Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

Καλησπέρα μια ερώτηση και από εμένα αν και λογικά θα έχει απαντηθεί κάπου.

Σε βεβαίωση αδόμητου τα τετραγωνικά που δηλώνω είναι του τίτλου ιδιοκτησίας ή αυτά που βρίσκω στην τοπογραφική??

Link to comment
Share on other sites

 

Σε βεβαίωση αδόμητου τα τετραγωνικά που δηλώνω είναι του τίτλου ιδιοκτησίας ή αυτά που βρίσκω στην τοπογραφική??

Και να ρωτήσω με τη σειρά μου, τοπογραφικό αποτύπωσης το οποίο θα συνοδεύει τη βεβαίωση έκανες;

Ενδεχομένως να υπάγεσαι στις εξαιρέσεις της παρ γ άρθρου 2  3 - εδάφιο iv (αναδασμός, διανομή με αξία μικρότερη των 15.000 Ε κλπ) αλλά πρέπει να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες για την υπόθεση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια και συγνώμη που επεμβαίνω, την αξία ποιος την υπολογίζει; (όχι ποιος μπορεί αλλά ποιος οφείλει)

Link to comment
Share on other sites

Εγκ 4   Παρ. 1.γ.iv : Αφορά σε ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή από το Κράτος, εφόσον η αναγραφόμενη στο συμβόλαιο αξία αυτών δεν υπερβαίνει τα 15.000 €.

Link to comment
Share on other sites

Εγκ 4   Παρ. 1.γ.iv : Αφορά σε ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή από το Κράτος, εφόσον η αναγραφόμενη στο συμβόλαιο αξία αυτών δεν υπερβαίνει τα 15.000 €.

 

απαραιτητη ...επεμβαση..σε σχεση με την εγκυκλιο...

 

"η  αντικειμενικη"

 

καλημερα

 

iv) Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή εφόσον η αντικειμενική αξία αυτών δεν υπερβαίνει τα 15.000 ευρώ εξαιρουμένων αυτών που βρίσκονται εντός καθορισμένης ΖΟΕ για τα οποία σε κάθε περίπτωση απαιτείται το τοπογραφικό της παρούσας περίπτωσης γ'.

 

υγ

απλα αυτος που εγραψε την εγκυκλιο....δεν ξερει να διαβαζει το νομο

[ή βαρεθηκε να τον διαβασει]

και νομισε  οτι η "αναγραφομενη"  ειναι και η "αντικειμενικη"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις τωρα μου ετυχε μια περιπτωση μεταβιβασης ακινήτου από διανομή.

Στην υπηρεσία της περιφερειας, έχουν μόνο έναν χάρτη που δείχνει τα όρια των ακινητών από την διανομή. Δεν εχουν αλλα στοιχεια, π.χ. συντεταγμενες των ακινητων.

 

Ο ιδιοκτητης θελει να κανει μεταβίβαση.

Εαν είναι η αντικειμενική του αξία είναι κατω των 15.000€ τοτε ΔΕΝ απαιτείται τοπογραφικό για την μεταβίβαση, συμφωνα με το άρθρο 3 ??

ρώτησα συμβολαιογράφο, τι γίνεται στις περιπτώσεις διανομής, μάλιστα της έδειξα και τον χάρτη της Περιφέρειας που έχει οριοθετημένα τα ακίνητα και δεν έδειξε να ενδιαφέρεται.

Μου είπε "θα μετρήσεις ότι σου υποδείξει ο ιδιοκτήτης και θα πάμε με νεοτερη καταμετρηση, αυτος ο χαρτης είναι παλιός, κανεις δεν θα εχει τηρησει αυτά τα όρια"

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως δεν μπορούν να μεταβληθούν τα όρια της διανομής. Ας μιλήσει και κάποιος σχετικότερος....

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια και το εμβαδόν της διανομής δεν μεταβάλλονται.

Μάλιστα το εμβαδόν της διανομής πρέπει να ταυτίζεται με το εμβαδόν του τίτλου. 

Link to comment
Share on other sites

Eπομένως στην περίπτωση ακινήτου από διανομή π.χ. του 1955, τώρα που ο ιδιοκτήτης θέλει να το μεταβιβάσει, δεν χρειάζεται τοπογραφικό διάγραμμα για την μεταβίβαση, σύμφωνα με το άρθρο 3 ?

 

επομένως δεν χρειάζεται ούτε βεβαιωση μηχανικού για αδόμητο ακίνητο από διανομή, αφού η βεβαίωση συνοδεύεται από τοπογραφικό, αλλα σε αυτή την περίπτωση δεν γίνεται τοπογραφικό και επομενως ουτε βεβαιωση μηχανικου?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.