Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λάθος βεβαίωση Μηχανικού σε συμβόλαιο, συνέπειες


Recommended Posts

και για οσους δεν καταλαβαινουν, θα πω μεχρι τωρα τι ισχυε: μεχρι τις 20/09/2011, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αυθαιρετο, προ ή μετα 83, ΜΠΟΡΟΥΣΕ να μεταβιβαστει με απλη δηλωση του ιδιοκτητη στο συμβολαιογραφο οτι ανεγερθηκε προ 83, ειτε ειχε δηλωθει ειτε ΔΕΝ ειχε με το νομο τριτση. ο νομος του εδινε το δικαωμα. ακομη και περισυ να ανεγερθηκε, ο αλλος δηλωνε προ 83 κ ουτε γατα ουτε ζημια.

 

Σε όσες περιπτώσεις έχω εμπλακεί, η εφορία ζήτησε δικαιολογητικά. Ρευματοδότηση ή ΙΚΑ. Με βεβαίωση δεν μου έτυχε. Μπορεί όμως να έχεις και δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται την περιοχη.

 

στην εδρα μου οπου τα ακινητα με αδεια μετριουνται στα δαχτυλα, ποτε δεν ζητηθηκε απο τη εφορεια κατι που να αποδεικνυει το ετος κατασκευης. θεωρητικα οπως το λες ειναι παντως, η εφορεια θα επρεπε να ζηταει αποδεικτικο.α

 

αντι του αποδεικτικου, η εφορεια προτιμουσε να ενημερωσει το ικα. δηλαδη, σε αφηναν να μεταβιβασεις παρά τω νομω, αρκει να τα σκασεις σε αυτους....

 

σε οσες περιπτωσεις εγω εχω εμπλακει ειτε εντος ειτε εκτος εδρας με μεταβιβη αυθαιρετων, ουδεποτε ζητηθηκε παντως....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τουλαχιστον εσεις μιλατε για το αν ανακαλυφθει το "λαθος" μετα απο καιρο.. μου ηρθε πελατης ο οποιος εκανε μεταβιβαση ενα διαμερισμα του πριν κανενα μηνα, εχοντας αυθαιρεσιες και εχοντας παρει ομως βεβαιωση απο αλλο μηχανικο οτι ειναι οκ και καλα το ακινητο. τωρα (!) "ανακαλυψε" οτι εχει αυθαρεσιες το σπιτι και θελει να το δηλωσει........

εγω τι υποτιθεται οτι κανω; για να σιγουρευτω οτι καταλαβαινω: οι επιλογες μου ειναι ειτε τον δινω καθαρα, ακυρωνεται το συμβολαιο και η μεταβιβαση (φανταζομαι) και μετα δηλωνω την αυθαιρεσια (μπορω να τη δηλωσω?) προχωροντας σε καινουργια μεταβιβαση ή δεν ασχολουμαι;; δεδομενου φυσικα οτι θα παρει παραταση το θεμα! χα!

ευχαριστω οποιον εχει μια αποψη να μοιραστει!!

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

Κρίνεις και πράττεις! Εάν η αυθαιρεσία που "εξαφανίστηκε" στα μάτια του προηγούμενου μηχανικού ήταν ΟΝΤΩΣ "κρυφή", τότε άστο όπως έχει και δήλωσέ την εσύ. Εάν όμως ο μηχανικός έδωσε τη βεβαίωση απλά και μόνο επειδή "τα πήρε", τότε σηκώνει μία καταγγελία. Να δούμε και τι επιπτώσεις θα έχει βρε αδερφέ. Τεστάκι... :grin:

 

@Didonis

 

Νομίζω για το ρετιρέ που λες στο παράδειγμα έχεις λάθος. Δεν μου 'χει κάτσει ρετιρέ, αλλά γενικά κοιτάω το ύψος που γράφουν τα εγκεκριμένα σχέδια τομής στο συγκεκριμένο διαμέρισμα. Εάν το μετρήσω 2.75 μ και το σχέδιο γράφει 2.75 ή περισσότερο, τότε δεν έχω πρόβλημα. Εάν στο σχέδιο λέει 2.70 μ καθαρό και το μετρήσω 3 μ καθαρό, τότε.... ΖΟΝΚ !

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.... ο φ.ο. να έχει ολοκληρωθεί έως τον Σεπτέμβρη. Εάν πρόκειται πχ για λαμαρινοκατασκευή στο μπαλκόνι, νομίζω ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

οχι μιλαμε για δομηση και αρα δεν μπορει να δηλωθει σαν καινουργιο, εχει δικαιο ο samourg.. γι αυτο αναρωτιεμαι κι εγω! συν οτι δεν εχω ιδεα αν ακυρωνονται συμβολαια τοσο συντομα και για τετιους λογους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.