Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

Όταν πρόκειται περί αδόμητου, στο αρχείο μας μαζί με τη βεβαίωση και την υπεύθυνη δήλωση και φωτογραφίες πρέπει να κρατήσουμε το τοπογραφικό που μας προσκόμισε ο πελάτης?

Link to comment
Share on other sites

Για σένα μπορείς να κρατήσεις τα πάντα αλλά και τίποτα.Επιλέγεις πως θες να φτιάξεις το αρχείο των βεβαιώσεων σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως και να έχει συζητηθεί ξανα το συγκεκριμένο θέμα, θα ήθελα όμως την γνώμη σας...

 

Σε αγροτεμάχιο, στο οποίο πήγα να το δώ, και υπάρχουν δύο ερείπια, θα δώσω βεβαίωση για αδόμητο?

 

Πιο συγκεκριμένα υπάρχουν δύο ερείπια, στα οποία έχουν μείνει μόνο τα πετροντούβαρα, φυσικά δεν υπάρχουν στέγες, και τα κτίσματα αυτά είχαν κτιστεί από το 1900, όπως αναφέρεται και στον τίτλο ιδιοκτησίας, που μου προσκόμισε ο ιδιοκτήτης. Σε αυτήν την περίπτωση, δίνω βεβαίωση αδόμητου, από την στιγμή που θεωρητικά εντός του αγροτεμαχίου, δεν υφίσταται κτίσμα? Βέβαια υπάρχουν και τμήματα περίφραξης εκείνης της εποχής - ξερολιθιά.

 

Καταλήγω σε μια τέτοια πιθανή λύση, γιατι και πιστοποίηση νόμιμου περιγράμματος ως προϋφιστάμενο του 55, δεν μπορώ να κάνω, από την στιγμή που δεν υπάρχει κτίσμα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη μου βεβαίωση και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

Πρόκειται για οικόπεδο (εντός σχεδίου) χωρίς κτίσμα με απλή περίφραξη με συρματόπλεγμα.

 

α) Δίνω κανονικά βεβαίωση ή θέλει άδεια μικρής κλίμακας για το συρματόπλεγμα;

β) Χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό; Δεν έχουν στην κατοχή τους κάποιο. Έχει χαθεί.

γ) Πάμε μέσω της ηλ. πλατφόρμας του ΤΕΕ όπως για αυθαίρετα του 4014, απλά δε βάζουμε αυθαιρεσίες, τ.μ. κτλ και εκδίδουμε τη βεβαίωση αδόμητου;

δ) Πρέπει να περάσω από το σύστημα αμοιβών και επομένως εισφορές κτλ ή ΑΠΥ, ΦΠΑ και τέλος; Αν ισχύει το δεύτερο που νομίζω δεν πρέπει να συμπληρώσω στο ηλ. σύστημα του 4014 Α/Α έργου;

ε) Θα γίνει συμφωνητικό; Υπάρχει κάποια νόμιμη αμοιβή;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει γτ το βιάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

α) Εγώ πάντος δεν κοιτάω αν έχει συρματόπλεγμα το οικόπεδο. Δίνεις βεβαίωση εννοείται.

β)Χρειάζεται ναι

γ)ναι, συμπλρώνεις τα στοιχεία του οικοπέδου, την αμοιβή σου, την ημέρα αυτοψίας και κάνεις υποβολή και επιλέγεις αδόμητο.

δ)ΑΠΥ και ΦΠΑ. Δεν χρειάζεται

ε)Εγώ για βεβαίωση δεν κάνω συμφωνητικό. Αν θέλεις κάνε.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως και να έχει συζητηθεί ξανα το συγκεκριμένο θέμα, θα ήθελα όμως την γνώμη σας...

 

Σε αγροτεμάχιο, στο οποίο πήγα να το δώ, και υπάρχουν δύο ερείπια, θα δώσω βεβαίωση για αδόμητο?

