Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα Υπογραφής για Ν.4014/2011


cendroid

Recommended Posts

Να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά???

Εμείς οι ΑΜ, δικαιούμαστε να υπογράψουμε το "Δελτίο δομικής τρωτότητας" ?

 

Δε λέω αν είναι σωστό ή όχι, ρωτάω απλά αν δικαιούμαστε να το υπογράψουμε.

 

Επίσης... θέλω να επιβεβαιώσω για το τοπογραφικό που έχω μία διαφωνία με έναν φίλο μου:

Προσωπικά "ξέρω - έχω την εντύπωση" ότι ΔΕΝ μπορούμε οι ΑΜ να υπογράψουμε εξαρτημένο τοπογραφικό.

Φίλος μου, μου λέει ότι (μάλλον) μπορούμε να υπογράψουμε.

 

Τελικά τι ισχύει για το τοπογραφικό και το δελτίο δομικής τρωτότητας? Μπορούν οι ΑΜ να τα υπογράψουν?

 

ΔΕ θέλω να οξύνω τα πνεύματα, απλά οι ερωτήσεις μου είναι ακριβώς για αυτό το θέμα.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και η δική μου ερώτηση γι αυτό ακριβώς το θέμα ήταν. Το θέμα όμως όπως βλέπεις έχει ξεφύγει. Δεν μπορούν οι αρχιτέκτονες να υπογράφουν εξαρτημένα τοπογραφικά, και κατά τη γνώμη μου δομική τρωτότητα μπορούν να υπογράψουν σε κτίριο που έχουν δικαίωμα να εκπονήσουν στατική μελέτη. Ομοίως οι τοπογράφοι μηχανικοί τρωτότητα και αρχιτεκτονικές κατόψεις μπορούν να υπογράψουν μέχρι δυόροφα κτίρια όπου σε αυτά μπορούν να εκδόσουν άδεια.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι μπορουμε σαν αρχιτεκτονες να υπογραψουμε εξαρτημενα τοπογραφικα...τα Ε.Δ. δεν ειναι αυτα που βγηκαν το 1930..??υπαρχουν και αλλα και δεν το ξερω???προφανως τοτε δεν υπηρχαν εξαρτημενα..και εχω την εντυπωση οτι λεει οτι οι αρχιτεκτονες μπορουν να υπογραψουν τοπογραφικε εργασιες...σωστα??

 

οσο για την δομικη τρωτοτητα.....αφου μπορουμε να υπογραψουμε στατικα πολυοροφης...δεν μπορουμε το δελτιο...???

 

ααα και προσοχη μην με φατε....ειπα τι μπορουμε να υπογραψουμε οχι τι θα επρεπε να υπογραφει καθε ειδικοτητα....χαχα

Link to comment
Share on other sites

οσο για την δομικη τρωτοτητα.....αφου μπορουμε να υπογραψουμε στατικα πολυοροφης...δεν μπορουμε το δελτιο...???

 

Που το ειδες αυτο γραμμενο συναδελφε...???

Δεν εχετε κανενα δικαιωμα στα στατικα οταν μιλαμε για στατικες επιλυσεις χωρικου μοντελου.. (για ολες πλεον τις κατασκευες δλδ)

Link to comment
Share on other sites

που το γραφει αυτο συναδελφε???ενημερωτικα για να το εχω υποψην μου.....δηλαδη δεν μπορουμε πλεον να υπογραψουμε στατικα σαν αρχιτεκτονες??

Link to comment
Share on other sites

Ουτε πλεον, ουτε ποτε..

Ψαξε αντιστοιχα θεματα..

Εχω παραθεσει απαντησεις απο ΤΕΕ, ΟΑΣΠ και το συλλογο σας...

 

Περιεργο που ρωτας κιολας...

