Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

On ‎31‎/‎10‎/‎2018 at 1:11 ΜΜ, dimitris GM said:

δλδ σημερα  ερχονται και  δημιουργουν  "αναδρομική " παρεκκλιση...

Ακριβώς αυτο είναι και το δικό μου πρόβλημα.

On ‎31‎/‎10‎/‎2018 at 1:11 ΜΜ, dimitris GM said:

αυτος που θα υπογραψει την δηλωση του 651,  ως προς την ισχύ της  παρεκκλισης, 

θα πρεπει να διαβασει πολυ προσεκτικα το ΦΕΚ Β 251/12]

Ο τοπογραφος (που είναι υπευθυνος για το θεμα της αρτιοτητας και των οριων ) εχει ηδη υπογραψει την δηλωση 651 ¨- αρτιο κατα παρεκκλιση ωςπρουφιστάμενο του 77 με ελαχιστο εμβαδον 2000 τ.μ 

Σκέφτομαι να γράψω στην Τ.Ε οτι υπάρχει διαφορά απο τους τίτλους στο τοπογραφικό και οτι τα όρια μου τα υπέδειξε ο ιδιοκτήτης.

Ισως να γραψω και οτι η βεβαιωση εκδιδεται για διορθωση των τιτλων ιδιοκτησιας.

 

Link to comment
Share on other sites

δλδ ο τοπογραφος, βεβαιωνει μια παρεκκλιση που δεν υπαρχει  την ημερα της υπογραφης της βεβαιωσής  του...

αλλά "θα" δημιουργηθει,  με  δξ ποιον τροπο,  "μετα"

Δεν  νομιζω οτι σε καλυπτει αυτο που λες

 "Σκέφτομαι να γράψω στην Τ.Ε οτι υπάρχει διαφορά απο τους τίτλους στο τοπογραφικό και οτι τα όρια μου τα υπέδειξε ο ιδιοκτήτη"

διοτι εσυ εχεις  στα χερια σου  τιτλο για λιγωτερα τμ.

Συμφωνα δε με τον 4435, εντολη σου δινει ο "ιδιοκτητης"

και αυτος  δεν ειναι ιδιοκτητης σε 2500. Ειναι σε 1000 τμ. και δεν υπαρχει   στο αρθρο 99 παρ. αα'

καμμια αναφορα στον "φερομενο  και   ανευ τιτλου νομεα"

Γνωμη μου :  "Αστο να παει...αστο..."

[αλλά,  ας μας πουνε και οι συναδελφοι τη γνωμη τους...]

εδιτ

κτηματολογιο εχετε εκει?

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση τίτλων για δημιουργία παρέκκλισης,  δεν στέκει (πολεοδομικά). Άσε που θα πρέπει να συμβληθούν και οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες

Νομίζω πως μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση αδόμητου, με την επισήμανση διαφοράς τίτλου και πραγματικότητας

Απορία Γιατί δεν εκδίδει τη βεβαίωση ο συντάξας το τοπογραφικό ? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Κτηματολόγιο δεν έχουμε. Επίσης δεν γνωρίζω γιατί δεν την έβγαλε ο τοπογράφος. 

Το παλιό συμβόλαιο(του παππού ) ειναι γραμμένο σε στυλ " στην κάτω ραχούλα από την τάδε πέτρα μέχρι το δρόμο, αγρός περίπου ενα στρέμμα με 15 ελιές και μια χαρουπιά" .....!  Η έκταση βρίσκεται σε βουνό με μεγάλη κλίση και συνορεύει με δρόμο από τρεις πλευρές και με έναν γείτονα. Δεν φαίνεται να έχει υπάρξει κάποια καταπάτηση, ´η κάποιο "Τεντωμα" της έκτασης.

