Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Leica 3D Disto


Recommended Posts

Είμαι Π.Μ. και σκοπεύω να αγοράσω ένα ταχύμετρο που να ταιριάζει στις απαιτήσεις της δουλειάς μου.

 

Για να προλάβω τους τοπογράφους σας λέω μην ανησυχήστε, δεν σκοπεύω να μπω στα χωράφια σας!

 

Νομίζω οτι το 3d disto μου κάνει στις περιπτώσεις επιμετρήσεων, χαράξεων αποτυπώσεων και πιστοποιητικών νομιμότητας ακινήτων.

 

Το έχει πάρει κανένας αυτό το μηχάνημα? Και αν ναι, πόσο στοιχίζει και πόσο καλό είναι?

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρατήρηση, το Disto δεν είναι ταχύμετρο. Μετράει αποστάσεις, αποστασιόμετρο δηλαδή.

Για αποτύπωση εσωτερικών χώρων και επιμετρήσεις είναι άριστο, για χαράξεις είναι εντελώς ακατάλληλο. Για την έκδοση "πιστοποιητικών νομιμότητας" δεν το έχω δοκιμάσει... :razz:

Link to comment
Share on other sites

Agior, έχεις να μου προτείνεις κάτι οικονομικό και εύχρηστο για να κάνω τις παραπάνω εργασίες? Η ακρίβεια στις μετρήσεις δεν είναι και τόσο σημαντική όσο η ταχύτητα και η ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, προσανατολίσου σε κάποιον γεωδαιτικό σταθμό ώστε να μπορέσεις να κάνεις με πληρότητα τις εργασίες που μας ανέφερες. Ξεκινάνε από οικονομικά επίπεδα.

Πριν κάνεις οτιδήποτε όμως, βεβαιώσου πως έχεις το γνωστικό υπόβαθρο σε θέματα σχετικά με αποτυπώσεις ώστε να μπορεσεις να φέρεις σε πέρας τις εργασίες σου. Και να μην ξεχνάς, πως γι αυτό είμαστε στην πιάτσα οι τοπογράφοι, για τοπογραφικές εργασίες ;)

Link to comment
Share on other sites

"Και να μην ξεχνάς, πως γι αυτό είμαστε στην πιάτσα οι τοπογράφοι, για τοπογραφικές εργασίες"

 

Όπως ανέφερα και παραπάνω δεν έχω σκοπό να κάνω τοπογραφικά, αν και κατέχω το άθλημα αρκετά καλά.

 

Στο θέμα μας λοιπόν, το TOPCON GTS-100N αξίζει τα χρήματα του για εργασίες Π.Μ.?

Link to comment
Share on other sites

Η οικονομικές σειρές της Topcon από όσο κατάλαβα από το site της εταιρείας, δεν έχουν δυνατότητα μέτρησης χωρίς πρίσμα (ας επιβεβαιώσει όποιος συνάδελφος γνωρίζει). Καλό θα ήταν να έχεις την δυνατότητα αυτή, βοηθάει πολύ συχνά.

Από εκεί και πέρα, η Topcon είναι γνωστή εταιρεία που μετρά πολλά χρόνια στον χώρο, όπως επίσης και άλλες εταιρείες των οποίων τα όργανα είναι παρεμφερή στις δυνατότητες τους.

Επίλεξε με βάση το οικονομικό κριτήριο, την δυνατότητα διακανονισμού στην πληρωμή, την παροχή και την ποιότητα service και το κατά πόσο σου φαίνεται βολικό το όργανο στην χρήση του, γιατί από τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν θα βρεις πλέον σημαντικές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το 3D Disto είναι το πιο πρόσφατο προϊόν της Leica. Είναι ένα πολύ εύχρηστο εργαλείο, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος μηχανικός, τοπογράφος, αρχιτέκτονας,......και να γνωρίζει πως να χρησιμοποιεί total station για να σχεδιάσει κατόψεις. Μπορείτε να δείτε πληροφορίες στο http://www.barberis.eu/leica/reps.asp?lng=1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παροτι  με  καθυστερηση   2   ετων  να  καταθεσω  και  εγω την  μαρτυρια  μου  , εκπληκτικο  οργανο   μονο  για  εσωτερικες  αποτυπωσεις  χωρων , οπου  η  εννοια  του  βαρεος  ταχυμετρου  παρεα  με  την  αραχνη  εμφανιζει  γραφικο  τον  χειριστη και  ειναι  δυσκολο  να  εφαρμοστει  σε  χωρους  με  παρκε ,  σαλονια  ,  και  στα  εσωτερικα  των  σπιτιων  με  περιεργες  κατοψεις  οπου η  κλασικη  μεθοδο  με  διαγωνιες  και  μετρησεις  με  λειζερ  γινεται  βασανιστικη  ,    ιδιως  οταν  εμφανιζονται  συναδελφοι  που  με  μια  απλη  ματια  αποτυπωνουν  τα  παντα  ,  και  παραμυθιαζουν  πελατες  , ουτε  ο  σουπερμαν  δεν  κανει  τετοια  θαυματα  ,  ουσιαστικα  το  οργανο  προσανατολιζεται  με  βαση  3  παλια  αποτυπωμενα  σημεια  πανω  σε  εναν  τοιχο   ,  μετραει  γωνιες  αυτοματα  μεταξυ  μετρησεων και  τις  καταγραφει  αυτοματα  ,  ειναι  τηλεχειριζομενο  , ουσιαστικα  ειναι  το  απολυτο  οργανο  αποτυπωσης  εσωτερικων  χωρων  (  δεν  παιζεται  ουτε  απο  total  station  )   για  τον  μηχανικο  και  για  καποιον  που  ασχολειται  με  βεβαιωσεις  νομιμοτητας  ,  ΑΛΛΑ..  5300  +  φπα  ΕΙΝΑΙ  πλεον  παρα πολλα  χρηματα  ,  προφανως  για  καποιον  που  εχει  station , ειναι  πεταμα  χρηματων  ,  καλυτερα  γραφικος  παρα  απενταρος . ελπιζω  οτι  και  αλλες  εταιρειες  εκτος  απο  την  leica  θα  μπουν  στον  πειρασμο  - ανταγωνισμο   να  κατασκευασουν  τετοια  μικρα  θαυματα   και  να  πεσει  το  κοστος  . το disto 3d  ουσιαστικα  κανει  σκαναρισμα  του  χωρου  σημειο  σημειο .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.