Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

παντως,

στον βαθμο και επειδη, πιθανον οι υπολοιποι συνιδιοκτητες δεν ειναι γνωστοι

ή δεν γνωριζει καποιος τα ποσοστα τους...ή...ή...

 

και επειδη η εντολη για μεταβιβαση ειναι απο εναν για το δικο του ποσοστο.. ...

 

δεν θα πειραζε να γραψεις 100%

διευκρινιζοντας  στις παρατηρησεις οτι εχει 100% στο 45%

αλλά ολο το γηπεδο στο οποιο ειναι συνιδιοκτητης ειναι αδομητο.

 

-ισως  "παει" κι ετσι....

 

Αυτό για εμένα είναι η ορθότερη λύση. Εξάλλου μόνο το ποσοστό 45% αυτού μεταβιβάζεται.

Link to comment
Share on other sites

παντως,

στον βαθμο και επειδη, πιθανον οι υπολοιποι συνιδιοκτητες δεν ειναι γνωστοι

ή δεν γνωριζει καποιος τα ποσοστα τους...ή...ή...

 

και επειδη η εντολη για μεταβιβαση ειναι απο εναν για το δικο του ποσοστο.. ...

 

δεν θα πειραζε να γραψεις 100%

διευκρινιζοντας  στις παρατηρησεις οτι εχει 100% στο 45%

αλλά ολο το γηπεδο στο οποιο ειναι συνιδιοκτητης ειναι αδομητο.

 

-ισως  "παει" κι ετσι....

 

Έτσι το κάνω πάντα. Βάζω το 100% για να προχωρήσει η δήλωση. Παλαιότερα, έγραφα στις παρατηρήσεις και το ποσοστό το, αλλά το σταμάτησα κι αυτό.

 

Οταν πρωτοξεκίνησαν οι βεβαιώσεις, έκραζα τους συμβ/φους για το τυπικό της υπόθεσης...Δηλ να κάνουν έλεγχο-έρευνα-πωςτολένε, και να μου δίνουν τα ποσοστά όλων των συνιδιοκτητών.  Αλλά κατάλαβα πως είχα λάθος, σε μια πε΄ριπτωση που είχα ένα κληροτεμάχιο με 12 ποσοστά...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιγραφή τι βάζετε;

 

Ως τώρα έβαζα πχ '' αγροτεμάχίου με υπ' αριθμό......, συνολικής έκτασης .......μ2 στην περιοχή Αναδασμός 1974 '' Καράορμαν'' του αγροκτήματος ........ τού Δήμου .........

 

Είναι σωστό ή βάζω πολλές σάλτσες;

Link to comment
Share on other sites

Eτσι κι εγώ: Κληροτεμάχιο υπ'αριθμ τάδε, με Ε διανομής τάδε.  Τα υπόλοιπα είναι περιττά, γιατί ακριβώς απο κάτω δηλώνεις Περιοχή, όπου μπορει να γράψεις "Ορ.Διαν. 1930 - Αγρόκτημα Κωλοκοτρινιτσίου", Δ.Κ. Τριταίας - Δ.Ιτέας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. Προσπάθησα να ακολουθήσω το θέμα, αλλά θέλω μια επιβεβαίωση γιατί δεν έχω βγάλει ξανά βεβαίωση μη αυθαιρεσίας.

 

  1. Πάω στο mytee στο "Δηλώσεις/Βεβαιώσεις Ν.4178/2013"
  2. Περιγραφή βάζω "Αδόμητο γήπεδο με εμβαδόν Χ"
  3. Κάνω γεωγραφικό εντοπισμό
  4. Συμπληρώνω την περιοχή;
  5. Στα "Στοιχεία υπολογισμού" δεν πειράζω κάτι, άσχετα αν είναι εντός ή εκτός οικισμού;
  6. Στα φύλλα καταγραφής, τα αφήνω όλα ως έχουν, κενά; Τύπο αυθαιρεσίας "Ρύθμιση";
  7. "Στα πρόσθετα στοιχεία" πάω στην τεχνική έκθεση και γράφω ένα κείμενο "Στο μεταβιβαζόμενο αγροτεμάχιο δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή.... " και συμπληρώνω την "Συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών" και την "ημερομηνία αυτοψίας"

Αυτά; Έχω ξεχάσει κάτι; Είναι όλα λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Προσπάθησα να ακολουθήσω το θέμα, αλλά θέλω μια επιβεβαίωση γιατί δεν έχω βγάλει ξανά βεβαίωση μη αυθαιρεσίας.