Εγώ προσωπικά σαν μηχανικός που μου ζητήθηκε να εκδωσω μια βεβαίωση αδόμητου, εξέτασα τους τίτλους, είδα την απόκλιση με το τοπογραφικό και έκανα και αυτοψία. Επισήμανα τα προβλήματα και ενημέρωσα ότι πιθανόν να χρειαστούν και συναίνεση ή αποδοχή των συνόρων  από τον γείτονα για να μην έχουν πρόβλημα αργότερα. 

Απο κεί και πέρα  εγώ δίνω βεβαίωση αδόμητου (με επισήμανση) και εάν προχωρήσουμε μαζί με τον πελάτη σε κάτι παραπάνω, τον εχω ενημερώσει ότι θα  ζητήσω  από πολεοδομία (e -poleodomia τώρα ;-) ), βεβαίωση όρων δόμησης ή αρτιότητας η όπως το λένε τέλος πάντων,  για να δούμε αν θα υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση (θετική) αποκλείεται να πάρεις

Αν όντως το ακίνητο δεν "ξεχείλωσε" με την πάροδο των ετών, οι τίτλοι του παππού είναι ασαφείς, και από την αλληλουχία των τίτλων των ομόρων προκύπτει η διαχρονικότητα των ορίων του δικού σου, μόνο με δικαστική απόφαση (όπως έχουμε περιγράψει αλλού) θα μπορέσει να "αποκτήσει" την παρέκκλιση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Θέλω να βγάλω μια βεβαίωση αδόμητου σε γεωτεμάχιο 20000τ.μ το οποίο ανήκει εξ αδιαιρέτου σε 2 αδέρφια (50/50).
Η βεβαίωση θα χρησιμοποιηθεί για μεταβίβαση του ποσοστού του ενος εκ των δύο στον έτερο συνιδιοκτήτη σήμερα ώστε να μεινει ο ένας.
Δηλαδη μιλάμε για μεταβίβαση 10στρ.

Στα στοιχεία ιδιοκτητών για τη βεβαίωση βάζω

α)Και τους 2 συνιδιοκτήτες?

β)μόνο αυτόν ο οποίος δίνει το ποσοστό του?

Προφανώς στο εντοπισμό θα επιλέξω όλο το γεωτεμάχιο. Ξέρω οτι ειναι ψιλοτυπικό αλλά εγω θα πληρωθώ απ τον μεταβιβάζοντα.

Link to comment
Share on other sites

@laxanos ...  μάλλον παραζαλίστηκες από τα πολλά στρέμματα :wacko: ... εννοείται και τους δύο ιδιοκτήτες θα βάλεις ... άντε το πολύ - πολύ εκεί που λέει "αιτών" να επιλέξεις μόνο τον ένα αν και σε βεβαίωση φαντάζομαι δεν παίζει και πολύ ρόλο ..... ;)

***(δεν μεταβιβάζει 10 στρέμματα ... το δικαίωμα 50% των 20 στρεμμάτων μεταβιβάζει)

Edited by ppanag
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ @ppanag!

Η αλήθεια είναι οτι σκάλωσα εν μέρη....

Θεωρείς οτι δε πειράζει που θα κοπεί 1ΑΠΥ στο όνομα του ενός (μεταβιβάζοντα) και θα έχω 1 συμφωνητικό με αυτόν?

Link to comment
Share on other sites

μεταβιβαζει το 50% εξ αδιαιρετου, δλδ "παντού και πουθενα"

επομενως πρεπει να πει για αδομητο γηπεδο 20 στρ.

αλλά, προκειται να γινει μεταβιβαση του 50% που ανηκει σε εναν.

Ο αλλος δεν μεταβιβαζει, αρα δεν απαιτειται ως προς αυτον "ονομαστικα"

Θεωρω οτι η βεβαιωση θα αφορα μονοντον πελατη που μεταβιβαζειτο 100% απο το 50% που εχει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

laxanos

Κανένα πρόβλημα. Το έχω κάνει και σε δήλωση τακτοποίησης αναφέροντας στο συμφωνητικό ότι η απόδειξη θα εκδοθεί στο όνομα του ενός εκ των δυο συμβαλλομένων. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.