Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

(...). Από την άλλη δε βεβαίωσα τη νομιμότητα της κατεδάφισης αλλά το γεγονός ότι δεν υφίσταται κτίσμα. Ποια θα ήταν η αντιμετώπιση σας στην προκειμένη περίπτωση.

Αυτό ακριβώς. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορει ο μηχανικος να χορηγησει βεβαιωση αδομητου(ν. 4495/2017) σε αγροτεμαχιο ΔΑ για το οποιο δεν εχει υποβληθει αντιρρηση

επι του δασικου χαρτη?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση μπορεί να χορηγηθεί αφού αυτή αφορά αδόμητο και όχι τακτ/νες κατασκευές σε δασική έκταση, οι οποίες βεβαίως εμπίπτουν στις απαγορεύσεις του Α 89 και δεν θα μπορούσαν να τακτοποιηθούν.

Το ερώτημα πρέπει πρώτα να τεθεί στην συμβολαιογράφο για το πως θα συντάξει συμβόλαιο με συνημμένο τοπογραφικό διάγραμμα στο οποίο θα παρουσιάζονται τα δασικά πολύγωνα και ο συντάκτης του θα δηλώνει τις επιφάνειες ΔΑ επί του σχεδίου σύμφωνα με την σχετική απόφαση ανάρτησης δασικών χαρτών της ΕΚΧΑ.

.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε κληροτεμάχιο διανομής Υπ. Γεωργίας παρατηρήθηκε ότι η περιφραξη του όμορου αγροτεμαχίου (τοιχείο ύψους 0,50μ με συρματόπλεγμα), βρίσκεται εν μέρει εντός του κληροτεμαχίου του πελάτη μου. Επι μιας πλευρας 50μ υπάρχει μία καταπάτηση απο 0,00 έως 0,80 εκατοστά, μία σφήνα δηλαδή.

Προφανώς έχει προέλθει απο λανθασμένη εφαρμογή του όμορο κληροτεμαχίου.

Θα δίνατε βεβαίωση αδομήτου?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ν. 4495 όπως και ο προκάτοχός του δεν πραγματεύονται ιδιοκτησιακά δικαιώματα. Θεωρητικά το ακίνητο θα έπρεπε να ταυτίζεται με αυτό της διανομής. Το πρόβλημα πρέπει να το λύσουν οι όμοροι. Ίσως μπορείς να πατήσεις στην παρ δ του Α 83 και η βεβαίωση περί αδόμητου να μην συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, πλην όμως η συμβ/φος κατά 99,99% θα ζητήσει τοπογραφικό διάγραμμα για τη μεταβίβαση, οπότε δεν το γλυτώνεις.

Προτείνω να αναβάλεις την έκδοση βεβαίωσης και να ασχοληθείς πρώτα με τη λύση του ζητήματος από τοπογραφικής άποψης.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτησιακά είναι πολύ μικρή η διαφορά πιστεύω.20 τ.μ. σε σύνολο 5.000 τ.μ.

Τα ορόσημα και τριγωνομετρικά της διανομής έχουν μεγαλύτερο σφάλμα.

Στα μάτια μου ειναι προφανές το λάθος στην υλοποίηση της περίφραξης καθώς στην συγκεκριμένη πλευρά δεν κρατάει την καθετότητα.

Επειδη αποτύπωσα 1,5 πλάκα έχω καταλήξει στην συγκεκριμένη λύση.

Εννοείται οτι ενημερώσα το αγοραστή και σημειώνω και την διαφορά στο τοπογραφικό.Ο  αγοραστής δεν έχει θέμα με τα 20 τ.μ.

Από την αλλή βέβαια εγώ δεν μπορώ να τα αφαιρέσω και να αλλάξω το σχήμα του τεμαχίου.

Σκέφτομαι να βάλω τον πωλητή να δώσει 200€ να το τακτοποιήσει για να ειμαι καθ'όλα νόμιμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα

Μου έτυχε μια περίπτωση για εκδοση βεβαιωσης αδόμητου, λιγο μπερδεμένη...

Μου ζητησε συμβολαιογραφος,  βεβαίωση αδομητου για να γινει διορθωση συμβολαιων. Το αγροτεμάχιο στους τιτλους δηλωνεται 1 στρ. και στο νεο τοπογραφικο δηλωνεται 2,5 στρ. και με λιγο διαφορετικό προσανατολισμο και όρια !  Ο τοπογραφος εχει γραψει οτι ειναι εντος ζωνης οικισμου (ορθα) και αρτιο κατα παρεκλ. (2,000 τ.μ) ως προυφισταμενο του 77. Εγω πιστευω οτι ενδεχεται να υπαρξουν θεματα στην πολεοδομία αργοτερα (θελει να βγαλει αδεια καποια στιγμη).

Τελος πάντων, στην βεβαίωση πιστευετε οτι πρεπει να γραψω ή να ζητήσω κατι ιδιαιτερο, πέρα απο την Υ.Δ ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Δίνεις κανονικά βεβαίωση. Το θέμα της αρτιότητας και των ορίων είναι του τοπογράφου. Εσύ απλά βεβαιώνεις ότι δεν υπάρχει κτίσμα 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, papathvas said:

Δίνεις κανονικά βεβαίωση. Το θέμα της αρτιότητας και των ορίων είναι του τοπογράφου. Εσύ απλά βεβαιώνεις ότι δεν υπάρχει κτίσμα 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το "εντος ζωνης",  λογικο ειναι να μην  υπαρχουν αμφιβολιες.

Ως προς την δημιουργια του, πριν το 1977,  ωστε να  δικαιούται να  παρει την παρεκκλιση της ζωνης, εχω αντιρρησεις.

Αν καταλαβα καλα, θελουν  σήμερα να διορθωσουν ενα συμβολαιο [δξ τι είδους  και ποίου ετους] που περιεγραφε ενα γηπεδο σαν εκτασης 1 στρεμμα,  αρα ηταν μη αρτιο και μη οικοδομησιμο  ,

και να το κανουν εκτασης 2,5 στρ.  αρα ηταν αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση απο τοτε που εγινε το συμβολαιο.

δλδ σημερα  ερχονται και  δημιουργουν  "αναδρομική " παρεκκλιση...

δξ τι βεβαιωση μπορεις να υπογραψεις  για  "ενα ενιαιο  αδόμητο  γηπεδο", εμβαδού 2.5 στρ., 

στο οποιο  μονον  ενα τμημα  εμβαδου 1 στρ. περιλαμβανεται στον τιτλο  που σου εφερε,

και το αλλο τμημα ειναι "καθ' υποδειξη"  του ιδιοκτητη, αρα, κατ' ουσια, προκειται για "δυο" γηπεδα.

 

[αυτος που θα υπογραψει την δηλωση του 651,  ως προς την ισχύ της  παρεκκλισης, 

θα πρεπει να διαβασει πολυ προσεκτικα το ΦΕΚ Β 251/12]

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.