Jump to content
diosifides

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα

Recommended Posts

Μια απορία και από εμένα

 

ΕΧΩ τακτοποιήσει μια παράνομη περίφραξη εκτός σχεδίου στα 500 από την ακτή.

Επειδή η ιδιοκτήτρια είχε καταγγελία και είναι στα δικαστήρια θέλει μια βεβαίωση να την καταθεσει και αυτή.

Αυτήν που εκδόθηκε με την τακτοποίηση έχει λήξει και θέλει νέα.

Τι κάνω? το αγροτεμάχιο αν εκδόσω νέα θα έχει δυο αριθμούς κλειδιά?

και σαν την θα εκδόσω τη βεβαίωση α) ως αδόμητο ακίνητο ή β) ως τακτοποιημένο ακίνητο.

1. Αφού τακτοποίησες κατασκευή, τότε θα δώσεις βεβαίωση νομιμότητας ως ''τακτοποιημένο ακίνητο"

2. Επειδή θέλει νέα: Επειδή έχει δικαστήρια και αν λάβεις υπ΄΄ όψην αναβολές κ.λ.π., τι θα γίνεται?? Σε κάθε δικαστήριο , θα χορηγείς και νέα βεβαίωση??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δώστου τη βεβαιωση που δίνει η δήλωση του αυθαιρέτου.Το δικαστήριο δεν κοιτάζει ημερομηνίες (εκτός και αν κάνω λάθος)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις.

Θα εκδόσω νέα βεβαίωση και ας τη πείσει ο δικηγόρος της ότι δεν χρειάζεται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περίπτωση που έχουμε περίφραξη με συρματόπλεγμα σε γήπεδο εκτός σχεδίου δίνουμε βεβαίωση περι μη ύπαρξης αυθαιρεσίων (βεβαίωση αδόμητου?) ή πρέπει να νομιμοποιήσουμε την περίφραξη (δήλωση με αναλυτικό προυπολογισμό?) Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση.Περίφραξη αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου με συρματόπλεγμα χωρίς τσιμεντο.Για να γίνει η μεταβίβαση δίνω βεβαίωση αδομήτου ή τους λέω να κάνουν αίτηση για άδεια μικρής κλίμακας και μετά να εκδώσω βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας? Ευχαριστώ κι εγώ εκ των προτέρων!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περίπτωση που έχουμε περίφραξη με συρματόπλεγμα σε γήπεδο εκτός σχεδίου δίνουμε βεβαίωση περι μη ύπαρξης αυθαιρεσίων (βεβαίωση αδόμητου?) ή πρέπει να νομιμοποιήσουμε την περίφραξη (δήλωση με αναλυτικό προυπολογισμό?) Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Καλησπέρα και από εμένα.Έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση.Περίφραξη αγροτεμαχίου εκτός σχεδίου με συρματόπλεγμα χωρίς τσιμεντο.Για να γίνει η μεταβίβαση δίνω βεβαίωση αδομήτου ή τους λέω να κάνουν αίτηση για άδεια μικρής κλίμακας και μετά να εκδώσω βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας? Ευχαριστώ κι εγώ εκ των προτέρων!

 

Εγώ θα έδινα βεβαίωση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περίπτωση που έχουμε περίφραξη με συρματόπλεγμα σε γήπεδο εκτός σχεδίου δίνουμε βεβαίωση περι μη ύπαρξης αυθαιρεσίων (βεβαίωση αδόμητου?) ή πρέπει να νομιμοποιήσουμε την περίφραξη (δήλωση με αναλυτικό προυπολογισμό?) Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Η περίφραξη με συρματόπλεγμα χώρις σενάζ (βάση από σκυρόδεμα)αποτελεί κατασκευή για την οποία.απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Εφόσον δεν έχει καμία άδεια, πως θα υπογράψει ο μηχανικός ότι υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή που εμπίπτει στις περιπτώσεις του άρθρου 23 παρ. 2 ν. 4014? Κατά τη γνώμη μου απαιτείται τακτοποίηση όπως το λες.

Σύμφωνα με την Εγκ-7646/13/12-2-04 Εγκ-13/04 Εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδειας δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών στην παρ. 4 αναφέρεται ότι :

Η Απόφαση, ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και για τις ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και όπου απαιτείται η έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφίες. Στις περιπτώσεις αυτές μετά τη χορήγηση της έγκρισης ακυρώνεται η τυχόν συνταχθείσα έκθεση αυθαιρέτου και δεν επιβάλλεται πρόστιμο. Τυχόν βεβαιωθέντα πρόστιμα που έχουν εξοφληθεί δεν επιστρέφονται.

Κάποιες πολεοδομίες το ερμηνεύουν ότι η εγκύκλιος αφορά σε εργασίες πριν την ισχύ της Αποφ-5219/3-2-04 (ΦΕΚ-114Δ), η οποία εκδόθηκε σύμφωνα με τα Αρθ-7 παρ.1 και Αρθ-8 παρ.1, του Ν-3212/31-12-03 (ΦΕΚ-308Α), ενώ κάποιες άλλες δίνουν την ίδια ερμηνεία για εργασίες που έχουν γίνει μετα το 2004 και εμπίπτουν σε αυτες της μικρής κλίμακας.

Επομένως αν ισχύει το τελευταίο, να μπορεί να εκδοθεί ΕΕΜΚ για την περίφραξη και μετά από αυτό να δωθεί βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση.

Edited by Manolis gon
μεγένθυση

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε εξ αδιαιρετου αδομητο χωρις συσταση καθετου ιδιοκτησιας, για μεταβιβαση ενος ποσοστου απαιτειται συναινεση των υπολοπων?

το ποσοστο προς μεταβιβαση, στο συστημα του ΤΕΕ, αναγεται στα 100?

Edited by krank

Share this post


Link to post
Share on other sites

για το α' ερωτημα η απαντηση ειναι οχι

 

για το β' δξδα

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Το σύστημα του Τ.Ε.Ε. (δηλώσεις αυθαιρέτων - αμοιβές έργων ) ζητάει ποσοστό 100 %.

2. Η απάντηση είναι διττή:

α. Αναγράφεις όλους τους ιδιοκτήτες με τα αντίστοιχα ποσοστά τους ( σύνολο 100%). Κατά την γνώμη μου είναι το πιο ορθό.

β. Αν δεν τα έχουν καλά οι συνιδιοκτήτες ή δεν ξέρεις ποιοι είναι ( βέβαια εύκολα τους βρίσκεις), αναγράφεις μόνον τον πελάτη σου με ποσοστό 100 % αναφέροντας όμως στη τεχν. έκθεση "ότι αφορά για μεταβίβαση του .... ποσοστού".

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.