αυθαιρετα!γιατι εμενα η ειδικοτητα μου αφορα ακριβως τα κτιρια!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή προς τους νεότερους συναδέλφους.... μην αρπάζεστε όταν μιλάμε για Ε.Δ. γιατί οι συνάδελφοι Π.Ε. δεν φταίνε σε τίποτα... Εμάς κοροϊδέψανε αλλά και αυτοί τη πληρώνουν....

Υστερα από τη χρόνια ανικανότητα των ΥΠΕΠΘ και όσων αποφάσιζαν να σπέρνουν ΤΕΙ στη χώρα, φτάσαμε σε ένα τραγικό επίπεδο ανεργίας ή/και υποαπασχόλησης ΟΛΟΙ μας...

Σαφώς και ο καθένας πρέπει να κάνει αυτό που του αναλογεί...σαφώς και είναι βλακώδης η διατύπωση του ΤΕΕ....

Σαφώς και ο μισός πληθυσμός της χώρας είναι μηχανικοί κάθε ειδικότητας που κοιτά να φάει ένα κομμάτι της πίτας.

 

Το να τακτοποιεί με τον ν.4014 ο ΑΤΜ είναι λάθος... Το να λέμε ότι εμείς κάναμε μαθήματα αρχιτεκτονικής - συγκρίσιμα με των Α.Μ.- είναι επίσης λάθος...Αλλο το μάθημα αρχιτεκτονικού σχεδίου και άλλο η αρχιτεκτονική.

 

Αλλά για να μην πλατιάζουμε....

Το θέμα είναι ο 4014 και μπορεί να τακτοποιήσει τα πάντα ο κάθε ΤΕ ή ΠΕ μηχανικός σχετικής αρμοδιότητας με τα κτίρια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για μαθήματα μιλάμε για γνώσεις γοκ που καλως η κακώς κάναμε, και μάλιστα με τον Βαρελίδη ειδικά στο Τει Πειραιά!!!και ποια αρχιτεκτονική μιλάμε τώρα? στην ελλάδα ζούμε, εδώ μιλάμε για καθαρή αποτύπωση...και επιμένω πως εφόοσον το ΤΕΕ θέλει να μας πάει πειθαρχικό, ας μας φερθεί ισότιμα για να το κάνει να δούμε!γιατι τοσα χρόνια που πληρώνουμε ταμεία εκει δεν είδα κανέναν να διαμαρτύρεται!στου η/χ που μηχανικοί δηλώνανε κατω της δεκαετίας για να βγάζουν φθηνή αμοιβη????εκεί πηγανε πειθαρχικο? εγώ αν δεν βγεί επίσημη εγκύκλιος απο το υπουργείο δεν με αφορά καν τι λέει το ΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

ας κανει οτι θελει το τεε απλα δεν θα παραστω δεν ειμαι μελος του τεε αρα δεν εχω και υποχρεωση!υποχρεωση εχω ως προς την εετεμ...

 

Το ΤΕΕ σου επιτρέπει να ασκείς το επάγγελμα του μηχανικού, σε αυτό λογοδοτείς. Η ΕΕΤΕΜ δεν έχει καμία αρμοδιότητα ή υπόσταση.

 

Αλλο το μάθημα αρχιτεκτονικού σχεδίου και άλλο η αρχιτεκτονική.

 

Δεν ξέρω τι διδάχτηκες εσύ, αλλά εγώ εκτός των άλλων, έχω διδαχτεί μάθημα με τίτλο "Αρχιτεκτονική". Εκτός του σχεδίου ασφαλώς...

