Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λάθος βεβαίωση Μηχανικού σε συμβόλαιο, συνέπειες


Recommended Posts

Φυσικά είναι νωρίς ακόμα για καταγγελία λαθών αλλά θα υπάρξουν.

 

Τι συνέπειες έχει ο μηχανικός που υπέγραψε την βεβαίωση και μετά από Χ χρόνια σε επόμενη μεταβίβαση ή ακόμα άνευ μεταβίβασης ο ιδιοκτήτης ή οι επόμενοι ιδιοκτήτες ή άλλοι συνιδιοκτήτες κατορθώσουν με δικαστική ή άλλη απόφαση να αποδείξουν λάθος.

 

Ενδεικτικά και όχι αποκλειστικά αναφέρω παράμετροι που εμπλέκονται.

- Κατηγοριοποίηση βαρύτητας λαθών?

- Πρόστιμο προς μηχανικό?

- Πειθαρχικό προς μηχανικό?

- Αποζημιώσεις αστικής ευθύνης (και άλλες άμεσες ή έμμεσες αποζημιώσεις) από τον μηχανικό?

 

Όλα παίζουν αλλά μέχρι τώρα όλα είναι ακόμα φλου…

ή δεν είναι και τι εκτιμούμε ως διαδικασίες και συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως μπορουνε να αποδειξουν δικαστικως λαθος του....

 

Πραγματικο λαθος του η να πανε να του φορτωσουνε αυθαιρεσια που εγινε μεταγενεστερα?

 

Γιατι αν ισχυει το 2ο τοτε φταιει αυτος που δεν κατοχυρωθηκε στη βεβαιωση του με καποιον τροπο για μεταγενεστερες αυθαιρεσιες...

 

Τωρα αν εκανε λαθος και βεβαιωσε αναληθως, ειναι αλλο θεμα....

Κυρωσεις υπαρχουνε και ειναι και τσουχτερες...

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι μία:

Κάνεις μία ασφάλεια επαγγελματικής ευθύνης.

Εγώ προσωπικά έχω πάνω από ένα χρόνο που ρωτάω ασφαλιστές σε μεγάλες ασφαλιστικές για τέτοια ασφάλεια, αλλά κανείς δεν μου δίνει προσφορά γιατί πρώτη φορά τους ζητάνε κάτι τέτοιο.

Επειδή στο επάγγελμά μας τα λάθη είναι καμιά στο πρόγραμμα,

μου φαίνεται πραγματικά παράδοξο που δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μη δούμε στην αρχή δύσκολες περιπτώσεις και ειδικές ερμηνείες που μπορεί να προκύψουν από ΓΟΚ.

Ας δούμε τα εύκολα.

Σενάριο 1

Οικία (Διαμέρισμα ή μονοκατοικία) 140 τμ με πχ 2 κρεβατοκάμαρες στα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια.

Έχουν κατασκευαστεί 160τμ και 3 κρεβατοκάμαρες (η τρίτη ας πούμε ήταν η καθ υπέρβαση)

Δεν ήταν ούτε ημηυπαιθριος ούτε άλλο, απλά γουστάριζε το αυθαίρετο ο ιδιοκτήτης.

Χιλιάδες οι περιπτώσεις.

Το μεταβιβάζει στο παιδί του και καταφέρνει και έπεισε τον μηχανικό σήμερα να υπογράψει την Βεβαίωση.

Δεν εξετάζω αν ο μηχανικός πείστηκε επειδή είχε οικονομική απολαβή, ή τον πίεσε με άλλους τρόπους ή απλά ήταν ηλίθιος.

 

Περνούν 3 ή 5 χρόνια πάει να το μεταβιβάσει ο νέος ιδιοκτήτης και ο επόμενος μηχανικός διαπιστώνει τις αυθαιρεσίες και δεν μπορεί να γίνει πια η μεταβίβαση αν δεν αρθούν τα προβλήματα.

Ποιες είναι οι πρακτικές συνέπειες για τον μηχανικό με την λαθεμένη βεβαίωση?

 

****

 

Μια λίγο πιο δύσκολη περίπτωση (αλλά και αυτή θα υπάρξει)

Μεταβίβαση διαμερίσματος τελευταίου ορόφου.

Όλα οκεικ σε ότι αφορά το διαμέρισμα αλλά ο μηχανικός που έκανε την βεβαίωση δεν πρόσεξε δεν γνώριζε δεν οτιδήποτε ότι έχει γίνει σημαντική υπέρβαση ύψους με διαφορά φυσικής στάθμης εδάφους και τελικής διαμορφωμένης στα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια.

