Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση αυθαίρετου ήδη δηλωμένου με Ν.1337/83


Recommended Posts

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

΄Εχω να αντιμετωπίσω την εξής περίπτωση:

 

Δηλωμένο κτίσμα σε Α' και Β' φάση Τρίτση ως εκτός σχεδίου και στα μπετά.

Σήμερα ο ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει τη διαδικασία καθώς έχει μπεί εντός σχεδίου.

 

Μπορώ να προχωρήσω σε γ' φ'αση καθώς δεν έχουν μεγαλώσει τα τ.μ. του κτίσματος σε σχέση με εκείνα που δήλωσε.

 

Τι κάνω όμως με την περίπτωση των αυθαίρετων εργασίων αποπεράτωσης;

 

Με ποία σειρά πρέπει να χειριστώ το θέμα;

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη Λεμπέση:

 

• Αυθαίρετο ημιτελές που δηλώθηκε με 1337/83 και εξαιρέθηκε με Γ΄ φάση, και στη

συνέχεια αποπερατώθηκε χωρίς έγκριση, θα πρέπει να δηλώσει τις εργασίες

αποπεράτωσης με αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

Ισως λοιπόν να το χειριστείς παρομοίως.Να συνεχίσεις σε Γ φάση και να δηλώσεις και την αποπεράτωση με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω μια περίπτωση αυθαιρέτου δηλωμένου με 1337. Το εν λόγω αυθαίρετο βρίσκσεται σε έδαφος με έντονη κλίση και αποτελείται από 2 στάθμες. Δηλώθηκε με τον εξής τρόπο:

 

Α στάθμη : Υπόγειο από τις 2 πλευρές ισόγειο από τις άλλες δύο-- > Δηλώθηκε ως υπόγειο στον 1337

Β στάθμη : Iσόγειο από τις 2 πλευές όροφος από τις άλλες δύο --> Δηλώθηκε ως ισόγειο στον 1337

 

Και στις 2 στάθμες υπάρχει στην ίδια θέση στεγασμένη βεράντα (πλάκα μπετόν χωρίς δοκούς σε κυλινδρικά κολωνάκια , Η/Χ με λίγα λόγια).

Τα μ2 της στεγασμ. βεράντας του ισογείου δηλώθηκαν στον 1337 ως "στεγασμένη βεράντα" , αυτά του υπογείου οχι (φαντάζομαι επειδή ήταν υπόγειο).

 

Ομως στην τομη φαίνονται οι Η/Χ και των 2 σταθμών.

 

Ερώτηση : O H/X του "υπογείου" χρειάζεται να δηλωθεί με τον 4014 ? (Εγώ λέω ναι)

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω περιπτωση 720 που ολοκληρωσε και τωρα ειναι εντος σχεδιου! αλλα ενα τμημα που ηταν δηλωμενο αποθηκη ειναι κατοικια!!

πρεπει αναγκαστικα να βγει αδεια?

αν οχι στην δηλωση βαζω οτι εχει αδεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περιοχή εκτος σχεδίου, έχω μια ημιυπόγεια κατοικία και αλλη μια κατοικία στον ημιόροφο (λόγω κλίσης του εδάφους) οι οποίες το 1983 που ρυθμίστηκαν με τον Ν1337, το ημιυπόγειο ήταν αποπερατωμένο και στον ημιόροφο είχαν αποπερατωθεί μόνο τα μπετά. Αυτή τη στιγμή δεν έχει ολοκληρωθεί το σχέδιο πόλεως και έχω παραμείνει στην Β' φάση (προσωρινή απαλλαγή από κατεδάφιση)....

Η ερώτηση μου είναι η εξής: o ημιόροφος αποπερατώθηκε γύρω στο 1990, θεωρείται αυθαίρετη η κατοικία? Πρέπει να δηλωθεί με 4014? Στο Ε9 φαίνεται κατοικία αποπερατωμένη. Ρώτησα στην πολεοδομία (γενικά και όχι συγκεκριμένα με στοιχεία) και μου είπαν ότι δεν θεωρείται αυθαίρετο αλλά κάτι δεν μου πάει καλά...

 

Επίσης στο συγκεκριμένο ακίνητο, η ημιυπόγεια κατοικία έχει χωριστεί σε δύο, γι'αυτό τί κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Με τον 1337 υποβλήθηκαν σχέδια και τεχνική έκθεση μηχανικού. Πρέπει να τα βρεις. Όταν τα βρεις και συμφωνούν με αυτά που μέτρησες τότε έχεις, μόνο την αυθαιρεσία της "ολοκλήρωσης" της κατοικίας του ορόφου. Πάει με αναλυτικό όλες οι εργασίες που έγιναν.

 

Βλέπεις αν υπάρχει σύσταση. Αν υπάρχει και σε αυτή φαίνονται τρία διαμερίσματα (ένα στον όροφο και δύο στο ισόγειο) τότε έχεις για το ισόγειο διαφορετική "διαμερισμάτωση". Αν δεν υπάρχει σύσταση και όλο το ακίνητο είναι ενός ιδιοκτήτη κι απλώς χώρισε το ισόγειο σε δύο ανεξάρτητους χώρους, τότε δεν έχεις διαμερισμάτωση, αλλά στον προηγούμενο αναλυτικό βάζεις και αυτές τις εργασίες που έγιναν. Σε κάθε περίπτωση φτιάχνεις νέες κατόψεις, τομή, εξαρτημένο τοπογραφικό και υποβάλλεις στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση!

Το ακίνητο ανήκει όλο σε έναν ιδιοκτήτη, υπάρχουν σχέδια στην πολεοδομία τα οποία έχω βρει και συμφωνούν με την πραγματικότητα. Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ ότι με αναλυτικό θα πάει. Τα δύο διαμερίσματα του ημιυπογειου απλά φαίνονται στο Ε9 δύο, στον φάκελο της πολεοδομίας είναι ένα...

 

Αυτό που με ξάφνιασε είναι η απάντηση του υπαλλήλου της πολεοδομίας, που μου είπε ότι δεν θεωρείται αυθαίρετο και να μην κάνω τίποτα και όταν μπει στο σχέδιο βλέπουμε τι θα γίνει με την Γ' φάση...

Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζομαι βεβαίωση μηχανικού για σύσταση οριζόντιων και γονική παροχή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα ότι, δεν είσαι μηχανικός.

Καλό είναι ν' απευθυνθείς σε κάποιον μηχανικό της περιοχής σου κι εκείνος θα αντιμετωπίσει με τον καλύτερο τρόπο το θέμα σου!

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν είμαι μηχανικός, είμαι γραφίστρια, αλλά δουλέυω σε τεχνικό γραφείο 11 χρόνια και το συγκεκριμένο ακίνητο είναι δικό μου και προσπαθώ να βρω άκρη.... ο καθένας μου λέει άλλα. Η πιο σωστή απάντηση (λογική) νομίζω είναι η δική σου, αλλά όταν σου λέει ο υπάλληλος της πολεοδομίας μην κάνεις τίποτα, το σκέφτεσαι...

Ωστόσο ο εργοδότης μου δεν ξέρει ούτε ο ίδιος, έχει μπερδευτεί κι αυτός...αχαχαχαχαχα.

Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι...θα κάνω ότι με φωτίσει ο Θεός..αν υπήρχε χρήμα άφθονο θα το τακτοποιούσα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αλλά πάνε εκείνες οι εποχές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.