 

  1. Πάω στο mytee στο "Δηλώσεις/Βεβαιώσεις Ν.4178/2013"
  2. Περιγραφή βάζω "Αδόμητο γήπεδο με εμβαδόν Χ" μεταβίβαση αγρού στη θέση ...εμβ ...(κατά προτροπή του terry σε παρένθεση βάζω και το όνομα του ιδιοκτήτη-ώστε να μπορώ να κάνω αναζήτηση της δήλωσης βάσει  ονόματος) 
  3. Κάνω γεωγραφικό εντοπισμό
  4. Συμπληρώνω την περιοχή;(ΝΑΙ απαραίτητα περιφέρεια Νομό Δήμο)
  5. Στα "Στοιχεία υπολογισμού" δεν πειράζω κάτι, άσχετα αν είναι εντός ή εκτός οικισμού; (επιλέγεις αναλόγως -εντός ή εκτός
  6. επιλέγεις  οικ άδεια: όχι 
  7. Στα φύλλα καταγραφής, τα αφήνω όλα ως έχουν, κενά; Τύπο αυθαιρεσίας "Ρύθμιση";ΝΑΙ
  8. ιδιοκτήτες- ποσοστά-διευθύνσεις-ΑΦΜ
  9. "Στα πρόσθετα στοιχεία" πάω στην τεχνική έκθεση και γράφω ένα κείμενο "Στο μεταβιβαζόμενο αγροτεμάχιο δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή.... " και συμπληρώνω την "Συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών" και την "ημερομηνία αυτοψίας"
  10. μετά πατάς το κουμπί "€" και μετά το διπλανό κουμπί (υπολογισμού προστίμου" )
  11. οριστική υποβολή 
  12. εκτύπωση βεβαίωση μετ/σης  και όλα τα Φύλλα υπολογισμού
  13. και σε κάθε βήμα πατάς και αποθήκευση

Αυτά; Έχω ξεχάσει κάτι; Είναι όλα λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στην περιγραφή αναφέρω "αγροτεμάχιο επιφάνειας τάδε στη θέση τάδε" και στην τεχνική έκθεση αναγράφω τον αριθμό τίτλου, ημερομηνία σύνταξής του και το όνομα του συμβολαιογράφου, καθώς επίσης και τα στοιχεία του τοπογραφικού βάσει του οποίου εκδόθηκε η βεβαίωση.

Ο λόγος αναγραφής των παραπάνω είναι διότι, στο τελικό pdf της βεβαίωσης αναφέρεται μεν ότι μας επιδόθηκαν διάφορα αλλά χωρίς δυνατότητα να εισαχθούν αναλυτικά στοιχεία γι αυτά.

Από προχειρότητα της εφαρμογής του ΤΕΕ, στη βεβαίωση για αδόμητο συνεχίζουν να αναγράφονται στο τελικό pdf της βεβαίωσης ότι επιδόθηκαν, στέλεχος άδειας, τοπογραφικό άδειας, εγκεκριμένα σχέδια και νομιμοποιητικά στοιχεία, ενώ η βεβαίωση δίνεται για αδόμητο χωρίς κτίσμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στην περιγραφή αναφέρω "αγροτεμάχιο επιφάνειας τάδε στη θέση τάδε" και στην τεχνική έκθεση αναγράφω τον αριθμό τίτλου, ημερομηνία σύνταξής του και το όνομα του συμβολαιογράφου, καθώς επίσης και τα στοιχεία του τοπογραφικού βάσει του οποίου εκδόθηκε η βεβαίωση.

 

Ναι ξέχασα να αναφέρω ότι

στην Τ.Ε γράφω ότι το εμβαδό

α) μη αρτίου και οικοδομήσιμου  για το οποίο  δεν απαιτείται η σύνταξη  τ.δ προκύπτει από δήλωση του ιδιοκτήτη 

β) σε περίπτωση κληρ/χίου ότι το εμβαδό προκύπτει από τον τάδε ...τίτλο και

γ) σε περίπτωση αρτίου και οικ/μου με  τ.δ από επιτόπιες μετρήσεις  μου  ή του τ.δ του τάδε...μηχανικού   

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.