Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

Εγώ που το έκανα μόνο με συμφωνηθείσα δέχτηκε το σύστημα κανονικά.!

 

Μπορείς να προχωρήσεις. Στη ολοκληρωτική υπαγωγή είναι υποχρεωτικό το Α/Α έργου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα post και επειδή έχω μπερδευτεί..

1)Για αδόμητο εντός σχεδίου ή εντός ορίου οικισμού προϋφιστάμενου του 1923 ή οικισμού <2000 κατοίκων δεν χρειάζεται τοπογραφικό.

2) η βεβαίωση βγαίνει χωρίς α/α αμοιβής αλλά όταν γίνει οριστική πρέπει να δηλώσουμε? άρα πιθανόν να μας ζητηθούν κρατήσεις βάση νόμιμης

3) εκτός από την βεβαίωση δίνουμε και την δήλωση ιδιοκτήτη στον συμβολαιογράφο? Που στην περίπτωση αδόμητου ποια επιλογή διαλέγουμε?

4)αν θέλουμε βγάζουμε φωτογραφίες για το αρχείο μας

5) κάτι άλλο που ξέχασα?

Link to comment
Share on other sites

1. Σωστά

2.Η βεβαίωση για να βγει πρέπει οπωσδήποτε να γίνει οριστική υπαγωγή.Δεν ζητείται όμως Α/Α αμοιβής.Αρκεί η συμφωνημένη αμοιβή.Κρατήσεις δεν ζητούνται γιατί δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή βεβαίωσης

3. Δήλωση ιδιοκτήτη χρειάζεται ο συμβολαιογράφος.Εμείς απλώς κάνουμε αναφορά ότι τη λάβαμε υπόψιν μας

4.Ναι

5.ΑπΥ και ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Η συμφωνηθείσα αφορά μόνο τη βεβαίωση φαντάζομαι!Σωστά?

Το τοπογραφικό είναι άσχετο με τη βεβαίωση, δηλαδή μπορεί να πάρει τοπογραφικό από τον Χ και βεβαίωση από εμένα?Δεν υποχρεούμαι να φτιάξω εγώ το τοπογραφικό για να εκδώσω και τη σχετική βεβαίωση για ένα αδόμητο αγροτεμάχιο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει εκδόσει κάποιος Βεβαίωση για Υπόλοιπο Συντελεστή σε ακίνητο. Μπορεί να εκδοθεί από το σύστημα του 4014;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Manoli,

Θέλει ο πελάτης να μεταβιβάσει στην κόρη του το δικαίωμα να χτίσει τον τρίτο όροφο σε οικογενειακή πολυκατοικία , που έχει υπόλοιπο συντελεστού. Αυτό ψάχνω για δω τι βεβαίωση θα δώσω ώστε να χρησιμοποιηθεί από το συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.