Link to comment
Share on other sites

εγω συναδελφε ξερω πολλους παλιους αρχιτεκτονες να υπογραφουν κανονικα στατικα πολυκατοικιων..(οταν κατασκευαζοντουσαν.....) τωρα αν ηταν ακυρο αυτο θα σε γελασω...παντως νεα επαγγελματικα δικαιωματα νομιζω δεν εχουν βγει.....αρα δεν πορευομαστε με τα παλια....??τελωςπαντων δεν θα αντιπαρατεθουμε για αυτο ΞΑΝΑ......εγω ετσι και αλλιως ειμαι της γνωμης ο καθενας στον τομεα του:

 

A.M. = αρχιτεκτονικα

Π.Μ. = στατικα

Α.Τ. = τοπογραφικα

 

δεν ξερω αν διαφωνεις???και δεν ξερω και αν ποτε γινει κατι τετοιο??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι άλλαξαν οι κανονισμοί και ενώ παλιά υπήρχε ακόμα και η δυνατότητα απαλλαγής από τον ΑΕ , ενώ δεν επικαιροποιούνται ταυτόχρονα και τα ΕΔ , κατά την άποψη μου είναι πράγματα που δεν στέκονται σε στοιχειώδη σοβαρή ανάλυση . Υποτίθεται ότι αυτοί που υπέγραφαν κάτι το 1934 η το 1972 , αντίστοιχα υπογράφουν τα επικαιροποιημένα και σήμερα . Αλλιώς αν ήταν σοβαροί ας έβγαζαν σύγχρονα ΕΔ , Αλλά το να θέλουν κάποιοι να έχουν την πίττα σωστή και τον σκύλο χορτάτο πλησιάζει τα όρια της γελοιότητας .

 

Μάλιστα θα μπορούσαν οι αρχιτέκτονες να απαγορεύσουν τις αρχιτεκτονικές μελέτες από οποιονδήποτε μη αρχιτέκτονα , εφ' όσον σήμερα έχουμε υπολογιστές και αρχιτεκτονικά προγράμματα που δεν υπήρχαν το 1934 , η να απαιτήσουν οι μελέτες να γίνονται από τους μη αρχιτέκτονες με το χέρι και με γραμμοσύρτη , μιά και το 1934 δεν υπήρχαν ραπιτογράφοι .

 

Αλλωστε κάποιοι εδώ ανέβασαν την απαίτηση κάποιου εισαγγελέα του 1968 που είπε να κάνουν οι αρχιτέκτονες τοπογραφικά μόνο με κορδέλλα .

 

Μεγάλωσα πλέον και δεν πολυασχολούμε με τον χαμό των ΕΔ , αλλά αστειότητες δεν μπορώ να τις αφήνω αναπάντητες .

 

Ας πάψουν λοιπόν τα κομματόσκυλα οι συνδικαλιστές να είναι κατώτεροι των περιστάσεων και ας λύσουν συνολικά το πρόβλημα των ΕΔ , λαμβάνοντας υπ' όψη σπουδές και εμπειρία , όπως γίνεται στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο .

 

Οσοι όμως δεν είμαστε κομματόσκυλα , ας ήμαστε μεγάθυμοι και ας μην μας παίρνει από κάτω η κρίση τόσο ώστε να χάσουμε την ευγένεια μας .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Ματάκια έχουμε όλοι.... αφού είναι "οφθαλμοστατική" μπορείτε να υπογράψετε λογικά....

Τώρα για το τοπογραφικό νομίζω ότι ο φίλος σου κάνει λάθος... Εχει αναφερθεί εκτενώς αυτό

και τα σχετικά διατάγματα από τους "θιγόμενους" ΑΤΜ...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδερφοι τόσο δύσκολο είναι να γραφτούν κάπου εδώ και για εμάς τους νεότερους το τι μπορεί ο καθένας να υπογράψει για τον 4014 ?

 

3 πράγματα είναι:

1) Διαδικασία,

2) Δελτίο τρωτότητας

3) Τοπογραφικό

 

+ (Η/Μ και στατική μελέτη)

 

Συγγνώμη που ξαναρωτάω, αλλά την απάντηση του ΤΕΕ δε μπόρεσα να την αποκρυπτογραφήσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.