Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού Ν. 4014/2011


marko

Recommended Posts

Σύμφωνα με τη βεβαίωση μηχανικού, όπως αυτή αναρτήθηκε στο site του ΥΠΕΚΑ, αναφέρεται ότι:

"Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οι εξής αποκλίσεις : .....

- Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και της χρήσης του ακινήτου ως ‘’ανοχές’’ από επί μέρους ειδικούς κανονισμούς."

 

Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιους ειδικούς κανονισμούς αναφέρεται και πότε αυτούς τους μνημενεύουμε στη βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον συνάδελφε σε πρώτη φάση εγώ καταλαβαίνω αν το ακίνητο πχ. είναι ξενοδοχείο, σταθμός πάρκινγκ κλπ τότε εφαρμόζονται κάποιοι ειδικοί κανονισμοί. Παραθέτουμε τότε τους ειδικούς κανονισμούς για να εξηγήσουμε πιθανή υπέρβαση δόμησης. Ή μετέπειτα αλλαγή χρήση γης στην περιοχή.

 

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής :

 

"Μέχρι ποσοστού 2% της μεταβιβαζόμενης επιφάνειας του ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας κλπ με μέγιστο τα 8τ.μ."

 

Δηλαδή αν σε ένα διαμέρισμα των 100τ.μ. υπάρχει υπέρβαση 2 τ.μ. (π.χ. ο εξώστης του αντί για 2 τ.μ. όπως φαίνεται στα σχέδια της αδείας, στην πράξη είναι 4 τ.μ.) τότε αυτό μεταβιβάζεται χωρίς τακτοποίηση ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον συνάδελφε σε πρώτη φάση εγώ καταλαβαίνω αν το ακίνητο πχ. είναι ξενοδοχείο, σταθμός πάρκινγκ κλπ τότε εφαρμόζονται κάποιοι ειδικοί κανονισμοί. Παραθέτουμε τότε τους ειδικούς κανονισμούς για να εξηγήσουμε πιθανή υπέρβαση δόμησης. Ή μετέπειτα αλλαγή χρήση γης στην περιοχή.

 

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής :

 

"Μέχρι ποσοστού 2% της μεταβιβαζόμενης επιφάνειας του ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας κλπ με μέγιστο τα 8τ.μ."

 

Δηλαδή αν σε ένα διαμέρισμα των 100τ.μ. υπάρχει υπέρβαση 2 τ.μ. (π.χ. ο εξώστης του αντί για 2 τ.μ. όπως φαίνεται στα σχέδια της αδείας, στην πράξη είναι 4 τ.μ.) τότε αυτό μεταβιβάζεται χωρίς τακτοποίηση ;

 

Ευχαριστώ

 

 

Το ιδιο θεμα εχω και γω.

Για 1.5 τμ παραπανω εξωστη μπορω να δωσω βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα ο νομος 4014 καπου αναφερει οτι με αυτον τον νομο ΠΑΥΟΝΤΑΙ ολες αλλες διαταξεις υπαρχουν για τακτοποιηση αυθαιρετων....επομενως εχω μια μικρη αμφιβολια

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum κι ελπίζω να μην παραβαίνω κάποιο κανόνα χρήσης.

Κατά τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας οικοδομής, της οποίας προφανώς δεν έχει ξεκινήσει η ανέγερση, ο συμβολαιογράφος ζητάει από τον εργολάβο βεβαίωση του εν λόγω νόμου διαφορετικά δεν θα υπογράψει τη σύσταση. Ο εργολάβος απευθύνθηκε σε μένα, που έχω υπογράψει την άδεια, για τη βεβαίωση.

Διαβάζοντας το νόμο διαπιστώνω ότι ζητάει βεβαίωση για τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο. Από την άλλη ακίνητο δεν υπάρχει ακόμα άρα τι να βεβαιώσω?

Σας έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση και πως αντιμετωπίζεται?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώνεις ότι στην παρούσα φάση, π.χ. αδόμητο οικόπεδο, επί του οικοπέδου δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία. Υπογράφεις με την παρούσα ημ/νια και κρατάς κ μια φώτο στο αρχείο σου.. ετσι για να υπάρχει.

 

Επειδή κατάλαβα τον προβληματισμό σου.. δεν σου ζητάει κανείς να βεβαιώσεις ότι όταν ο "μεγάλος" αποφασίσει να χτίσει, δε θα αυθαιρετήσει κιόλας !

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το νόμο διαπιστώνω ότι ζητάει βεβαίωση για τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο. Από την άλλη ακίνητο δεν υπάρχει ακόμα άρα τι να βεβαιώσω?

 

Ακίνητο στην περίπτωσή σου είναι το οικόπεδο-γήπεδο.Οπως σου είπανε βεβαιώνεις ότι τώρα είναι αδόμητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

συνάδελφοι, σε κτίριο που αποτελείται από τις εξής ιδιοκτησίες: μαιζονέττα υπογείου-ισογείου, μαιζονέττα ισογείου-α' και β' ορόφου, υπόγειο γκαράζ και αποθήκες, συνολικά 7 οριζόντιες ιδιοκτησίες, πρέπει να συνταχθούν τόσες βεβαιώσεις μηχανικού όσες οι οριζόντιες ιδιοκτησίες? π.χ. μία για κάθε αποθήκη? ή μία για όλα εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι ένας?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όλο το κτίριο έχει μία χρήση (κατοικία) τότε βγάζεις ένα ΠΕΑ

για το σύνολο του κτιρίου.

 

Αν βέβαια θέλεις μπορείς να βγάλεις για κάθε ξεχωριστή ιδιοκτησία

το δικό της ΠΕΑ, σ' αυτήν όμως την περίπτωση δεν χρειάζονται ΠΕΑ

οι τυχόν αποθήκες και γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ευχαριστώ για την ανταπόκριση! αλλά σε παρακαλώ, αυτό που λες μπορώ να το βρω κάπου διασταυρωμένο, κάπως επίσημα? γιατί έχω λάβει και την αντίθετη άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.