Οπότε οι πολεοδομικές ερμηνείες για περιπτώσεις σαν αυτές είναι από ακυρότητα όλης της οικοδομικής άδειας το πιο βαρύ έως να θεωρηθεί ο τελευταίος όροφος ως υπέρβαση του ύψους αφού στο ισόγειο ή υπερυψωμένα υπόγεια μπορούν να νομιμοποιηθούν.

Ο βεβαιων μηχανικός δεν το σημειώνει δεν το λαμβάνει υπόψη ή του διαφεύγει και υπογράφει την βεβαίωση.

Μετά από Χ χρονικό διάστημα για οποιοιδήποτε λόγο γίνεται αυτή η διαπίστωση με αποτέλεσμα το διαμέρισμα να θεωρείτε από ελαττωματικό πολεοδομικά έως αυθαίρετο.

Ποιος θα ερμηνεύει τις πολεοδομικές διατάξεις κατ αρχήν? Τα δικαστήρια με μάρτυρες ακόμα και τις άσχετες γειτόνισσες όπως γίνεται και σήμερα?

Θα υπάρχει μια πολεοδομική αρχή να κάνει τελική διαπίστωση και αυτό να ισχύει και σαν νομική απόφαση?

Το λάθος της βεβαίωσης (από άγνοια ή οτιδήποτε του μηχανικού) τι συνέπειες θα έχει για τον ίδιο και το ακίνητο.

Η αγοραπωλησία που έγινε με λάθος ή με βεβαίωση που αποδειχτεί στο μέλλον λάθος θα είναι έγκυρη ή ακυρώνεται η ίδια η τότε αγοραπωλησία.

 

****

 

Άμα θέτε έχω και άλλα παραδείγματα ακόμα με ιδιοκτήτη και τον επιβλέποντα μηχανικό του που έκτισαν κατά λάθος την μονοκατοικία τους στο όμορο οικόπεδο αντί το δικό τους.

Το πήραν είδηση όταν μετά από λίγα χρόνια ο ιδιοκτήτης του όμορου πήγε να δει το δικό του οικόπεδο και βρήκε σπίτι μέσα.

Φαντάσου λοιπόν να γίνει (πριν πάει ο όμορος) μεταβίβαση με υπογραφή βεβαίωσης άλλου μηχανικού από τον επιβλέποντα του έργου και να βεβαιώνει όλα καλά όλα ανθηρά.

Link to comment
Share on other sites

για το πρωτο σεναριο προβλεπεται και ποινικη διωξη, ξεχωρα απο το πειθαρχικο και την πιθανη ανακληση της αδειας ασκησης επαγγελματος.

 

με λιγα λογια, εχουμε αστικο, ποινικο, πειθαρχικο, κ για οσους δεν καταλαβαινουν, αυτα σημαινουν προστιμο απο 30.000 ευρω και ανω, φυλακιση, και απαγορευση ασηκησης επαγγελματος μηχανικου μετα την αποφυλακιση. επισης, μετα την αποφυλακιση, οχι λευκο ποινικο μητρωο, αρα σε καμια περιπτωση εργασια στο δημοσιο, μονο σε ιδιωτες.

 

για το δευτερο σεναριο, ισχυουν τα ιδια με το πρωτο. οσο για τη διακριβωση: εγω ο ιδιος, θα φροντισω να πεταξω οσο πιο πολλους συναδελφους μπορω εκτος πιατσας. εγω ο ιδιος στις περιπτωσεις μου θα καταγγελνω τους συναδελφους.

 

δεν υπαρχει συναδελφικοτητα σε τετοιες περιπτωσεις. ειμαστε που ειμαστε πολλοι στο επαγγελμα, ευκαιρια να αραιωσουμε, με δικη μας πρωτοβουλια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν λάθος βεβαιώσεις. Ας μην παίζουμε τις κουμπάρες.

Υπάρχει έστω και ένας εδώ μέσα που διαφωνεί με αυτό που θα πω.

 

Το 90% των συναδέλφων θα δίνει βεβαιώσεις με το τσουβάλι ισχύουν δεν ισχύουν. Άρα ας αναθεωρήσουμε τον τίτλο του θέματος και ας γράψουμε "Κλασική λαμογιά μηχανικού και συνέπειες" .

Link to comment
Share on other sites

Zavi

Σωστά αυτά που λες.

Μια ερώτηση μου αν μπορείς να βρεις τεκμηριωμένη απάντηση ειδικά από συμβολαιογράφους.

Συμβόλαιο μεταβίβασης με Βεβαίωση που αποδειχτεί (τελεσίδικα ή μη) λάθος τι γίνεται με την ίδια την μεταβίβαση.

Θα θεωρηθεί άκυρη γινομένη? Ανοίγει πολλά άλλα μέτωπα κάτι σαν αυτό όπως καταλαβαίνεις.

