Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Κι ερχόμαστε στα όσα έλεγα....

Τότε πολύ απλά δεν κάνεις τίποτα όπως ισχύει σε κάθε περίπτωση που απαιτείται συνυπογραφή.

 

ρε συ architect_duth, πάενε καμια βολτα στον γειτονα-συναδελφο που μου ελεγες (που τα κανει ολα και συμφερει) και τρίψ'του στη μουρη την απάντηση της 8 που λεει οτι "οπου αναφερεται αυτοτελης ιδιοκτησια, νοειται οριζοντια ή κάθετη", να δουμε τι θα σου πει...

Φίλε πάλι κερδισμένος θα βγει. Γιατί με την τιμή που έδωσε πιθανόν να έχει πετύχει να κλείσει σε πολλές περιπτωσεις και ολόκληρο το αγροτεμάχιο ,και εκέι πλέον με την μια αιτηση που θα γίνει τώρα αντι για 1600 ευρω θα πάρει 20 ιδιοκτήτεςΧ500=10000 , και αντι να πληρωσει παραβολα και φορο για 10000 θα τα πληρωσει για τα 1600 ευρω και θα φαινεται οτι δεν εκανε και καθολου εκπτωση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκτός αν οι 20 του ζητήσουν να τους κόψει απόδειξη για τα 500άρικα και αναγκαστεί αν δηλώσει όλο το ποσό ως συμφωνηθείσα αμοιβή!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, η απάντηση είναι απλή:

Με την ίδια φιλοσοφία που δηλώνουν στο Ε9, με την ίδια δηλώσανε και στο κτηματολόγιο (αν υπήρξε) και με την ίδια θα δηλώσουν και στον 4014.

Ψαξε τα ποστ μου και του fear απο την αρχη σε αυτο το θέμα και θα βρεις την λύση.

 

Ευχαριστώ.

Δηλαδή θεωρείς, αν κατάλαβα καλά, πως πρέπει όπως το δηλώνουνε στο Ε9 να το δηλώσουνε και στον Ν4014.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πολλές φορές δε γίνεται! Σε εξ' αδιαιρέτου, έχει δηλώσει 40 τμ κτήριο και οικόπεδο 200 τμ με 100% ιδιοκτησία (ενώ είναι κάτι στρέμματα και έχει το 3% περίπου). Σε αυτήν την περίπτωση δε μπορείς να το κάνεις..... αν κατάλαβα καλά τι λές...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα έχω και εγώ αλλά μόνο αν διαβάσω το συμβόλαιο.

Αν δεν το διαβάσω και δω μόνο το Ε9, δεν έχω πρόβλημα διότι δηλώνει 300μ² αγροτεμάχιο που είναι 100% ιδιοκτήτης και μια κατοικία 80μ² που είναι 100% ιδιοκτήτης.

Αν όμως πάρω στα χέρια μου το συμβόλαιο, αυτό λέει πως έχει 300μ² από 4000μ²!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα έχω και εγώ αλλά μόνο αν διαβάσω το συμβόλαιο.

Αν δεν το διαβάσω και δω μόνο το Ε9, δεν έχω πρόβλημα διότι δηλώνει 300μ² αγροτεμάχιο που είναι 100% ιδιοκτήτης και μια κατοικία 80μ² που είναι 100% ιδιοκτήτης.

Αν όμως πάρω στα χέρια μου το συμβόλαιο, αυτό λέει πως έχει 300μ² από 4000μ²!!!

 

Φαέθων αν δεις εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/23755-με-τα-εξ-αδιαιρέτου-τι-γινεται/page__st__319

γράφω ακριβώς αυτό. Αλλά αυτό (μάλλον) βγάζει πρόβλημα έτσι κι αλλιώς στη β' φάση όταν θα πάει ο τοπογράφος να κάνει το τοπογραφικό και εσύ το διάγραμμα κάλυψης. Προς το παρόν ότι εξ' αδιαιρέτου έχω (κι ας είναι τα περισσότερα) δεν κάνω τίποτα μέχρι να δω ΞΕΚΑΘΑΡΗ απάντηση, έστω και ως ερωτοαπάντηση ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν έχω συμβόλαιο, ο τοπογράφος θα αποτυπώσει ότι του δίξει ο ιδιοκτήτης και εγώ δεν θα κάνω δ/κ αφού είναι μη οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

σε μία κατοικία έχουμε 5 συνιδιοκτήτες εξ' αδιαιρέτου.

βάζω τους 4 να κάνουν εξουσιοδότηση στον 5ο κ ο 5ος κάνει εξουσιοδότηση σε μένα ώστε να κάνω τη δήλωση στο όνομα αυτου

σωστά???

Link to comment
Share on other sites

1- Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω κι εγώ είναι όταν στο Ε9 δηλώνονται περισσότερα τμ από τα πραγματικά (δεσμευτικό), αφού η περίπτωση που είναι λιγότερα μου φαίνεται λογική αφού ούτως ή άλλως είναι αυθαίρετη η δόμηση.

 

2- Στην δήλωση πολλών κτιρίων στα εξ αδιαιρέτου σε 1 μόνο δήλωση και στην περίπτωση όπου υπάρχει Ο.Α. υπάρχει το πρόβλημα ότι αυτομάτως μπαίνουμε στη μεγαλύτερη κατηγορίa για υπέρβαση δόμησης (>200% της επιτρεπόμενης), ενώ αν κάνουμε πολλές δηλώσεις πάμε σε ευνοϊκότερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.