Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα Υπογραφής για Ν.4014/2011


Recommended Posts

Γνώμη δική μου όπως και της Πολεοδομίας εδω είναι οτι οι Τ.Ε. τόσο οι Δομικών όσο και οι Υποδομής δουλεύουν με τα Ε.Δ των υπομηχανικών μέχρι να εκδοθούν καινούργια και δεν ισχύει τίποτα άλλο.Σωστό -Λάθος έτσι είναι,αλλά πως το αποδεικνύεις στο ΤΕΕ που νομοθετεί απο μόνο του?

 

Εδώ το δελτίο δομικής τρωτότητας κατηγορίας 4 για μελέτη υφισταμένου ακόμα και σε κτίρια κατοικίας <=2 ορόφων δεν μπορεί να το υπογράψει ΠΜ δομικών έργων!?!?!?!Θα τρελλαθούμε τελείως....Άραγε αν κάποιος Έργων Υποδομής πάει να ανεβάσει αρχείο με Κατόψεις και Δ.Κ θα γίνει αποδεκτό απ το σύστημα?

 

Πλήρης απογοήτευση ειλικρινά....βαρέθηκα και σιχάθηκα όλη αυτή την κατάσταση....σε όλα....Δ.Υ. έχουν δικά τους γραφεία,Μηχανικάρες ΠΕ με μεταπτυχιακά κ διδακτορικά δουλεύουν φασόν και δεν κάνουν ούτε ΜΙΑ μελέτη της Ο.Α. δίνοντάς τα όλα δεξιά κ αριστερά και κυρίως σε εμας τους ΤΕ και μετά μιλάμε για ΕΔ....Κατάντια και Σήψη σε όλο της το μεγαλείο....

 

Σκέφτομαι να υπογράψω τα πάντα σύμφωνα με τα δικαιώματα των Υπομηχανικών αν τα πάρει το σύστημα και ας κάνουν ό,τι θέλουν μετά. Στην τελική αν είναι να μας σύρουν στα δικαστήρια , ας κυνηγήσουν πρώτα όλες τις Μηχανικάρες που επέβλεψαν αυθαίρετα, που πουλούσαν τη σφραγίδα τους κ καθόοοοοοοτανε, που άλλα δείχναν στις κατόψεις κ άλλα στο ΔΚ κ στο στέλεχος της ΟΑ,αυτούς που ευθύνονται για την κατάντια του επαγγέλματός μας και την καταστρατήγηση κάθε έννοιας υγιούς ανταγωνισμού,Σε αυτούς που γράψαν καλά στις πανελλήνιες,αλλά ορισμένοι χρειάστηκαν 7-10 χρόνια να τελειώσουν τη σχολή τους (βλέπεις εμείς κ καλά πίναμε καφέδες στις πανελλήνιες,ενώ αυτοί διάβαζαν...οχι οτι στα 18 ορισμένοι δεν μπορούν να διαχειριστούν την πίεση των πανελληνίων.....Λες και αυτοί σαν φοιτητές το μόνο που έκαναν ηταν να σκίζονται κ καλά στο διάβαζμα οταν όλοι κατά τη διάρκεια του 6μηνου όντως πίναν καφέδες(Ας ρωτήσουν εμένα πως είναι τα Πολυτεχνεία στη Γερμανία και αν έστω το 5% των Ελλήνων Μηχανικών θα κατάφερναν να πάρουν πτυχίο εκεί.))

 

Δεν θέλω να τα βάλω με τους συναδέλφους των ΑΕΙ,γιατί δεν φταίνε σε τίποτα αυτοί για την κατάντια μας....εγω ο γελοίος που είμαι κ φοιτητής τρωμάρα τους σε ΑΕΙ με κατατακτήριες κ έχωντας γυναίκα κ παιδί.....βλέπεις είμαι αγράμματος εργοδηγός......ο ΤΙΠΟΤΑΣ.....καληνύχτα Ελλάδα....

 

Βαρέθηκα ....σιχάθηκα.....ντροπή σε όλους, τίποτα άλλο.Αυτή η χώρα δυστυχώς δεν σώζεται με τίποτα....μα με τίποτα....