 

Πιο συγκεκριμένα υπάρχουν δύο ερείπια, στα οποία έχουν μείνει μόνο τα πετροντούβαρα, φυσικά δεν υπάρχουν στέγες, και τα κτίσματα αυτά είχαν κτιστεί από το 1900, όπως αναφέρεται και στον τίτλο ιδιοκτησίας, που μου προσκόμισε ο ιδιοκτήτης. Σε αυτήν την περίπτωση, δίνω βεβαίωση αδόμητου, από την στιγμή που θεωρητικά εντός του αγροτεμαχίου, δεν υφίσταται κτίσμα? Βέβαια υπάρχουν και τμήματα περίφραξης εκείνης της εποχής - ξερολιθιά.

 

Καταλήγω σε μια τέτοια πιθανή λύση, γιατι και πιστοποίηση νόμιμου περιγράμματος ως προϋφιστάμενο του 55, δεν μπορώ να κάνω, από την στιγμή που δεν υπάρχει κτίσμα.

 

Παλιότερα μετά από σεισμό κάποιοι πήραν δάνειο για σεισμόπληκτο για αυτά ακριβώς τα πετροντούβαρα (κακώς κατά την γνώμη μου).

Αν δηλώσεις ότι δεν υπάρχουν τότε είτε δεν θα μπορούν να διεκδικήσουν κάποια αποζημίωση σε περίπτωση σεισμού είτε θα την διεκδικήσουν και θα σε εκθέσουν που δήλωσες ότι δεν υπήρχε τίποτα στο οικόπεδο.

 

Προσωπικά στα αδόμητα ζητάω και από τον ιδιοκτήτη να μου κάνει μια υπεύθυνη δήλωση που να δηλώνει και αυτός πως ήταν αδόμητο το οικόπεδο. Την δήλωση αυτή την κρατάω στο αρχείο μου μαζί με τα ιδιωτικά συμφωνητικά για την αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι και αλλιώς πρέπει ο ιδιοκτήτης να κάνει ΥΔ που θα λέει τα ίδια με τον μηχανικό.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ηθελα να ρωτήσω το εξής. έχω δώσει βεβαίωση για αδόμητο οικόπεδο. Τώρα που άνοιξε το σύστημα πρέπει και σε αυτή την περίπτωση να υποβάλλουμε αρχεία και αν ναι ποια είναι αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως και να έχει συζητηθεί ξανα το συγκεκριμένο θέμα, θα ήθελα όμως την γνώμη σας...

Σε αγροτεμάχιο, στο οποίο πήγα να το δώ, και υπάρχουν δύο ερείπια, θα δώσω βεβαίωση για αδόμητο?

Πιο συγκεκριμένα υπάρχουν δύο ερείπια, στα οποία έχουν μείνει μόνο τα πετροντούβαρα, φυσικά δεν υπάρχουν στέγες, και τα κτίσματα αυτά είχαν κτιστεί από το 1900, όπως αναφέρεται και στον τίτλο ιδιοκτησίας, που μου προσκόμισε ο ιδιοκτήτης. Σε αυτήν την περίπτωση, δίνω βεβαίωση αδόμητου, από την στιγμή που θεωρητικά εντός του αγροτεμαχίου, δεν υφίσταται κτίσμα? Βέβαια υπάρχουν και τμήματα περίφραξης εκείνης της εποχής - ξερολιθιά.

Καταλήγω σε μια τέτοια πιθανή λύση, γιατι και πιστοποίηση νόμιμου περιγράμματος ως προϋφιστάμενο του 55, δεν μπορώ να κάνω, από την στιγμή που δεν υπάρχει κτίσμα.

 

Αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε δίνεις βεβαίωση κανονικότατα!

 

 

Καλησπέρα. Ηθελα να ρωτήσω το εξής. έχω δώσει βεβαίωση για αδόμητο οικόπεδο. Τώρα που άνοιξε το σύστημα πρέπει και σε αυτή την περίπτωση να υποβάλλουμε αρχεία και αν ναι ποια είναι αυτά?

 

Όχι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο (...παρά μόνο ν' απολαύσεις τα ..."κέρδη" της συγκεκριμένης εργασίας σου)!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.