Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση κτιρίου με τον νέο νόμο για τα αυθαίρετα


dkailis

Recommended Posts

Πρόκειται για ένα διώροφο κτίριο του 1968 που ανεγέρθει με νόμιμη οικοδομική άδεια σε οικισμό υφιστάμενο προ του 1923.

 

Υπάρχουν οι εξής αυθαιρεσίες:

 

Α) Ύστερα από αποτύπωση αρχιτεκτονικών και στατικών που έκανα υπάρχει μεγάλη διαφορά στην πραγματικότητα από τα σχέδια της αδείας του 1968. π.χ. :

i) το κτίριο βρίσκεται σε άλλη θέση μέσα στο οικόπεδο από αυτήν που δείχνει το

τοπογραφικό του 1968

ii) περισσότερα τετραγωνικά στη δόμηση (συνολικά 230τ.μ. από

115τ.μ. που φαίνονται στην άδεια), αλλά μικρότερα από τα επιτρεπόμενα που

ισχύουν στην περιοχή

iii) μεγαλύτερος όγκος απο αυτον της αδείας

iv) μεγαλύτερο ύψος από το επιτρεπόμενο της περιοχής

v) διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση (άλλα αρχιτεκτονικά σχέδια!)

vi) διαφορετικός φέρων οργανισμός (άλλα στατικά!)

 

(Δηλαδή ο κατασκευαστής που το έφτιαξε έκανε ότι ήθελε)

 

Β) Επίσης το οικόπεδο που είναι κτισμένο το σπίτι δεν έχει πρόσβαση σε διανοιγμένο δημόσιο δρόμο, αλλά η είσοδος των ιδιοκτητών γίνεται από ένα γειτονικό οικόπεδο και με την καλή πρόθεση του ιδιοκτήτη του! Ωστόσο υπάρχει στο σχέδιο πόλεως χαραγμένος δρόμος αλλά δεν έχει διανοιχθεί!!ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΛΕΩΣ. Οι ιδιοκτήτες έχουν κάνει αίτηση στο Δήμο να εφαρμοστεί το σχέδιο πολλά χρόνια πρίν, αλλά τίποτα διότι αντιδρούν στην εφαρμογή του οι γείτονες! Όταν βγήκε η άδεια το 68 εφαρμόστηκαν οι διατάξεις περί οικισμού υφιστάμενου του 1923, και η οικοδομική γραμμή εφαρμόστηκε ως η εν τη πράγμασι υφιστάμενη!

 

 

1) Μπορεί κάποιος να μου πεί αν μπορώ να το τακτοποιήσω με τον νέο νόμο για τα αυθαίρετα (μόνο με πρόστιμο) ή πρέπει να βγάλω καινούργια οικ. άδεια σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 26 του Ν.4014/2011???

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφος 3 του άρθρου 22 γοκ 85 λέει ότι αυθαίρετη κατασκευή καθ υπέρβαση αδείας , που δεν παραβιάζει όμως τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις η αυτές κατά τον χρόνο κατασκευής ,μπορεί να νομιμοποιηθεί εφόσον εκδοθεί νέα άδεια με τις νέες διατάξεις .

Εσύ από ότι φαίνεται παραβιάζεις το υψος , άρα δεν υπάγεσαι σε αυτή την ρύθμιση , και άρα δεν υπάγεσαι και στο άρθρο 26 Ν 4014/11.

Άρα πηγαίνεις με το άρθρο 24 Ν 4014 και πληρώνεις ολες τις παραβάσεις που έχεις κάνει ( παραβίαση Δ , υψος, ΣΔ ) , αλλά είσαι τυχερός γιατί είσαι εντός οικισμού και πας για 30 χρονάκια απαλλαγή.

κάνε ερώτηση και πολεοδομία .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι : Αν θέλω να νομιμοποιήσω κάποιο αυθαίρετο (επαναλαμβάνω : να το νομιμοποιήσω , όχι να το τακτοποιήσω) , μπορώ να κάνω χρήση της υπάρχουσας νομοθεσίας , έτσι δεν είναι ; Το ξέρω , τα 30 χρόνια είναι πολλά , αλλά εγώ έχω πελάτη τον Χάρη Πότερ ο οποίος είναι νέος και έχει δει στη μαγική του σφαίρα πως θα ζήσει πολλά χρόνια ακόμα !

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς τον 4014 , πληρώνεις το παράβολο και βγάζεις κανονικά άδεια νομιμοποίησης, όχι για τριάντα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Με την επιφύλαξη (μέχρι τελικής επιβεβαίωσης) ότι δεν πληρώνονται πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.