Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το μονο που εγω εχω ακομη αμφιβολια ειναι το θεμα με την 1η και αλλη κατοικια...περνουμε το δυσμενεστερο τελικα??

 

νομιζω ναι. κι αυτο γιατι ειναι μια ιδιοκτησια και δεν μπορει να την χαρακτηριζουν 2 χρησεις (!?!?) αρα αυτη που την χαρακτηριζει ειναι αυτη που ειναι και δυσμενης.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια ερωτησουλα....νομιζω απλη αν εισαι γνωστης αλλα εγω ειμαι πολυ νεος μηχανικοσ....

Σε ενα διωροφο του οποιο ο καθε οροφος ανηκει σε αλλον ιδιοκτητη, υπαρχει περιπτωση να θεωρειτε εξ' αδιαιρετου; που μπορω να το δω αυτο; στα συμβολαια των σπιτιων; στο υποθηκοφηλακιο;

ρωταω γιατι εχω πελατη αυτον του 1ου οροφου και θελω να καταλαβω πωσ θα κινηθω...σας ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

fear1976

 

Σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο 300 τμ από 10000 τμ που απλά γράφει στο συμβόλαιο 300 τμ χωρίς να το "τοποθετεί" κάπου συγκεκριμένα, θεωρούμε ότι έχουμε σύσταση οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας?

 

Νόμιζα ότι "το είχα" αλλά αρχίζω και το χάνω πάλι...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια ερωτησουλα....νομιζω απλη αν εισαι γνωστης αλλα εγω ειμαι πολυ νεος μηχανικοσ....

Σε ενα διωροφο του οποιο ο καθε οροφος ανηκει σε αλλον ιδιοκτητη, υπαρχει περιπτωση να θεωρειτε εξ' αδιαιρετου; που μπορω να το δω αυτο; στα συμβολαια των σπιτιων; στο υποθηκοφηλακιο;

ρωταω γιατι εχω πελατη αυτον του 1ου οροφου και θελω να καταλαβω πωσ θα κινηθω...σας ευχαριστω παρα πολυ[/QUOTΕ]

 

ετσι οπως το περιγραφεις δεν ακουγεται σαν εξ'αδιαιρετου..καθε οροφος εχει δικο του συμβολαιο? απο εκει ξεκινας

 

θα ηθελα να κανω μια ερωτησουλα....νομιζω απλη αν εισαι γνωστης αλλα εγω ειμαι πολυ νεος μηχανικοσ....

Σε ενα διωροφο του οποιο ο καθε οροφος ανηκει σε αλλον ιδιοκτητη, υπαρχει περιπτωση να θεωρειτε εξ' αδιαιρετου; που μπορω να το δω αυτο; στα συμβολαια των σπιτιων; στο υποθηκοφηλακιο;

ρωταω γιατι εχω πελατη αυτον του 1ου οροφου και θελω να καταλαβω πωσ θα κινηθω...σας ευχαριστω παρα πολυ

 

 

Διαβαζεις συμβολαιο...εξ'αδιαιρετου χλωμο το κοβω οπως το περιγραφεις

Link to comment
Share on other sites

Σε εντός σχεδίου, με οικοδομική άδεια, όπου υπάρχουν δύο κάθετες ιδιοκτησίες, για το αυθαίρετο του ενός ιδιοκτήτη πρέπει να ελέγξουμε και τον δεύτερο;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι σε γενικες γραμμες το ζητημα εχει απαντηθει (πολλες φορες)

 

δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι που να μας εχει ξεφυγει απο το θεμα

 

Ωραία, αφού το λύσαμε το θέμα να ανακεφαλαιώσουμε με ένα απλό παράδειγμα: Σε εξ'αδιαιρέτου αγροτεμάχιο 2 συνιδιοκτητών έχει χτίσει ο Α πρώτη μούρη στη θάλασσα αφήνοντας κενό το πίσω μέρος του αγροτεμαχίου που θεωρητικά είναι του Β. Κάνει ο Α αίτηση με συναίνεση του Β, πληρώνει παράβολο, τοπογραφικό ωραιότατο με το "δικό" του σπιτάκι και τίποτα άλλο αφού ο άλλος δεν έχτισε, πληρώνει και το πρόστιμο κι όλα καλά...

...και μια ωραία πρωία έρχεται ο Β και διεκδικεί το μισό σπίτι του Α αφού όλα είναι εξ'αδιαιρέτου και μάλιστα με συναίνεση. Αυτό θα το λύσει ο δικηγόρος αφού μαζέψει τα κομματάκια του μηχανικού;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό και στα εξ' αδιαιρέτου προτού χτίσουν κάνουν σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας.

 

Σε αγροτεμάχια εκτός σχεδίου πως να κάνουν σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας;;;;

 

Και μία ακόμα ερώτηση προς το πλήθος:

Όταν λέμε ότι κάποιος έχει την αποκλειστική χρήση τι εννοούμε; ...πχ. Αν κάποιος έχει το αποκλειστικό δικαίωμα υψούν σε οικοδομή νόμιμη με οριζόντιες ιδιοκτησίες κι έχει χτίσει ένα αυθαίρετο στο δώμα τότε χρειάζεται ή όχι τη συγκατάθεση των υπολοίπων, αφού θεωρητικά το δώμα είναι κοινόχρηστο;

Link to comment
Share on other sites

fear1976

 

Σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο 300 τμ από 10000 τμ που απλά γράφει στο συμβόλαιο 300 τμ χωρίς να το "τοποθετεί" κάπου συγκεκριμένα, θεωρούμε ότι έχουμε σύσταση οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας?

 

Νόμιζα ότι "το είχα" αλλά αρχίζω και το χάνω πάλι...

 

δεν θεωρουμε τπτ. αν εχουμε συσταση εχουμε συσταση.ειναι συμβολαιγραφικη πραξη! και με υπογραφη μηχανικου.

 

Ωραία, αφού το λύσαμε το θέμα να ανακεφαλαιώσουμε με ένα απλό παράδειγμα: Σε εξ'αδιαιρέτου αγροτεμάχιο 2 συνιδιοκτητών έχει χτίσει ο Α πρώτη μούρη στη θάλασσα αφήνοντας κενό το πίσω μέρος του αγροτεμαχίου που θεωρητικά είναι του Β. Κάνει ο Α αίτηση με συναίνεση του Β, πληρώνει παράβολο, τοπογραφικό ωραιότατο με το "δικό" του σπιτάκι και τίποτα άλλο αφού ο άλλος δεν έχτισε, πληρώνει και το πρόστιμο κι όλα καλά...

...και μια ωραία πρωία έρχεται ο Β και διεκδικεί το μισό σπίτι του Α αφού όλα είναι εξ'αδιαιρέτου και μάλιστα με συναίνεση. Αυτό θα το λύσει ο δικηγόρος αφού μαζέψει τα κομματάκια του μηχανικού;

 

ο μηχανικος τι φταει για τις μ******ς των ιδιοκτητων????

και στην τελικη αφου τακτοποιησει ο Α ας παει να κανει συσταση ιδιοκτησιων για να μην μπλεξει μετα.

 

αυτο με τη συναινεση δεν το καταλαβαινω που το αναφερεις.

τι εννοεις αν συναινει ο Β??? τον παιρνει οχι??? αφου κοινη ιδιοκτησια ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.