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είπαμε ότι το τεε "αυθαιρετεί" κραυγαλέα στην συγκεκριμένη περίπτωση.Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει και οργανωμένη αντίδραση. Κλέιδωσε το σύστημα και μόνο αν βάλεις κάποιον ΠΕ στην ομάδα ξεκλειδώνει..Θα περιμένω μέχρι τέλος μπας και αλλάξει τίποτα αλλά δύσκολα.

Πολύ καλά τα λές . Έχω φίλο με σπουδές στην ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ το μισό διάστημα των σπουδών του ήταν αραχτός Θεσσαλονίκη, και τώρα κανονικά μέλος του τεε , υπογράφει τα πάντα τρομάρα του . Εγώ έκανα μεταπτυχιακό στην Αγγλία στα Δομοστατικά το πήρα με πολύ υψηλότερο βαθμό απο συμφοιτητές που σπόυδασαν εξολοκληρου εκει και τωρα ειναι μελη του τεε και αυτοι , ενω εγω επειδη τελέιωσα πρώτα το τει το οποίο στην Ελλάδα δεν ξέρουμε τι είναι (i dont know this word που λένε) με 4 χρονια σπουδων και ενα το MSC 5 σύνολο και το τεε αποφασίζει ότι δεν μπορώ να υπογράψω ούτε μια αποτύπωση κοτετσιού! Συγχαρητήρια στο μπ@υρδέλο που ζούμε..

Link to comment
Share on other sites

O ΣΥΜΑΤΕ έχει ήδη κάνεις τις πρώτες κινήσεις για να αντιμετωπιστεί το θέμα. Μήπως να γραφτείτε και εσείς για να υποστηρίξετε το μόνο σύλλογο που τρέχει μες στο καλοκαίρι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Εχουμε πει...ΠΜ, ΑΜ, ΑΤΜ και οι συναφής ειδικότητες από ΤΕΙ μην λέμε τα ίδια... Οι υπόλοιπες ειδικότητες στο βαθμό που εμπλέκονται, πχ σε κτίια πλην κατοικιών για τεχνική έκθεση

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αφού το είπαμε πιο πάνω:

 

 

Τη δήλωση αυθαιρέτων κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 υποβάλει ομάδα Μηχανικών , ανάλογα με τις απαιτήσεις του Νόμου. Συγκεκριμένα, στις δηλώσεις αυθαιρέτων συμμετέχουν:
1. Μηχανικός ειδικότητας η οποία του παρέχει το δικαίωμα εκπόνησης αρχιτεκτονικής ή στατικής μελέτης αντίστοιχης με ολόκληρο το κτήριο που εντάσσεται, ως προς το σύνολο ή τμήμα αυτό, στη ρύθμιση.
2. Μηχανικός ειδικότητας η οποία του παρέχει το δικαίωμα εκπόνησης τοπογραφικών μελετών, εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων ΕΓΣΑ 87’, για το οικόπεδο ή αγροτεμάχιο που βρίσκεται το κτήριο που εντάσσεται ως προς το σύνολο ή τμήμα αυτό, στη ρύθμιση.
3. Μηχανικός ειδικότητας η οποία του παρέχει το δικαίωμα εκπόνησης μελετών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων για τους αντίστοιχους ελέγχους, με τις μελέτες ολόκληρης της εγκατάστασης του κτηρίου που εντάσσεται, ως προς το σύνολο ή τμήμα αυτό, στη ρύθμιση.

 

 

Γελοία λογική για εμένα. Δηλαδή εγώ δεν μπορώ να υπογράψω ότι ένα διαμέρισμα στον 3ο δεν έχει αυθαιρεσίες, επειδή δεν μπορώ να βγάλω άδεια για όλην την πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημερα, μπορει να μου πει καποιος αν οι Μηχανικοι Περιβαλλοντος εχουν δικαιωμα να υπογραχουν και να σφραγισουν βεβαιωση σχετικη με την χωρητικοτητα απορριμματοφορου οχηματος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.