Και για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα, οι διπλωματούχοι τοπογράφοι, έχουμε επισήμως τα ίδια (και άνω) επαγγελματικά δικαιώματα όσον αφορά το Ν. 4014, με την "σχετικότερη" (όποια και αν είναι αυτή) ειδικότητα των Τ.Ε. Υπογράφουμε εξαρτημένο τοπογραφικό (ενώ η πλειοψηφία από εσάς δεν επιτρέπεται), έχουμε απεριόριστο δικαίωμα υπογραφής στα αρχιτεκτονικά (δεν γνωρίζω τι και αν έχετε), έχουμε δικαίωμα υπογραφής στατικών εκτός αντισεισμικού (όσο ακριβώς έχετε κι εσείς στην καλύτερη των περιπτώσεων). Συνεπώς αν είναι κάποιοι που μπορούν να θέσουν θέμα για εμάς, αυτοί είναι οι διπλωματούχοι ΠΜ και κανείς άλλος (ούτε καν οι Αρχιτέκτονες). Λυπάμαι που αναγκάζομαι να επανέλθω και πάλι σε τέτοια ζητήματα, αλλά κάποια πράγματα πρέπει να απαντώνται.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν στα είπανε καλα!!! δεν έχω πρόβλημα με κανέναν διπλωματούχο ουτε τοπογράφο ουτε μηχανολόγο ούτε τίποτα...ας υπογράψει ο καθένας ότι γουστάρει έχουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα όπως είπες εκτός του τοπογραφικού!!!το τεχνικό επιμελητήριο δεν μας έχει εγγεγραμένους στο μητρώο μας απλά στο σύστημα και εμένα προσωπικά ως τεχνική εταιρεια...μπές εδώ να δείς ακριβώς τι έχουμε κάνει απο μαθήματα http ://civil.teipir.gr/web/index.php?page=alias-56 που έχουν σχέση με αρχιτεκτονική και τεχνικό σχέδιο!!! εφόσον λες οτι το ΤΕΕ μου επιτρέπει να ασκώ το επάγγελμα δεν μου λες σε ποια νομοθεσία το λέει να μιλαμε με νομοθεσία και οχι δια του λόγου...γιατι εγω εδώ και κατι χρόνια πηγαίνω το χαρτί της εετεμ όταν περνάω τον έλεγχο φορολογικών. Εγώ δεν έχω κανένα θέμα φίλε μου να δουλέψουν όλοι σιγά τα αυγά, αλλα αυτό το απαράδεκτο θέμα που χώρις εγκύκλιο χωρίς νομοθεσία το ΤΕΕ αποφασίζει σορρυ αλλα εγώ δεν το δεχόμαι αν είναι ετσι να νομοθετεί το ΤΕΕ να τελειώνουμε!!!και πραγματικά στείλε μας σε όλους εμάς του τεχνολόγους που λέει οτι το ΤΕΕ μας επιτρέπει να ασκούμε το επάγγελμα αν είναι έτσι να γραφτούμε ρε αδερφέ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί μαλώνετε οι Δομικών Έργων έχουν δικαίωμα υπογραφής του Ν.4014.

Οι Έργων Υποδομής , μάλλον , δεν έχουν.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, από που προκύπτει tpanag ότι εμείς οι τοπογράφοι έχουμε απεριόριστο δικαίωμα υπογραφής στα αρχιτεκτονικά; Μπορούμε δηλαδή να εκπονήσουμε και να υπογράψουμε αρχιτεκτονική μελέτη σε πενταόροφο επαγγελματικό κτίριο με τρία υπόγεια πχ ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, για τον 4014 μιλάμε το έχετε πάρει χαμπάρι;;;

Τί μελέτες και αηδίες και 3 υπόγεια και 2 πατάρια....

Διεκπεραιωτές του κερατά είμαστε, σαν αυτούς που στρώνανε μαγαζάκια έξω από τα υπουργεία για να σου "τρέξουν" τις αιτήσεις και τα έγγραφα...

Πού αισθάνεστε δηλαδή μηχανικοί και σας έπιασε ο οίστρος των Ε.Δ. και των γνώσεων...

Οτι βλακεία θα αντιμετωπίσεις εσύ sotiria , την ίδια θα βρεί και ο tpanag κι εγώ.... Το θέμα είναι ότι ενοχλούμαστε γιατί η πίτα είναι μικρή και τα σκυλιά πολλά και πεινασμένα!!!

 

Το ΤΕΕ αποτελεί τον επίσημο τεχνικό φορέα του κράτους και δυστυχώς είμαστε στην απ'έξω! Μη σε προσβάλλει το γεγονός αυτό, ούτε να τσαμπουκαλεύεσαι για το αν θα σε καλέσει ή όχι! Η ΕΕΤΕΜ θα πρέπει να κλείσει εντελώς αφού απέτυχε ιστορικά στο να υπάρξει ως αξιόπιστος αντιπροσωπευτικός φορέας των ΤΕ μηχανικών και λυπάμαι που το λέω, με μεγάλο μερίδιο ευθύνης όλων μας!

 

Θα κάνεις σωστά τη δουλειά σου; ΟΚ τότε, κανείς δεν θα σε ενοχλήσει...

Οσο για το αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου... το σύστημα δεν έχει κάνει διακρίσεις μέχρι τώρα, ούτε υπάρχει θέμα εγκυρότητας ή μη της τακτοποίησης... Οπότε, κυνηγάμε τους πελάτες και ο Θεός βοηθός!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.