Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες στους μεταλλειολόγους μηχανικούς


Geo86

Recommended Posts

τι σήραγγα επιφανειακή?? ή σε μεγάλο βάθος??τι είχε βραχομαζα (ή/και άρρηκτο) και σχηματισμούς φλύσχη?? ή ήταν σε εδαφικό σχηματισμό??ελαστοπλαστικές κατανομές φόρτισης στη σηραγγα ??υδατικές πιέσεις ή υδατική ροή είχε??αλληλεπίδραση σχηματισμού-σήραγγας κάνατε(+ΝΑΤΜ)??δοκοί προπορείας,μέθοδο εκσκαφής (εκρηκτικά ή μηχανικά μέσα)??κάνναβος διατρημάτων (+ANFO,εναυσματικα μεσα γομωσης,επιγομωση και πολλά άλλα) σε περίπτωση εκρηκτικων??

 

και πολλά αλλα ερωτηματα,μαζί με τα άνωθεν, θα απαντηθουν μερικώς ή κατά πολύ και στις δυο σχολές...κυρίως θα καταλάβεις όμως το γιατί γίνεται το καθε ένα...να κάνεις οπωσδηποτε MSc στα Γεωτεχνικα μετα αφου τελειώσεις μεταλλειολογος ή πολιτικος

 

όντως η Γεωτεχνικη Μηχανικη παιζει να είναι από τα πιο δύσκολα...θέλει πολλές σπουδες και πολύ εμπειρία

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

AArtam δεν έχω ιδέα τι παίζει με σχολές mining έξω..για γεωτεχνική και περιβαλλοντική μηχανική κοιτάω κυρίως....οπότε θα σε γελάσω και δεν το θέλω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Geo86 και το μεταπτυχιακό που σου ανεφερε ο argyris_t για τα υπογεια έργα στο ΕΜΠ είναι καλό!!!

 

τώρα για το εξωτερικο και εγω δεν έχω ακούσει πολλά για Mining εκτός από μια φορα που έτυχε να λέει κάποιος για το McGill...δες αν θες το λινκ που έβαλα πιο πριν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

για λόγους πληρότητας του θέματος ας μας πει κάποιος και για τη διαδικασία των κατατακτηρίων, ποιά μαθήματα δηλαδή εξετάζονται.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.