Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Τέλος άλλο το να κάνεις δική σου ανεξάρτητη δήλωση και άλλο να αποκρυψεις-αγνοήσεις την πραγματική κατάσταση.

Δηλαδή, υπολογίζοντας τις παρανομιες σου στο συνολο του οικοπεδου με ποσοστό ΥΔ που προκύπτει από το σύνολο των παρανομιών όλων των κτισμάτων και εχοντας και την συγκατάθεση των υπολοιπων, θεωρω πως μπορεις να κανεις μια "ανεξαρτητη" δηλωση.

Δεν θεωρω πως μπορεις να παρουσιασεις το οικοπεδο να εχει μονο το δικο σου κτισμα κι ετσι να κανεις τους υπολογισμους σου και διχως την συγκαταθεση των συνιδιοκτητων.

 

Saltapida αυτό εννοείς ως λύση για να προχωράμε σε εξ' αδιαιρέτου?

 

Αυτό όμως προϋποθέτει τα εξής 2:

1) Υπογραφή εξουσιοδότησης ΟΛΩΝ προς τον μηχανικό, έστω για να τακτοποιήσει μόνο ο πελάτης μας.

2) Αποτύπωση ΟΛΩΝ των κτισμάτων, ώστε να δεις τα αυθαίρετα τ.μ. της κάθε ιδιοκτησίας που θα υπολογίσεις για να βγάλεις στο τέλος το ποσοστό ΥΔ, το ποσοστό ΥΚ και τις αποστάσεις Δ, τα οποία ποσοστά θα χρησιμοποιήσεις για να δηλώσεις μόνο την κατοικία του πελάτη.

 

Αν εννοείς κάτι άλλο, συγγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α) λογικά με την άδεια των συνιδιοκτητών εννοείς τους ιδιοκτήτες στο εξ αδιαιρέτου οικόπεδο και όχι στην εν λόγω ιδιοκτησία του πελάτη που σε ενδιαφέρει να εξετάσεις,ε;

β) δεν είναι δυνατόν να λαμβάνουμε υπ' όψιν μας τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν σε ολόκληρο το γήπεδο (δηλαδή και στις γειτονικές ιδιοκτησίες) για να δηλώσουμε ένα κομμάτι αυτού που μας ενδιαφέρει...και τι Δ.Κ. θα κάνουμε στο τέλος; επί του συνόλου; :???: :confused:

ας το σκεφτούμε λίγο καλύτερα και βλέπουμε..

Δεν υπάρχει ιδιοκτησία του πελάτη και γειτονικές ιδιοκτησίες. Όλα ανήκουν σε όλους. Υπάρχει μόνο κατοικία του πελάτη (και κατοικίες άλλων) που είναι μέρος της αδιαίρετης ιδιοκτησίας (δηλ. του συνολικού οικοπέδου). Είναι σαν να έχεις μια οριζόντια ιδιοκτησία πχ διαμέρισμα όπου έχουν κλείσει 2 ΗΧ. Δεν μπορείς να τακτοποιήσεις μόνο τον έναν και να υποβάλεις σχέδια (όψεις, κατόψεις) μόνο του ενός ΗΧ και όχι όλου του ορόφου. Έτσι ακριβώς δεν μπορείς να τακτοποιήσεις ένα κτίσμα που βρίσκεται σε εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησία. Πρέπει να τη δείξεις ολόκληρη.
Link to comment
Share on other sites

1) Υπογραφή εξουσιοδότησης ΟΛΩΝ προς τον μηχανικό, έστω για να τακτοποιήσει μόνο ο πελάτης μας.

Για ποίο λόγο ακριβώς;;; Ο συνιδιοκτ'ητης επιτρεπει στον πελατη σου να προβεί σε μια πράξη. Από κει και μετά δεν εχεις εσύ σχέση με τους άλλους

2) Αποτύπωση ΟΛΩΝ των κτισμάτων, ώστε να δεις τα αυθαίρετα τ.μ. της κάθε ιδιοκτησίας που θα υπολογίσεις για να βγάλεις στο τέλος το ποσοστό ΥΔ, το ποσοστό ΥΚ και τις αποστάσεις Δ, τα οποία ποσοστά θα χρησιμοποιήσεις για να δηλώσεις μόνο την κατοικία του πελάτη.

