Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
diosifides

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα

Recommended Posts

Ό,τι ξέρουν όλοι. Δηλαδή πρακτικά τίποτα όπως τα έχουν κάνει... Αντιμετωπίζω το θέμα με τη βεβαίωση για αδόμητο τις προσεχείς μέρες για περίπτωση ιδιοκτησίας δικής μου. Θα επανέλθω όταν βγάλω άκρη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δες αυτο: http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=362&sni[524]=1303&language=el-GR

 

Ανακοίνωση σχετικά με διευκρινίσεις για τη διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων

 

Αθήνα, 5 Οκτωβρίου 2011

 

 

Ανακοίνωση σχετικά με διευκρινίσεις για τη διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων :

 

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, σχετικά με την διαδικασία τακτοποίησης των αυθαιρέτων, διευκρινίζει τα εξής:

 

- για τη μεταβίβαση οικοπέδων και γηπέδων στα οποία δεν υπάρχει κτίσμα απαιτείται δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν υπάρχει κτίσμα, συνοδευόμενη από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τα οριζόμενα σχετικά στο άρθρο 24 παράγραφος 2β του ν.4014/2011,

 

- σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών για την παροχή των υπηρεσιών τους για την ένταξη αυθαίρετων κατασκευών στις διατάξεις του ν. 4014/2011 καθώς και για την έκδοση βεβαιώσεων για τη μεταβίβαση ακίνητων, ότι είναι αντικείμενο ελεύθερης διαπραγμάτευσης των μερών, σύμφωνα με το ν. 3919/2011,

 

- διευρύνει άμεσα, το αργότερο εντός δύο εβδομάδων, την ηλεκτρονική πλατφόρμα, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο όλων των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων, τόσο αυτών που έχουν εκδοθεί όσο και αυτών που θα εκδοθούν, ώστε να καταστούν διαφανείς οι πράξεις και να ελέγχεται η φερεγγυότητα τους και οι ευθύνες των μηχανικών.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αλλά οι συμβολαιογράφοι το ξέρουν;

Και τι θα πως εγώ σε συμβολαιογράφο που δεν ζητάει τοπογραφικό;

Πως το ΤΕΕ έβγαλε ανακοίνωση; Ε και;

Και τι λέει η ανακοίνωση; Πως η βεβαίωση που απαιτεί το άρθρο 23§4 του Ν4014 έχει τις υποχρεώσεις του άρθρου 24§2β του Ν4014 που αναφέρει την Υ.Δ. του ιδιοκτήτη και την τεχνική έκθεση του μηχανικού; Τι π@π@ρι3ς είναι αυτές;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ αφελώς.

Όταν υπάρχει τοπογραφικό υπογεγραμμένο από τον μηχανικό, στο οποίο τοπογραφικό δεν φαίνεται κανένα κτίσμα, τότε ποιά η ανάγκη ξεχωριστής βεβαίωσης από μηχανικό ότι δεν υπάρχει κτίσμα;

Υ.Γ. Βεβαίως δεν ξεχνώ ότι αμοιβή τοπογραφικού + αμοιβή βεβαίωσης > αμοιβή τοπογραφικού αλλά θα δουλέψει το σχήμα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

αμοβή τοπογραφικού+βεβαίωση για αδόμητο= μία αμοιβή μετά απο διαπραγμάτευση με τον ιδιοκτήτη

εκεί δεν οδηγούμαστε?????

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ. Βεβαίως δεν ξεχνώ ότι αμοιβή τοπογραφικού + αμοιβή βεβαίωσης > αμοιβή τοπογραφικού αλλά θα δουλέψει το σχήμα;

 

Μπορούμε να πούμε με ασφάλεια ότι δεν υπάρχει λόγος να είναι πολύ μεγαλύτερη σε τέτοιες περιπτώσεις. Γιατί για να είμαστε λογικοί και εντός πραγματικότητας, το να βεβαιώσεις ότι ένα γήπεδο δεν έχει κτίσμα, ούτε κόπο (δεν ψάχνεις τίποτα), ούτε κατ'επέκτασιν ευθύνη έχει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tpanag: Μην ξεχνάς πως για τη βεβαίωση θα υπάρχει η νόμιμη αμοιβή, βάσει της οποίας το ΤΕΕ «ελέγχει» την προτεινόμενη από το μηχανικό και συμφωνηθείσα με τον πολίτη «συμβατική αμοιβή», για κάθε εργασία ( π.χ. βεβαίωση μεταβίβασης) βάσει του Ν3919/2011.

 

Επίσης πρέπει να υπάρχει η απόδοση των νόμιμων κρατήσεων επί της αμοιβής, υπέρ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το συζητάμε εξαντλητικά αυτό σε άλλο θέμα και άκρη δε βγαίνει. Πως είναι δυνατό να κάνω συμφωνητικό με τον πελάτη, εφόσον κάτι τέτοιο (βάση του Ν. 3919) απαιτείται μόνο αν η συμφωνηθείσα αμοιβή είναι μικρότερη της "νόμιμης"; Αφού δεν ξέρω τη νόμιμη! Δεν έχει ανακοινωθεί! Και ποιός θα ελέγχει τα παραστατικά πληρωμής ΤΣΜΕΔΕ, ΦΕΜ κλπ.; Ο Συμβολαιογράφος; Και πως είναι δυνατό να πάω να πληρώσω ΦΕΜ για αμοιβή που φαίνεται σε ΑΠΥ που κόβω τώρα 3μήνες μετά ας πούμε που θα μου πουν ποιά είναι η "νόμιμη" αμοιβή; Αφού σε ορισμένους από εσάς έχουν πει ότι το ΦΕΜ καλό είναι (ή και επιβάλλεται) να πληρώνεται στο ίδιο έτος με την είσπραξη της αμοιβής! Και άλλα πολλά ερωτήματα που είναι αναπάντητα προς το παρόν, αλλά δε βλέπω να παίρνουν απάντηση ποτέ. Συνοπτικά λέω, ότι παρά το ότι ο νόμος το αναφέρει και για τις βεβαιώσεις όπως είδα τώρα, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό να γίνει και το πιθανότερο είναι να μη γίνει.

 

Υ.Γ. Μια και το έφερε η κουβέντα, γενικά για τις δουλειές μας από εδώ και πέρα, αυτό με τον έλεγχο των συμφωνητικών από το ΤΕΕ, τι παράνοια είναι; Δηλαδή "κατόπιν εορτής" θα ελέγχει το ΤΕΕ τα συμφωνητικά για να αποφασίζει αν θα μας περνάει πειθαρχικό; Δεν είναι αυτονόητο ότι αυτό θα πρέπει να γίνεται πριν; Θα κοιμάμαι και θα ξυπνάω δηλαδή με το άγχος ότι μπορεί μαι δουλειά που ανέλαβα πέρυσι και τελείωσα φέτος, μπορεί να ελεγχθεί το συμφωνητικό της από το ΤΕΕ μετά από ...5 χρόνια και να μου επιβληθούν ποινές επειδή θα θεωρηθεί η αμοιβή "αδικαιολόγητα χαμηλή"; Δε στέκουν αυτα τα πράγματα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα τις απόψεις σας για το ερώτημά μου και όχι για το υστερόγραφο.

Δηλ. Υπογράφοντας ένα τοπογραφικό οικοπεδου, γηπέδου κλπ στο οποίο δεν απεικονίζεται κανένα κτίσμα δεν είναι σαν να δηλώνουμε (και να υπογράφουμε) ότι το γήπεδο είναι αδόμητο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.