Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

αυτό που κατάλαβα είναι πως δεν κατάλαβα τίποτα

ίσως να έχει απαντηθεί, αλλά μέσα στο χαμό των post δεν βρήκα κάτι.

 

σε εξ'αδιαιρέτου (3 συνιδιοκτήτες), συμφωνούν όλοι να δηλώσουν τις αυθαιρεσίες. Η πρώτη σκέψη που έκανα να υποβάλλω μια δήλωση αλλα....στην περίπτωση αυτή το ποσοστό υπέρβασης δόμησης θα πρέπει να υπολογιστεί συνολικά για όλες τις αυθαιρεσίες (κάνω λάθος?) - βγαίνει πάνω από 200%

 

Ενώ αν κάνω ξεχωριστές δηλώσεις (με συναίνεση) θα συγκρίνω τις αυθαιρεσίες του καθενός με τα επιτρεπόμενα. Αυτό λογικά γίνεται στις περιπτώσεις που δεν έχεις πελάτες όλους τους συνιδιοκτήτες οπότε δεν μπορείς και να ξέρεις τις αυθαιρεσίες των άλλων. Οπότε συμφέρει να κάνω ξεχωριστές δηλώσεις.

 

Αναρωτιέμαι αν κάνω λάθος στο συλλογισμό μου....

 

Θεωρώ πως σκέφτεσαι σωστά. Εγώ για παράδειγμα δεν είχα ούτε ένα εξ αδιαιρέτου που να μην μου πετύχει "δύσκολος" συνιδιοκτήτης και που να θέλει να τακτοποίησει μαζί με τον πελάτη μου.

Πήρα λοιπόν συναίνεσή του και προχώρησα στου πελάτη μου με αποτύπωση όλου του οικοπέδου και της ιδιοκτησίας και του άλλου.

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nenulita διάβασε τι γράφει ο αστέριος στο από πάνω ποστ!

Μία ιδιοκτησία = 1 φάκελος!

Υποχρεωτικά θα υπολογίσεις με βάση όλες τις αυθαιρεσίες εντός της ιδιοκτησίας, είτε κάνουν ξεχωριστές αιτήσεις οι συνιδιοκτήτες, είτε κάνουν μία συνολική. Και στις 2 περιπτώσεις η ιδιοκτησία είναι η συνολική.

Δεν διαιρείται γι' αυτό λέγεται εξ' αδιαιρέτου και γι' αυτό όταν δεν έχει κάποιος πελάτες όλους τους συνιδιοκτήτες υπάρχει πρόβλημα στο να προχωρήσει τέτοιες περιπτώσεις. ;)

 

ΙΟΑΝΝΑ αυτό που έκανες εσύ στις περιπτώσεις σου το έκανες επειδή δεν είχες τη συναίνεση των συνιδιοκτητών και ενημέρωσες τον πελάτη σου ότι δεν είναι απόλυτα νόμιμος τρόπος (γι' αυτό ζήτησες και τη συναίνεσή του). Η nenulita όμως λέει ότι ΕΧΕΙ τη συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να μπλεχτεί με αλχημείες αφού μπορεί να ακολουθήσει την απολύτως νόμιμη διαδικασία δηλώνοντας όλες τις αυθαιρεσίες εντός της ιδιοκτησίας. ΟΚ, το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο αλλά τι να κάνουμε? Αυτός είναι ο σωστός τρόπος.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

letom, συμφωνώ για 1 ιδιοκτησία = 1 φακελος αλλα τι γίνεται

1) αν καποιος θέλει να πληρωσει εφαπαξ και οι άλλοι 2 με δόσεις??

2) αν ο ένας για κάποιο λόγο σταματήσει να πληρώνει τις δόσεις - θα κρεμάσει τους υπόλοιπους??

 

3) στην περίπτωση που σε ένα εξ'αδιαιρέτου με 10 ιδιοκτήτες (συναινούν όλοι) αλλά από τους οποίους 1 είναι πελάτης μου θα πρέπει να αποτυπώσω όλο το αγροτεμάχιο (10κατοικίες). Αναλογικά λοιπόν η

αμοιβή μου θα πρέπει να είναι "10-πλάσια"

 

ρητορικά ερωτήματα φαντάζομαι - η ιστορία μπάζει από παντού!

Link to comment
Share on other sites

ωραία αφού ξεκαθαρίστηκε το θέμα - σχετικά- με την υποβολή σε εξ' αδιαιρέτου μια ακόμη ερώτηση:

για τους 3 συνιδιοκτήτες σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο-οικία (με ποσοστά 75-12,5-12,5 όπως προείπα) θα πρέπει να είναι για όλους κύρια και μοναδική οικία για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο μειωτικός συντελεστής 0,40? αν ένας πχ εκ των τριών έχει και άλλη οικία ή οικόπεδο στο όνομα του χάνεται το δικαίωμα του μειωτικού συντ. 0,4 και πάμε σε 0,50/0,60?

κοινώς τους παίρνει όλους η μπάλα? :smile:

Edited by noutsaki
Link to comment
Share on other sites

letom, συμφωνώ για 1 ιδιοκτησία = 1 φακελος αλλα τι γίνεται

1) αν καποιος θέλει να πληρωσει εφαπαξ και οι άλλοι 2 με δόσεις??