 

****

 

Δεν υπάρχουν λάθος βεβαιώσεις. Ας μην παίζουμε τις κουμπάρες.

...

...

Άρα ας αναθεωρήσουμε τον τίτλο του θέματος και ας γράψουμε "Κλασική λαμογιά μηχανικού και συνέπειες" .

 

 

Όχι θα υπάρξουν και λάθος, είτε από ερμηνείες είτε από μη καλούς γνώστες του αντικείμενου που όμως θα υπογράφουν.

 

Γεμάτο με εκατοντάδες λάθη συναδέλφων το ίδιο το φόρουμ εδώ αν το προσέξεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει συναδελφικοτητα σε τετοιες περιπτωσεις. ειμαστε που ειμαστε πολλοι στο επαγγελμα, ευκαιρια να αραιωσουμε, με δικη μας πρωτοβουλια.

 

Αν και πολύ αυστηρός, θα συμφωνήσω μαζί σου. Καιρός είναι να αντιληφθούν κάποιοι, πως δεν είμαστε έμποροι, δεν πουλάμε ποτήρια, καρέκλες και άλλα αντικείμενα. (βασικά δεν πουλάμε!!!) Και πως όταν βάζουμε μία υπογραφή, αυτή φέρει ευθύνη. Όταν αντιληφθούμε αυτό, θα καταλάβουμε επίσης γιατί πρέπει να αμοιβόμαστε και ανάλογα της ευθύνης. Όχι π.χ. τοπογραφικό διάγραμμα 300€ το κομμάτι, ή πέντε κρίκοι ένα τάληρο!

Ας σοβαρευτούμε επιτέλους σε όλα (ευθύνες και απολαβές)!

Link to comment
Share on other sites

@didonis: στη θεωρια αυτα ειναι ακυρα. αλλα πες μου εσυ αν θα θεωρηθει ποτε ακυρη μεταβιβαση π.χ. διαμερισματος με κλειστο εξωστη..... η λυση του μηχανικου ειναι ΠΟΛΥ απλη, κ η παρακαμψη της νομοθεσιας εξισου: το ξηλωνει, φωτογραφιζεις, και το ξαναφτιαχνει....

 

και τωρα μη χεσω με την ακυροτητα των κατατμησεων εντος αττικης, εδω γελαμε... το μονο που ισχυσε ποτε σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η αρνηση οικοδομησιμοτητας απο τις πολεοδομιες, η κυριοτητα ωστοσο ουδεποτε αμφισβητηθηκε.

 

δεν ειμαστε δικηγοροι, το συνταγμα προβλεπει δικαιωση του πολιτη σε πολλες περιπτωσεις που εμεις ως μηχανικοι αντιλαμβανομαστε το αντιθετο. κ οσες φορες εγω αποπειραθηκα να το παιξω δικηγορος, την πατησα. ισχυουν πραγματα και καταστασεις, που ουτε τις φανταζομαστε. γι αυτο κ εγω παρεμεινα στις νομοτεχνικες συμβουλες, και οχι στις δικαστικες προβλεψεις.

 

ο νομος ειναι ξεκαθαρος τουλαχιστον για εμας: κανενα αυθαιρετο που δεν εχει πληρωσει ποτε του πολεοδομικο τελος, κανενα μα κανενα, δεν προκειται να μεταβιβαστει. αν μεταβιβαστει χωρις να πληρωσει, θα την πληρωσουν οι μηχανικοι. αυτο ειναι το πνευμα του νομου.

 

και για οσους δεν καταλαβαινουν, θα πω μεχρι τωρα τι ισχυε: μεχρι τις 20/09/2011, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αυθαιρετο, προ ή μετα 83, ΜΠΟΡΟΥΣΕ να μεταβιβαστει με απλη δηλωση του ιδιοκτητη στο συμβολαιογραφο οτι ανεγερθηκε προ 83, ειτε ειχε δηλωθει ειτε ΔΕΝ ειχε με το νομο τριτση. ο νομος του εδινε το δικαωμα. ακομη και περισυ να ανεγερθηκε, ο αλλος δηλωνε προ 83 κ ουτε γατα ουτε ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Άρα συμπερασματικά εγώ έχω να πω ότι όσοι θέλουν να υπογράφουν την βεβαίωση να γνωρίζουν καλά τι υπογράφουν.

 

Αυτό ελπίζω να γίνει συνείδηση και να μη βλέπουν το 300άρι ή 1000άρι να σπαρταρά και να κάνουν μακροβούτια επειδή χρειάζεται μόνο μια αυτοψία και μισή ώρα (ελέγχοντας και τα σχέδια) να το γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.