Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα μελέτης και εγκατάστασης φυσικού αερίου και υγραερίου


VALIA

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς επακριβώς ποιός έχει δικαίωμα μελέτης και εγκατάστασης δικτύου φυσικού αερίου αλλά και υγραερίου σε καταστήματα πχ καταστήματα γρήγορου φαγητού ή ταβέρνες? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για μελέτες Φυσικού Αερίου

 

οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι

 

 

Για μελέτες υγραερίου, που εγκρίνονται απο Πυροσβεστικη

 

μόνο οι μηχανολόγοι

Link to comment
Share on other sites

Για μελέτες Φυσικού Αερίου, μηχανολόγοι ΠΕ ή ΤΕΙ

 

Για μελέτες υγραερίου (δεν το νγωρίζω), νομίζω μόνο οι μηχανολόγοι

 

αλλα δεν είμαι σίγουρος, ας μας πει άλλος πιο έμπειρος συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Και στις δύο μελέτες απ ότι ξέρω έχουν δικαίωμα υπογραφής μηχανολογοι και ηλεκτρολόγοι ΠΕ και ΤΕ..Για φυσικό αέριο είμαι σίγουρος ,για υγραέριο δείτε αυτό

http://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=363:2011-05-24-11-22-48&catid=70:faq6-igraeriokinisi&Itemid=72

Link to comment
Share on other sites

Οι εγκαταστάσεις φυσικού αερίου και υγραερίου χαρακτηρίζονται εγκαταστάσεις διακίνησης καυσίμων, εμπίπτουν συνεπώς στην κατηγορία ΣΤ του από 16/17 Μαρτίου 1950 Βασ. Διατάγματος, κατηγορία η οποία σύμφωνα με το ισχύον Π.Δ. 274/97, άρθρο 1, παρ. 2α ανήκει στις Χημικές Εγκαταστάσεις.

Για τους παραπάνω λόγους, στις συγκεκριμένες μελέτες έχουν αυτοδικαίως και σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαίωμα πρόσβασης και (κυρίως) οι Χημικοί Μηχανικοί.

Στο ίδιο ακριβώς σκεπτικό καταλήγει και το τελικό πόρισμα διαιτησίας του ΤΕΕ για τα επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανολόγων και Χημικών Μηχανικών, παράγραφος 3.4 (Νοέμβριος 2009).

Παρακαλώ τους συναδέλφους να είναι περισσότερο ενημερωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι η ερώτηση μου ήταν σαφής πιστεύω. Δεν αναφέρομαι σε καμία υγραεριοκίνηση. Η ερώτηση αφορά σε Μηχανολόγους και Ηλεκτρολόγους ΠΕ και ΤΕ που από όσο γνωρίζω ασχολούνται με τέτοιες μελέτες. Ας αφήσουμε στην άκρη την Χημεία(με όλο το σεβασμό) και τις περίφημες διατησίες του ΤΕΕ. Η ερώτηση λοιπόν είναι ξεκάθαρη και ας απαντήσει όποιος πραγματικά γνωρίζει: Μπορεί ένας Ηλεκτρολόγος ΤΕ ή Μηχανολόγος ΤΕ να υπογράψουν μελέτες υγραερίου σε καταστήματα; Φυσικού αερίου από όσο πληροφορήθηκα μπορούν. Σας ευχαριστώ για ακόμα μιά φορά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή συνάδελφε, η αρχική ερώτησή σου δεν ήταν αυτή που κάνεις τώρα, ήταν ποιος έχει δικαίωμα μελέτης και εγκατάστασης φυσικού αερίου (γενικά) και όχι ποιος από τις δύο ειδικότητες μηχανικών ΤΕ. Να εκφράζεις τις ερωτήσεις σου πιο ολοκληρωμένα. Τη χημεία και τις περίφημες διαιτησίες του ΤΕΕ τις αφήνουμε πράγματι στην άκρη, αλλά σε παρέπεμψα αναλυτικότατα στην ισχύουσα νομοθεσία περί χαρακτηρισμού εγκαταστάσεων. Διάβασε την άμα έχεις χρόνο, δεν ανάφερα καθόλου την υγραεριοκίνηση, που το συμπεραίνεις αυτό? Επαναλαμβάνω για να μην γίνεται καμμία παρανόηση από κανέναν "καλοθελητή" συνάδελφο: Οι εγκαταστάσεις φυσικού αερίου και υγραερίου εμπίπτουν στις Χημικές Εγκαταστάσεις, εφόσον πρόκειται για εγκαταστάσεις μεταφοράς και διακίνησης καυσίμων. Ας απαντήσει όποιος άλλος "πραγματικά γνωρίζει", εφόσον η συνάδελφος συμπεραίνει ότι η νομοθεσία δεν γνωρίζει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.