Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

Για εκδοση Βεβαιωσης Νομιμοτητας για αδομητο ....της ιδιοκτησιας του ιδιου του μηχανικου...μπορει να γινει? Μπορει να εκδοση ο ιδιος την βεβαιωση?

Αν οχι που το αναγραφει αυτο.

Αν ναι ως αμοιβη κλπ τι βαζει?

αν δεν ειναι αδομητο και εχει κτισμα πχ. νομιμο μπορει να εκδοσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα 

 

εχω φιλη που για να βγαλει ενα οικοπεδο για πωληση της ειπανε οτι θελει βεβαιωση μηχανικου για μη υπαρξη κατασκευων.

 

Μηχανικος ειμαι, αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε με νομοθεσιες, μεταβιβασεις, αδειες κλπ.

 

Για να κανω την εξυπηρετηση, τι πρεπει να ελέγξω?βαζω μια τζιφρα σε μια βεβαιωση και τελος?θελει φώτο?τοπογραφικα?υπαρχει καπου σωμα βεβαιωσης που συμπληρωνετε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις  διάβασμα στο παρόν θέμα από την αρχή....

Γρήγορη απάντηση : δεν είναι μια απλή βεβαίωση....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η βεβαίωση για αδόμητο που βγαίνει απο το σύστημα για τον Ν 4178 αναφέρει οτι δεν υπάρχει κτίσμα και τίποτα άλλο, σε αντίθεση με εκείνη του 4014 όπου για αδόμητο ανέφερε <<δηλώνω ότι στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα, δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου>>

 

Επομένως τώρα μπορώ να δώσω βεβαίωση για αδόμητο σε οικόπεδο οπου υπάρχει μια παλιά πλάκα(βάση) θεμελίωσης ή πρεπει πρωτα να τακτοποιηθεί και μετα να δώσω βεβαίωση?? Η ιδια ερωτηση ισχύει και στην περίπτωση όπου έχουμε συρμάτινη περίφραξη ή περίφραξη απο μπετό

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα 

 

εχω φιλη που για να βγαλει ενα οικοπεδο για πωληση της ειπανε οτι θελει βεβαιωση μηχανικου για μη υπαρξη κατασκευων.

 

Μηχανικος ειμαι, αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε με νομοθεσιες, μεταβιβασεις, αδειες κλπ.

 

Για να κανω την εξυπηρετηση, τι πρεπει να ελέγξω?βαζω μια τζιφρα σε μια βεβαιωση και τελος?θελει φώτο?τοπογραφικα?υπαρχει καπου σωμα βεβαιωσης που συμπληρωνετε?

 

Δίνεις βεβαίωση μόνο εφόσον δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ κατασκευή!

Κατασκευή είναι ακόμα και μια αναδομή, περίφραξη που εχει και τσιμέντο/πέτρες, περίφρεξη με συρματόπλεγμα πάνω από κάποιο ύψος, κτλ.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλύτερα να της συστήσεις ένα μηχανικό να τς κανει τη βεβαίωση γιατί έτσι θα την εξυπηρετήσεις καλύτερα, αφού δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το άθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ένα ακίνητο που το 2012 είχε μόνο περίφραξη, πήρε βεβαίωση ως αδόμητο και σήμερα που θέλει ο νέος ιδιοκτήτης να το πουλήσει, πρέπει πρώτα να το τακτοποιήσει;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

H βεβαίωση για μεταβίβαση οικοπέδου αναφέρει περιπτώσεις ακινήτων χωρίς κτίσματα (αδόμητα).

Εφόσον δεν υπάρχει σαφής ορισμός της λέξης κτίσμα,  ο καθένας το λαμβάνει είτε κατά το ευμενέστερο και δεν τακτοποιεί ή κατά το δυσμενέστερο και τακτοποιεί τα πάντα.(αυτός ο νόμος έχει περίσσευμα δημοκρατίας τελικά).

Στους ορισμός των οικοδομικών κανονισμών υπάρχει ορισμός για το τι είναι κτίριο και τι είναι εγκατάσταση, όχι όμως και για το τι είναι "κτίσμα".

Ο νομοθέτης προτίμησε να εισάγει ορισμό  που δεν υφίσταται στους οικοδομικούς κανονισμούς και για μια ακόμη φορά δημιούργησε σύγχυση, διότι με τη λέξη "κτίσμα" δεν είναι σαφές αν εννοεί κτίριο ή οποιαδήποτε κατασκευή.

Επομένως αν με τη λέξη "κτίσμα" εννοούσε κτίριο, τότε καλώς εκδίδονται βεβαιώσεις αδόμητων αν υπάρχουν αυθαιρεσίες που δεν είναι κτίρια (π.χ περιφράξεις κλπ).

Ακόμη μια διατύπωση για τα μπάζα σε όλο αυτό το νόμο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νομιζω πως είμαστε υπερβολικοί ώς ένα σημείο...

 

Εγώ προσωπικά εχω δώσει βεβαιώσεις αδόμητου για οικόπεδα που είχαν περίφραξη.

 

Και στη τελική και να γίνει κάποιος έλεγχος, η περίφραξη δε φαίνεται απο Α/Φ. Τη κατασκεύασε "χτες" και τελειώσε το θέμα.

 

Υ.Γ. και πιστέψτε με, μπροστά σ'αυτά που εχουν δει τα μάτια μου για "αδόμητες βεβαιώσεις"...η περίφραξη ωχριά μπροστά τους!

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.