Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση αμοιβής μελέτης - επίβλεψης σε Εταιρεία


Faethon11

Recommended Posts

από την εταιρεία μου που όταν πήγα στο τεε για να την γράψω έψαχναν σε τι ποσοστό της εταιρείας τα μέλη είναι μηχανικοί και μου είπαν προφορικά ότι κάτω από 50% δεν μπορούσα να γραφτώ. Αν δηλαδή είχα εγώ το 10% και το 90 το είχε κάποιος μη μηχανικός δεν θα με έγγραφαν

Link to comment
Share on other sites

... ότι κάτω από 50% δεν μπορούσα να γραφτώ. Αν δηλαδή είχα εγώ το 10% και το 90 το είχε κάποιος μη μηχανικός δεν θα με έγγραφαν

Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

από την εταιρεία μου που όταν πήγα στο τεε για να την γράψω έψαχναν σε τι ποσοστό της εταιρείας τα μέλη είναι μηχανικοί και μου είπαν προφορικά ότι κάτω από 50% δεν μπορούσα να γραφτώ. Αν δηλαδή είχα εγώ το 10% και το 90 το είχε κάποιος μη μηχανικός δεν θα με έγγραφαν

 

ναι, το ξέρω... εννοούσα από ποιό έγγραφο προκύπτει αυτό που έγραψες πρίν, ότι θα γράφονται στο ΤΕΕ επιχειρήσεις με μετόχους μη-μηχανικούς...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ

 

χαίρομαι που το βλέπετε θετικά, μακάρι να μπορούσα να μοιραστώ την αισιοδοξίας σας αλλά αν δεν άλλαξε κάτι προς τι η νέα εγγύκλιος? για υπενθύμιση την έβγαλαν? ποιός ο στόχος της?

Link to comment
Share on other sites

Φτάνουν οι αυταπάτες.

 

Όσοι δεν θυμούνται, ας ξαναδιαβάσουν καμιά συζήτηση περί κατάργησης ελάχιστων αμοιβών και των σχετικών συνεπειών και ας τα συνδέσουν όλα στο μυαλό τους:

Για να δουν πώς θα γίνουμε υπάλληλοι της δεκάρας υπογράφοντας και αναλαμβάνοντας την ευθύνη των έργων που θα μας έχουν πάρει οι μεγάλες εταιρείες στήνοντας υποκαταστήματα παντού και κάνοντας διαφημίσεις του τύπου: "Με μία κατασκευή παίρνετε δώρο τη μελέτη". Ψιλά γράμματα: "Χεστήκ@με για την ποιότητα, άλλος θα έχει την ευθύνη, και εξάλλου για ένα κομμάτι ψωμί που του δίνουμε τι σκ@τ@ περιμένετε να πάρετε;"

Αυτό επιθυμούν μερικοί ως απελευθέρωση του επαγγέλματος;;

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσετε καλύτερα τον ΝΕΟ νομο περι αυθεραίτων και τις ποινικές ευθύνες μαζί με τη στέρηση επαγγέλματος + πρόστιμα, θα καταλάβετε γιατί ο υπάλληλος μπαίνει "μπροστάρης" ....

 

"Η εταιρεία MEGAMELETITIKH AE με 100 υπαλλήλους και πάνω από 5000 νομιμοποιήσεις/τακτοποιήσεις αυθεραίτων θα ρίχνει τα "κακώς κείμενα" στον υπάλληλο Γ. Κακομοίρογλου"

Link to comment
Share on other sites

Να ρίχνει τα κακώς κείμενα στον Κακομοίρογλου, αλλά τουλάχιστον ΑΥΤΗ να είναι την οποία θα πάει ο πελάτης στα δικαστήρια για να αποζημιωθεί μερικά εκατομμύρια ευρώ όταν γίνει η ζημιά, δηλ. θα ασφαλίζει τουλάχιστον τον Κακομοίρογλου μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποιος συναδελφος ειναι υπαλληλος κατασκευαστικης και δεν διαθετει παραλληλα ΔΠΥ σαν ΕΕ τοτε "το πουλακι πεταξε" εαν υπογραψει την μελετη η την επιβλεψη κατω απο τον εκβιασμο "η υπογραφεις η φευγεις απο την εταιρεια" ( συνηθως συναδελφοι φρεσκοι διαγκωνιζονται να υπογραψουνε μονο και μονο για να "γλυψουν" το αφεντικο).

