Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα Υπογραφής για Ν.4014/2011


cendroid

Recommended Posts

Σάβα , βρες ένα μήνυμα μου που να λέει για

καταναλωσεις ρευματος , ειδη καυστηρων , αυτονομιες , θερμοστατες ενω τελευταια ασχολουνται και με φωτοβολταικα

Τμήμα της ενεργειακής επιθεώρησης είναι και το δομικό κέλυφος.

Δαγκώστε τους ιδιοκτήτες αλλά προσέξτε ο Ν.4014 δεν είναι Ν.3843

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ισως να εχω και εγω αποδεδειγμενη εμπερια τερυ........ ειναι της μοδας αλλωστε τελευταια

 

η γνωμη μου και η κοινη λογικη λεει οτι ΜΜ,ΗΜ δεν πρεπει , ουτε εχουν καμμια δουλεια να ασχοληθουν με αυθαιρετα ......

αλλα τοσους μηνες εχω διαβασει απιθανα πραγματα απο ασχετες ειδικοτητες για το ρουσφετι των επιθεωρησεων......οποτε απολαμβανω κολοτουμπες περι επιστημονοσυνης νομων..........

 

ΥΓ

spy ... μεγαλο μερος ενεργειακης επιθεωρησεις ειναι οι καταναλωσεις ,καυστηρες κτλ κτλ...παντως οταν λεω ασχετες ειδικοτητες δεν αναφερομαι τοσο σε ΠΜ αλλα σε ολες τις αλλες..........

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταταλαβαινω..

 

η γνωμη μου και η κοινη λογικη λεει οτι ΜΜ,ΗΜ δεν πρεπει , ουτε εχουν καμμια δουλεια να ασχοληθουν με αυθαιρετα ......

 

Αρα συμφωνουμε??

 

Μη ξεχνας πως οι ειδικοτητες δεν ειναι μονο 3-4 αλλα καμια 15αρια..

Link to comment
Share on other sites

terry

επι της ουσιας συμφωνουμε στο αυτονοητο , μονο ΠΜ και ΑΜ πρεπει να εχουν δικαιωμα να ασχοληθουν με αυθαιρετα........

 

αλλα εφοσον μου απαγορεουν να εκδιδω ΠΕΑ με την σφραγιδα μου και αδειες καινουριες δεν υπαρχουν ενω κοψαν ακομα και πυρασφαλειες , δεν βλεπω τον λογο καποιος ΜΜ,ΗΜ να μην αναλαβει αυθαιρετο εφοσον το παραθυρο του νομου του δινει το δικαιωμα..........

Link to comment
Share on other sites

εφοσον το παραθυρο του νομου του δινει το δικαιωμα..........

 

Δεν υπαρχει αυτο το παραθυρο..

Αυτο θελω να σου πω..

Εκτος αν θελουμε, οπως παντα, να τα κανουμε σαν τα μουτρα μας, για να τρεχουν οι επομενοι να διορθωνουν τις χοντραδες των προηγουμενων...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε για νομο μιλαμε για τον Ν4014..

Δεν αναφερει τιποτα...

Αλλα δεν ειναι αυτονοητο ποιος υπογραφει τοπογραφικο, αρχιτεκτονικα, στατικα???

Αρα τι πρεπει να μας πει το ΤΕΕ???

 

Ειναι μεγαλο θεμα τα επ. δικαιωματα..

Αλλα ειναι μεγαλο λαθος να τα τσουβαλιασουμε ολα για να παρουν ολοι απο ενα κομματι...Δυστυχως τετοιες καταστασεις δημιουργουν σοβαρα θεματα τα οποια θα βρουν μπροστα τους οι ιδιοκτητες...

Link to comment
Share on other sites

για κτηρια μικρου μεγεθους οπως η πλειοψηφια των αυθαιρετων , ειναι μεγαλη κουβεντα τι ισχυει........δεν βλεπεις που εμφανιζονται τοπογραφοι οι οποιοι υποστηριζουν οτι εχουν δικαιωμα υπογραφης στα παντα - ολα.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριξε κανεις ΑΤΜ κατι τετοιο..

 

Εγω ειμαι της λογικης "αν ειναι να κανεις κατι, καν'το σωστα..διαφορετικα ΜΗΝ το κανεις καθολου..."

 

Δεν μπορω να φανταστω πχ εναν μηχανικο ορυκτων πορων να παει για αυτοψια σε αυθαιρετο...

Και θα μου πεις τι θα κανει στο ελλαντα αυτος??

Τι να σου πω....

Ας το σκεφτονταν οι υπευθυνοι οταν ιδρυαν τη σχολη και ο μηχανικος οταν την επελεγε...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δει αυτα που λες σε ενεργειακες επιθεωρησεις.........το παραθυρο το μονο κριτηριο να ηταν η εμφανιζομενη εξειδικευμενη εμπειρια το επετρεψε...........

 

ξερω οτι δεν ειναι ακριβως το ιδιο με τα αυθαιρετα αλλα , ας βγαλει μια διευκρινηση του αυτονοητου το ΤΕΕ, αλλιως θα γελαμε...........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.