Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα


Recommended Posts

καλημερα..παραδοξως μου ετυχε μια αναθεση 17 αδομητων αγροτεμαχιων (τριτο βουνο δεξια) για τα οποια πρεπει να συνταχθουν βεβαιωσεις για συμβολαια.

στην περιπτωση αυτη πρεπει να κοψω 17 ΑΠΥ , 17 ΦΕΜ & 17 ΤΣΜΕΔΕ??? η μπορω να κοψω μια ΑΠΥ εφοσον ο ιδιοκτητης ειναι ο ιδιος και η αναθεση αφορα το συνολο της πιο πανω εργασιας. Εφοσον δεν υφιστατια Β'φαση γαι τα αδομητα και δεν δεν χρειαζεται να ανεβασω pdf με κρατησεις κλπ, θεωρω οτι μπορω να προχωρησω με μια ΑΠΥ...

εσεις τι λετε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μία ΑΠΥ.

Δεν χρειάζεται ΤΣΜΕΔΕ - ΤΕΕ - Χαρτόσημο κ.λπ.

Χρειάζεται ΦΕΜ (ένα).

Οπωσδήποτε κάνε σύμβαση ανάθεσης - αναλήψης έργου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα μία ΑΠΥ και ένα ΦΕΜ αλλά στην ΑΠΥ έγραψα αναλυτικά τις εργασίες.

1. Βεβαίωση για το ...

2. Βεβαίωση για το ...

κλπ κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ΦΕΜ γιατί αποδίδετε στην βεβαίωση νομιμότητας; Είναι υποχρεωτικό από τις διατάξεις με δεδομένο ότι η βεβαίωση δεν θεωρείται απο δημόσια αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ είναι πάντα υποχρεωτικό όταν εκδίδεται μια ΑΠΥ (ανεξαρτήτως ποσού και ανεξαρτήτως φορέα που υποβάλλεται η εργασία).

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, θεωρώ πως δεν ισχύει αυτό που λες. Κοίτα αυτό. Επίσης αν κόψω ΑΠΥ σε εταιρία πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ; Σαφώς και όχι αφου μου παρακρατούν το 20%. Αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Faethon11 ( +1 για τη λύση στο αίνιγμα)

 

Ιάσονα, θεωρώ πως δεν ισχύει αυτό που λες. Κοίτα αυτό. Επίσης αν κόψω ΑΠΥ σε εταιρία πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ; Σαφώς και όχι αφου μου παρακρατούν το 20%. Αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων.

 

Το διάβασα, δεν μπορώ όμως να βγάλω άκρη.

Ποιός θα μας βεβαιώσει ότι, οι εργασίες του 4014 δεν χρήζουν έγκρισης από πολεοδομική αρχή;

Η "ευκολία" μας να υποβάλλουμε τις δηλώσεις κ.λπ. ηλεκτρονικά δεν σημαίνει ότι, δεν "παίρνουμε" έγκριση δημόσιας αρχής (ανεξαρτήτως και του ότι, έχουν παρακαμφθεί οι πολεοδομίες και αντικαταστάθηκαν από το ΥΠΕΚΑ)....

Σε τελική ανάλυση το ΦΕΜ είναι "προκαταβολή φόρου" και ως τέτοιο θα πληρωθεί, είτε τώρα, είτε στο τέλος του χρόνου.

Δες το κι από την άποψη ότι, "λιγοστεύει" αυτό που έχεις να πληρώσεις "αύριο"....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δηλαδή για κάθε ΑΠΥ πρέπει να πληρώσω κ ΦΕΜ???? (πχ αν έχω κάνει αποτύπωση αρχιτεκτονικών τότε;;)

Edited by Γοργόνα
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό

Σε τελική ανάλυση το ΦΕΜ είναι "προκαταβολή φόρου" και ως τέτοιο θα πληρωθεί, είτε τώρα, είτε στο τέλος του χρόνου.

Δες το κι από την άποψη ότι, "λιγοστεύει" αυτό που έχεις να πληρώσεις "αύριο"....

συμφωνώ.

Με αυτό

Το ΦΕΜ είναι πάντα υποχρεωτικό όταν εκδίδεται μια ΑΠΥ

δεν συμφωνώ. Edited by akot
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.