Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή για 3D σχεδίαση


Oblis

Recommended Posts

Γεια σας guys…

 

Ξέρει και μπορεί κάποιος να μου πει μια ενδεικτική τιμή για σχεδίαση κτιρίων 3D?

 

Δηλαδή θα ήθελα να ξεκινήσω συνεργασίες (σιγά σιγά) με τεχνικά γραφεία και εταιρίες, και να τους μετατρέπω τα αρχιτεκτονικά τους σχέδια, σε τρισδιάστατη μορφή στο Archicad. :D

 

Απλά δεν ξέρω τι χρήματα να τους ζητήσω.

 

Ας σημειωθεί ότι μιλάμε για μεταφορά σχεδίων από 2D σε 3D και όχι για παρθενογένεση :?: :shock: :?: (τι είπα παλι ο άνθρωπος), και ότι θα δουλεύω στο σπίτι μου.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
  • 5 months later...
κ γω ενδιαφερομαι ακριβώς για το ίδιο πράγμα, η παραπάνω διευθυνση οδηγεί στην αρχική σελιδα του μηχανικού, τελικά κατάληξες σε κάποια αμοιβή Oblis ?

 

Για να σου πω την αληθεια οχι...

Link to comment
Share on other sites

Oblis αρκέσου στα ξεκούραστα χρήματα του Δημοσίου και άσε τις εξωτερικές δουλειές. Μην μπλέκουμε τα μπούτια μας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσες φορές το ανέφερα σε πελάτη εργολάβο να του κάνω 3d μαζί με την μελέτη και του είπα ότι ίσως κοστίσει κάνα 300άρι δεν ασχολήθηκε. Νομίζουν ότι είναι μία υπηρεσία που πρέπει να την προσφέρουμε δωρεάν ή δεν πιστεύουν ότι θα τους προσφέρει κάτι (από πλευράς διαφήμισης) το να βάλουν ταμπέλα με φωτορεαλισμούς κ.τ.λ.

 

Πιο πολύ σε συγκροτήματα κατοικιών σε ακριβές περιοχές υπάρχει πιθανότητα να κάνεις κάτι τέτοιο. Εξαρτάται και από τον πελάτη. Μπορεί εγώ να έχω πέσει στην περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites

Μετά και την τελευταία απάντηση, δεν κατάλαβα αν αναφέρεστε αποκλειστικά στο 3d στήσιμο ή και στον φωτορεαλισμό.

 

Τιμές που έχω χρησιμοποιήσει [όταν θέλω σοβαρή δουλειά, το δίνω έξω]:

 

- Στήσιμο από 2d dxf, 300 ευρώ κι ένα frame δωρεάν. Κάθε επόμενο frame 100-300 ευρώ. Μιλάμε για φωτορεαλισμό που είναι πολύ καλός, αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν είναι φωτογραφία. Είναι η συνήθης λύση που βλέπουμε σε διαφημιστικές ταμπέλες, αλλά με προοπτική και ταίριασμα τοπίου. Χρόνος παράδοσης μέχρι 10 εργάσιμες, ανάλογα τον φόρτο τους.

 

- Στήσιμο από 2d dxf, 500 ευρώ. Κάθε frame 800-1500 ευρώ. Ποιότητα φωτογραφίας, ΔΕΝ καταλαβαίνεις ότι είναι ψεύτικο, εκτός αν το παρατηρείς 2-3 λεπτά. (για "λογικά" μάτια, όχι να είσαι του επαγγέλματος και προϊδεασμένος). Χρόνος παράδοσης 15-30 μέρες, ανάλογα την ποσότητα κι το αν χρησιμοποιούν απλά power pcs ή rendάρουν σε render farms.

 

Υγ: Στήσιμο νοείται το 3d μοντέλο, χρωματισμοί, υλικά, φώτα, σκιές, τα πάντα πριν πατήσεις το ΟΚ στον renderer. Επίσης χρόνο παράδοσης εννοώ το να παραλάβετε τα αρχεία, δεν μιλάω για εκτύπωση. Στην δεύτερη περίπτωση μιλάω για περιπτώσεις όπου μπορείς να τους πας πχ το ύφασμα του καναπέ, να το σκανάρουν και να στο περάσουν στο έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία 3d σε υπάρχουσα μελέτη καμιά φορά είναι σχεδόν η μελέτη από την αρχή... Για παράδειγμα... Δουλεύω σε ΜΑΧ, και έχω από το πελάτη σχέδια DWG 2d... Τί να τα κάνω εκτός από το ότι θα χρησιμεύσουν ως μια διαφάνεια που μπορώ να κάνω απλώς snap ώστε να μη μετράω? Ασε που καμιά φορά τα layers είναι τόσο χάλια από άσχετους σχεδιαστές που μάλλον με δυσκολεύουν...Αρα, το 3d model γίνεται εξ αρχής...

