Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λάθος βεβαίωση Μηχανικού σε συμβόλαιο, συνέπειες


Recommended Posts

Όχι ο Φ.Ο. αλλά να έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση.

 

Συν. sosi, μπορείς να γίνεις λίγο αναλυτικότερος/η ως προς την μορφή της αυθαιρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω και δε μπορω να μαθω δυστυχως γιατι μου εχει κινησει τη περιεργεια!! καποια μαιμουνια εχουν κανει, αλλα αναρωτιεμαι γιατι θελει τωρα να το αλλαξει. προς το παρον εχω αναλαβει να δω τι αποτελεσμα θα εχει αλλα δε ξερω ποιος μπορει να μου πει με σιγουρια.. πηγα στο τεε σημερα αλλα ειχαν ξεκινησει απεργια οποτε οποιος μπορει εδω να υποθεσει κατι θα με βοηθουσε..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο ιδιοκτήτης λέει πως υπάρχει αυθαιρεσία και θέλει να την δηλώσει.

Καλύτερα να δεις τι εννοεί και μετά το σκέφτεσαι......

Link to comment
Share on other sites

Έχει θέμα νομίζω.

Γιατί καταχωρώντας την βεβαίωση στο σύστημα, πάει να πει ότι όλα είναι οκ. Πως μετά πας στο ίδιο σύστημα και λες θέλω να τακτοποιήσω αυθαιρεσίες?

Δεν το έχω κάνει, αλλά μου ακούγεται κάπως....

Βέβαια από την άλλη...όλα γίνονται στην Ουγκάντα...

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης δεν επηρεάζει την βεβαίωση αλλά μπορεί να δηλωθεί στον Ν4014.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

..είναι λυπηρό πάντως,

 

μόλις έφυγε από δω πελάτης/θείος ο οποίος θέλει να μεταβιβάσει δύο διαμερίσματα στο ένα εκ των οποίων έχει μια αυθαιρεσία στο μπαλκόνι,

Έκλεισε ένα τμήμα του με τζαμαρία. Του είπα ότι για να πάρει τη βεβαίωση πρέπει να ενταχθεί στις ρυθμίσεις του Ν4014.

Σε μία ώρα γύρισε από άλλον μηχανικό ο οποίος του είπε να μην ανησυχεί, με ένα 500αρικο του τις δίνει τις βεβαιώσεις...

 

έλεως...

Link to comment
Share on other sites

Με το 500άρικο τι θα πληρωθεί? Εάν ο μηχανικός τακτοποιήσει το αυθαίρετο, τότε είναι καθ' όλα νόμιμος, απλά του είπε χαμηλή αμοιβή για όλα.

Εάν όμως με το 500άρικο απλά του δώσει τις βεβαιώσεις χωρίς να τακτοποιήσει το αυθαίρετο... είναι εύκολο να κινηθείς βάσει της νομικής οδού!

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

εννοείτε με το 500άρικο θα του δώσει τις βεβαιώσεις!!

Το να κινηθώ βάση της νομικής οδού δεν είναι όμως εύκολο.Για πολλούς λόγους.

Πρωτίστως γιατί δεν είναι δική μου δουλειά να ελέγχω άλλους μηχανικούς..

 

θα μου πείτε εδώ ανοίγουν άλλες συζητήσεις..

αν δεν δράσουμε εμείς οι ίδιοι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα, οι παντός είδους αυθαιρεσίες θα συνεχίζονται κλπ κλπ..

 

προβληματισμός..

 

υ.γ. έμαθε κανείς τι έγινε με τους μηχανικούς που δηλώσαν αυθαίρετα σε οικόπεδα που δεν υπήρχε τίποτα χτισμένο;;;!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.