Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

Μια απορία και από εμένα

 

ΕΧΩ τακτοποιήσει μια παράνομη περίφραξη εκτός σχεδίου στα 500 από την ακτή.

Επειδή η ιδιοκτήτρια είχε καταγγελία και είναι στα δικαστήρια θέλει μια βεβαίωση να την καταθεσει και αυτή.

Αυτήν που εκδόθηκε με την τακτοποίηση έχει λήξει και θέλει νέα.

Τι κάνω? το αγροτεμάχιο αν εκδόσω νέα θα έχει δυο αριθμούς κλειδιά?

και σαν την θα εκδόσω τη βεβαίωση α) ως αδόμητο ακίνητο ή β) ως τακτοποιημένο ακίνητο.

1. Αφού τακτοποίησες κατασκευή, τότε θα δώσεις βεβαίωση νομιμότητας ως ''τακτοποιημένο ακίνητο"

2. Επειδή θέλει νέα: Επειδή έχει δικαστήρια και αν λάβεις υπ΄΄ όψην αναβολές κ.λ.π., τι θα γίνεται?? Σε κάθε δικαστήριο , θα χορηγείς και νέα βεβαίωση??

Link to comment
Share on other sites

Δώστου τη βεβαιωση που δίνει η δήλωση του αυθαιρέτου.Το δικαστήριο δεν κοιτάζει ημερομηνίες (εκτός και αν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις.

Θα εκδόσω νέα βεβαίωση και ας τη πείσει ο δικηγόρος της ότι δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περίπτωση που έχουμε περίφραξη με συρματόπλεγμα σε γήπεδο εκτός σχεδίου δίνουμε βεβαίωση περι μη ύπαρξης αυθαιρεσίων (βεβαίωση αδόμητου?) ή πρέπει να νομιμοποιήσουμε την περίφραξη (δήλωση με αναλυτικό προυπολογισμό?) Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση.Περίφραξη αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου με συρματόπλεγμα χωρίς τσιμεντο.Για να γίνει η μεταβίβαση δίνω βεβαίωση αδομήτου ή τους λέω να κάνουν αίτηση για άδεια μικρής κλίμακας και μετά να εκδώσω βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας? Ευχαριστώ κι εγώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περίπτωση που έχουμε περίφραξη με συρματόπλεγμα σε γήπεδο εκτός σχεδίου δίνουμε βεβαίωση περι μη ύπαρξης αυθαιρεσίων (βεβαίωση αδόμητου?) ή πρέπει να νομιμοποιήσουμε την περίφραξη (δήλωση με αναλυτικό προυπολογισμό?) Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Καλησπέρα και από εμένα.Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση.Περίφραξη αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου με συρματόπλεγμα χωρίς τσιμεντο.Για να γίνει η μεταβίβαση δίνω βεβαίωση αδομήτου ή τους λέω να κάνουν αίτηση για άδεια μικρής κλίμακας και μετά να εκδώσω βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας? Ευχαριστώ κι εγώ εκ των προτέρων!

 

Εγώ θα έδινα βεβαίωση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περίπτωση που έχουμε περίφραξη με συρματόπλεγμα σε γήπεδο εκτός σχεδίου δίνουμε βεβαίωση περι μη ύπαρξης αυθαιρεσίων (βεβαίωση αδόμητου?) ή πρέπει να νομιμοποιήσουμε την περίφραξη (δήλωση με αναλυτικό προυπολογισμό?) Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Η περίφραξη με συρματόπλεγμα χώρις σενάζ (βάση από σκυρόδεμα)αποτελεί κατασκευή για την οποία.απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Εφόσον δεν έχει καμία άδεια, πως θα υπογράψει ο μηχανικός ότι υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή που εμπίπτει στις περιπτώσεις του άρθρου 23 παρ. 2 ν. 4014? Κατά τη γνώμη μου απαιτείται τακτοποίηση όπως το λες.

Σύμφωνα με την Εγκ-7646/13/12-2-04 Εγκ-13/04 Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδειας δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών στην παρ. 4 αναφέρεται ότι :

Η Απόφαση, ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και για τις ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και όπου απαιτείται η έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφίες. Στις περιπτώσεις αυτές μετά τη χορήγηση της έγκρισης ακυρώνεται η τυχόν συνταχθείσα έκθεση αυθαιρέτου και δεν επιβάλλεται πρόστιμο. Τυχόν βεβαιωθέντα πρόστιμα που έχουν εξοφληθεί δεν επιστρέφονται.

Κάποιες πολεοδομίες το ερμηνεύουν ότι η εγκύκλιος αφορά σε εργασίες πριν την ισχύ της Αποφ-5219/3-2-04 (ΦΕΚ-114Δ), η οποία εκδόθηκε σύμφωνα με τα Αρθ-7 παρ.1 και Αρθ-8 παρ.1, του Ν-3212/31-12-03 (ΦΕΚ-308Α), ενώ κάποιες άλλες δίνουν την ίδια ερμηνεία για εργασίες που έχουν γίνει μετα το 2004 και εμπίπτουν σε αυτες της μικρής κλίμακας.

Επομένως αν ισχύει το τελευταίο, να μπορεί να εκδοθεί ΕΕΜΚ για την περίφραξη και μετά από αυτό να δωθεί βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση.

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

σε εξ αδιαιρετου αδομητο χωρις συσταση καθετου ιδιοκτησιας, για μεταβιβαση ενος ποσοστου απαιτειται συναινεση των υπολοπων?

το ποσοστο προς μεταβιβαση, στο συστημα του ΤΕΕ, αναγεται στα 100?

Edited by krank
Link to comment
Share on other sites

1. Το σύστημα του Τ.Ε.Ε. (δηλώσεις αυθαιρέτων - αμοιβές έργων ) ζητάει ποσοστό 100 %.

2. Η απάντηση είναι διττή:

α. Αναγράφεις όλους τους ιδιοκτήτες με τα αντίστοιχα ποσοστά τους ( σύνολο 100%). Κατά την γνώμη μου είναι το πιο ορθό.

β. Αν δεν τα έχουν καλά οι συνιδιοκτήτες ή δεν ξέρεις ποιοι είναι ( βέβαια εύκολα τους βρίσκεις), αναγράφεις μόνον τον πελάτη σου με ποσοστό 100 % αναφέροντας όμως στη τεχν. έκθεση "ότι αφορά για μεταβίβαση του .... ποσοστού".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.