Αυτό για μερικούς άσχετους που μου κουνιώνται ότι μου δίνουν και cd με τα σχέδια έτοιμα... Επίσης, σε αντίθεση με τον αρχικό μελετητή που "αυτά είχε το πρόγραμμά του, αυτά έβαλε" εσύ θα πρέπει να κάνεις εκ νέου λεπτομέρειες όπως κάγκελα, παράθυρα κλπ... γνήσιο 3d modeling, όχι απλώς insert που κάνουν τα αρχιτεκτονικά.

Σημαντικό είναι και το τί μπαίνει σε μια εικόνα... Δηλαδή, εκτός του κτιρίου θα υπάρχουν φυτά, άνθρωποι, αυτοκίνητα, έπιπλα (αν θέλεις να κάνεις σοβαρές δουλειές και όχι τα γύφτικα που βλέπω) τα οποία δεν τα χαρίζουν, τα πληρώνεις οπότε θα πρέπει να βάζεις ένα μέρος του κόστους στη τιμή σου...

Το πιο σημαντικό όλων είναι τι ακριβώς πρόσωπο θέλεις να έχεις... Δηλαδή, πόσο τελικά γνώστης των πραγμάτων θέλεις να είσαι και τι ακριβώς θα πουλάς...Και εξηγούμαι...

Αν απλώς θέλεις να πατάς ένα κουμπί που λέγεται "render" και να παράγεις 3d εικόνα με απλά υλικά, τότε να ξέρεις ότι υπάρχουν πάρα πολλοί με αυτές τις ικανότητες... Αν θέλεις να ασχοληθείς ώστε να έχεις και μια βασική αυτοπεποίθηση όταν ζητάς την αμοιβή σου και να μην ανέχεσαι τον κάθε ένα να σου λέει εξυπνάδες τότε πρέπει να προχωρήσεις αρκετά παρακάτω...

Για παράδειγμα, έννοιες (αγγλικά βέβαια, εδώ είναι άγνωστα πράγματα, είμαστε 100 χρόνια πίσω) όπως biased και unbiased rendering, multilight, IES lights, Displacement, Normal mapping, DOF, motion blur, HDRI, UVW, unwrap UV, Layered material, Network Rendering και άλλες, να σου είναι έστω γνωστές...

Δυστυχώς ενώ ασχολούμαι πάνω από 10 χρόνια με το χώρο, μόνο απογοήτευση έχω αισθανθεί και μόνο καρμιριά και μετριότητα εισπράττω από τους πελάτες...

Για παράδειγμα, για εργολαβία 450.000€ για ανακαίνιση κτήματος με αρχοντικό στην Ηπειρο, ο εργολάβος μου παζάρευε 200€ της αμοιβής μου ενώ πίστεψέ με η τιμή μου ήταν πραγματικά προσφορά σε σχέση με αυτό που ζήταγε και αυτό που θα του έκανα...

 

Προσωπικά έχω επιλέξει μια καλή λύση αλλά ακριβή... Δε μου πολυαρέσει η συνεργασία μόνο σε επίπεδο φωτορεαλισμού γιατί συνήθως δεν καταλαβαίνει ο πελάτης ότι η δουλειά γίνεται σχεδόν από την αρχή... Προτιμώ να έχω λίγους αλλά σταθερούς πελάτες που τους προσφέρω σύνολο υπηρεσιών, από το σκαρίφημα έως το φάκελο πολεοδομίας και μετά 3d παρουσίαση της δουλειάς... Πίστεψέ με τους έρχεται φτηνότερα και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο γιατί έχουν να κάνουν με ένα άτομο, το αρχείο της μελέτης είναι ενιαίο, οι αλλαγές πολύ πιο γρήγορες και η ενημέρωση άμεση...

 

Σου παραθέτω το πακέτο μου...

ACAD 2010

REVIT ARCHITECTURE 2010

MAX DESIGN 2010

MAXWELL LIGHT SIMULATOR

Λοιπά προγράμματα

FORESTPACK PRO για MAX

ΜΟΙ3d

KERKYTHEA

και βέβαια αυτά αυξάνονται ανάλογα με τις ανάγκες...

Επίσης μια πληθώρα από texture maps, hdri maps, 3d models, ......

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το frame?

1 τελειωμένη εικόνα, σε μεγάλη ανάλυση, έτοιμη για εκτύπωση :smile:

 

JTB, σε καταλαβαίνω, πίστεψέ με...

 

Βασικά σε θαυμάζω που ασχολείσαι με όλα αυτά, αλλά όταν δεν υπάρχει χρόνος για ενασχόλησ και πελάτες να καταλαβαίνουν τι προσφέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.