Σαφέστατα!!!

Ή αποτυπώνεις μόνο τα του πελάτη σου και... παίρνεις έτοιμα τα μέτρα των άλλων από τον/τους συναδέλφους που τους εχει ανατεθει το ίδιο έργο...

 

Πού το δύσκολο ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Σαν διαδικασία μου φαίνεται ορθότατη! :smile:

 

Ωστόσο, για να σου απαντήσω, το δύσκολο είναι να βρεις τους άλλους 29 από τους 30 που είναι όλοι τους!!!

 

Όπως επίσης και να σε αφήσουν (άντε, πες ότι εξουσιοδοτούν τον πελάτη να τακτοποιήσει το δικό του) να μετρήσεις τα σπίτια τους...

Link to comment
Share on other sites

Saltapida αυτό εννοείς ως λύση για να προχωράμε σε εξ' αδιαιρέτου?

 

Αυτό όμως προϋποθέτει τα εξής 2:

1) Υπογραφή εξουσιοδότησης ΟΛΩΝ προς τον μηχανικό, έστω για να τακτοποιήσει μόνο ο πελάτης μας.

2) Αποτύπωση ΟΛΩΝ των κτισμάτων, ώστε να δεις τα αυθαίρετα τ.μ. της κάθε ιδιοκτησίας που θα υπολογίσεις για να βγάλεις στο τέλος το ποσοστό ΥΔ, το ποσοστό ΥΚ και τις αποστάσεις Δ, τα οποία ποσοστά θα χρησιμοποιήσεις για να δηλώσεις μόνο την κατοικία του πελάτη.

 

Αν εννοείς κάτι άλλο, συγγνώμη!

 

Συγγνωμη, οταν μιλαμε για εκτος σχεδιου χωρις ΟΑ, γιατι να βγαλω το ποσοστο ΥΔ, ΥΚ, αποστασεις κλπ, αφου δεν τα χρειαζομαι???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως μετα απο τις 21 σελιδες συζητησης σε αυτο το θεμα και απο τις απειρες ωρες προφορικης συζητησης μεταξυ μας ειναι πως

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΝΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ...

ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ-ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΑΣ ΜΗ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΑΛΛΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ή ΕΡΩΤΗΣΗ-ΑΠΑΝΤΗΣΗ ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

 

ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ...ΚΟΙΝΩΣ, "ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... εννοούσα στις περιπτώσεις που τα χρειάζεσαι, καθώς πολλά μικρά εξ' αδιαιρέτου, πολλές φορές, κάνουν ένα άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο! Άρα, κάποιος μπορεί να έχει βγάλει άδεια... θέλει ψάξιμο ΚΑΙ αυτό !!!

 

Στο λέω με σιγουριά, γιατί έχω τέτοια περίπτωση. Ευτυχώς για εμένα, ο πελάτης μου είναι που έχει την ο.α. ...... εκτός και αν έχει βγάλει και κανένας άλλος και δεν το ξέρω....

 

Αλλά προς το παρόν δεν έχω προχωρήσει καθόλου, οπότε δεν το έχω ψάξει παραπέρα!

Link to comment
Share on other sites

Σαν διαδικασία μου φαίνεται ορθότατη! :smile:

Eμ αυτο λεω...

 

Ωστόσο, για να σου απαντήσω, το δύσκολο είναι να βρεις τους άλλους 29 από τους 30 που είναι όλοι τους!!!

Αυτό είναι πρόβλημα του πελάτη σου...

 

Όπως επίσης και να σε αφήσουν (άντε, πες ότι εξουσιοδοτούν τον πελάτη να τακτοποιήσει το δικό του) να μετρήσεις τα σπίτια τους...

Τι το θες;;;

Αφου τοπογραφικο θα κανεις για ΟΛΑ!

Άρα, θα ξέρεις σχετικά εύκολα σε ποιο ποσοστο υπερβασης θα εισαι... Αυτο θες μονο: το ποσοστο υπερβασης!

Και το ποι πιθανο ειναι να είσαι στο >200%...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.