2) αν ο ένας για κάποιο λόγο σταματήσει να πληρώνει τις δόσεις - θα κρεμάσει τους υπόλοιπους??

 

3) στην περίπτωση που σε ένα εξ'αδιαιρέτου με 10 ιδιοκτήτες (συναινούν όλοι) αλλά από τους οποίους 1 είναι πελάτης μου θα πρέπει να αποτυπώσω όλο το αγροτεμάχιο (10κατοικίες). Αναλογικά λοιπόν η

αμοιβή μου θα πρέπει να είναι "10-πλάσια"

 

ρητορικά ερωτήματα φαντάζομαι - η ιστορία μπάζει από παντού!

 

1. Το πως θα πληρωθεί το πρόστιμο ( εφ΄΄άπαξ ή με δόσεις ) αφορά αποκλειστικά τους ιδιοκτήτες. Μπορεί να το πληρώσει ο ένας συνιδιοκτήτης, όλο το πρόστιμο εφ'' άπαξ και να κάνει συμφωνία με τους άλλους να του δίνουν κάποιο ποσό ανά μήνα.

2. Αναγκαστικά, επιβαρύνονται το ποσό και του άλλου συνιδιοκτ. και τον πιε΄ζουν μετά για τα λεφτά ( ΙΔΙΩΤ. ΔΙΚΑΙΟ)

3. Δεν κατάλαβα τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

ωραία αφού ξεκαθαρίστηκε το θέμα - σχετικά- με την υποβολή σε εξ' αδιαιρέτου μια ακόμη ερώτηση:

για τους 3 συνιδιοκτήτες σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο-οικία (με ποσοστά 75-12,5-12,5 όπως προείπα) θα πρέπει να είναι για όλους κύρια και μοναδική οικία για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο μειωτικός συντελεστής 0,40? αν ένας πχ εκ των τριών έχει και άλλη οικία ή οικόπεδο στο όνομα του χάνεται το δικαίωμα του μειωτικού συντ. 0,4 και πάμε σε 0,50/0,60?

κοινώς τους παίρνει όλους η μπάλα? :smile:

ΝΑΙ (όταν με την άλλη ιδιοκτησία καλύπτοντονται οι στεγαστικές του ανάγκες, όπως αναφέρεται στον νόμο)

Edited by αστέριος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

letom: " ΙΟΑΝΝΑ αυτό που έκανες εσύ στις περιπτώσεις σου το έκανες επειδή δεν είχες τη συναίνεση των συνιδιοκτητών και ενημέρωσες τον πελάτη σου ότι δεν είναι απόλυτα νόμιμος τρόπος (γι' αυτό ζήτησες και τη συναίνεσή του). Η nenulita όμως λέει ότι ΕΧΕΙ τη συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών. Δεν υπάρχει λοιπόν λόγος να μπλεχτεί με αλχημείες αφού μπορεί να ακολουθήσει την απολύτως νόμιμη διαδικασία δηλώνοντας όλες τις αυθαιρεσίες εντός της ιδιοκτησίας. ΟΚ, το πρόστιμο βγαίνει μεγαλύτερο αλλά τι να κάνουμε? Αυτός είναι ο σωστός τρόπος.

Edited by letom, Today, 09:17."

 

Εχεις απόλυτο δίκιο. Εννοείται ότι κυττάμε το συμφερότερο για τον πελάτη, αρκεί να είναι και το σωστό. Διότι μετά αν γίνει οτιδήποτε θα μας πεί "δεν ήξερα", "άκουσα ότι μου είπες" κ.λ.π. κ.λ.π.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

αστέριε, επειδή κατέχεις το ζήτημα κατά πως φαίνεται :smile: , στην περίπτωση μου ο ένας εκ των τριών μένει σε άλλο από το εν λόγω ακίνητο, πιο συγκεκριμένα σε ενοίκιο με την γυναίκα του, σε αυτή την περίπτωση πάμε σε συντελεστή 0,5/0,60?

να διευκρινίσω ότι δεν έχει κάτι άλλο στο όνομα του. θα πρέπει να διερευνηθεί και η περιουσιακή κατάσταση της γυναίκας του μιας και συνυποβάλουν φορολογική δήλωση?

Edited by noutsaki
Link to comment
Share on other sites

αστέριε, επειδή κατέχεις το ζήτημα κατά πως φαίνεται :smile: , στην περίπτωση μου ο ένας εκ των τριών μένει σε άλλο από το εν λόγω ακίνητο, πιο συγκεκριμένα σε ενοίκιο με την γυναίκα του, σε αυτή την περίπτωση πάμε σε συντελεστή 0,5/0,60?

να διευκρινίσω ότι δεν έχει κάτι άλλο στο όνομα του. θα πρέπει να διερευνηθεί και η περιουσιακή κατάσταση της γυναίκας του μιας και συνυποβάλουν φορολογική δήλωση?

 

Αγαπητέ φίλε, δεν κατέχω τίποτα. Ψάχνω όπως όλοι μας να βρούμε άκρη σε αυτό το μπάχαλο. Τώρα για τις ερωτήσεις σου:

1. Ως ενοικιοστάσιο, δεν προσμετράει στην περιουσία του πελάτη σου, άρα δεν προσμετράει ως κατοικία που κατέχει.

2. Φυσικά. Ολα θα φαίνονται στο (κοινό τους) Ε9. Εξάλλου αναφέρεται και στον νόμο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.