Την αμοιβη απο τον πελατη (κυριο του Εργου ) την παιρνει ο κατασκευαστης και ο υπαλληλος φερνει μια ζωη την ευθηνη . Για οτι συμβει στο μελλον ακομα και μετα απο 20 χρονια (πχ καποιος γλιστρισε και εσπασε το ποδι του) , ο εισαγγελεας θα τον καλει και θα τον καθιζει στο σκαμνι του κατηγορουμενου μαζι με αλλους διαφορους.

 

Εαν εχεις μπλοκακι , τοτε ζητα πριν υπογραψεις να σου κανει εξτρα γραπτη αναθεση ο Κυριος του εργου, αν μπορεις μαλιστα φτιαξτο "υπο τυπου" συμβασεως με αναφορα τουλαχιστον της ελαχιστου αμοιβης .

Ζητα απο την κατασκευαστικη στην οποια απασχολεισαι με συμβαση εργου και αυτη ειναι συμβεβλημενη με τον πελατη που σου κανει την αναθεση , να υπογραψει στην "υπο τυπου "συμβαση οτι ελεβε γνωση. Επισεις εαν εχεις υπογραψει επιβλεψη πρεπει να μπορεις να αποδειξεις οτι εκανες και την κατα νομο επιβλεψη (πχ παραλαβη οπλισμου ,ξυλοτυπους, ποιοτητες υλικων, ελεγχο για αυθαιρεσιες κλπ...κλπ. ) .

Αυτα σιγουρα θα τα χρειαστης μετα απο μερικα χρονια στα δικαστηρια γιατι ολοι θα κανουν τον ΚΙΝΕΖΟ , εσυ θα εχεις την ευθυνη και αυτοι θα τα εχουν βρει μεταξυ τους. Απο πλευρας πολεοδομιας δεν θα βρεις καμια υποστηριξη .....ειναι το παιχνιδι στητο!! Με διαφορα τερτυπια κλπ ...μαθαινεις τελικα οτι εκαναν αναθεωρηση αδειας προς το τελος του εργου... δεν ζητηθηκε απο την πολεοδομια η εξοφληση των προηγουμενων επιβλεποντων ( Για οσους δεν το ξερουν .....στην Ελλαδα ζουμε ....και ο νοων νοειτο) , σε παραπεμπουν σε υπουργεια , νομαρχιες και τελικα περνουν ρευμα χωρις εσενα . Εσυ χωρις αμοιβη και με μονο ευθυνες αισθανεσαι οτι εισαι το μεγαλο ΚΟΡΟΙΔΟ της υποθεσης....

Σουμα σουμαρουμ ...Αν υπογραψεις τα λεφτα σου δεν τα παιρνει παρα μονο οταν και εαν η υποθεση μετα απο 10 -15 χρονια φτασει στον ΑΠ......και οποιος αντεξει..αμην!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον δεν έχει γίνει πλήρως κατανοητό τι ακριβώς λέει ο αγαπητός μας πρόεδρος.

Μέχρι σήμερα εγγράφονταν εταιρεία στο ΤΕΕ και πιστώνονταν αμοιβές στον κωδικό της αλλά τις μελέτες τις υπέγραφαν τα μέλη της εταιρείας.

Η εγκύκλιος λέει πως οι αμοιβές θα πιστώνονται στον κωδικό της εταιρείας αλλά τις μελέτες θα τις υπογράφει υπάλληλος της εταιρείας.

Και ένα άλλο ερώτημα. Πως μπορεί το ΤΕΕ να κάνει μια τέτοια αλλαγή στα εργασιακά δικαιώματα;

Έχει την δικαιοδοσία;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα εγγράφονταν εταιρεία στο ΤΕΕ και πιστώνονταν αμοιβές στον κωδικό της αλλά τις μελέτες τις υπέγραφαν τα μέλη της εταιρείας.

Η εγκύκλιος λέει πως οι αμοιβές θα πιστώνονται στον κωδικό της εταιρείας αλλά τις μελέτες θα τις υπογράφει υπάλληλος της εταιρείας.

 

Όχι, δεν λέει αυτό η εγκύκλιος.

λέει:

από Μέλος της εταιρείας ή Μισθωτό Υπάλληλο της εταιρείας

 

ότι ίσχυε πάντοτε. Δεν άλλαξε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.