Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

γιωργο, #1425

τι δεν καταλαβαίνω???...

 

Εχεις ενα αδομητο

δεν εχεις καμμιά κατασκευή...δεν εχεις καμμια παράβαση...

...δεν εχεις να δηλωσεις τιποτε στο ΤΕΕ για καμμία αυθαιρεσία...

Ενας συνιδιοκτήτης πουλάει το ποσοστό του...

Και βεβαια δεν χρειαζεται την συναινεση κανενός αλλου συνιδιοκτήτη......αφου δεν έχεινα"τακτοποιήσει" τίποτε....

 

καλό βραδυ σε όλους

 

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Δεν μιλάω για τακτοποίηση

Απλά όπως λέει και το θέμα "Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;"

 

Και ρωτάω απλά...

 

Αν δώσεις βεβαιωση αδομητου αγροτεμαχίου, "Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;" ?

 

Διότι το κάθε αγροτεμάχιο έχει μοναδικό αριθμό στο σύστημα....

Μπορείς να δώσεις βεβαίωση με μοναδικό αριθμό για μερίδιο αγροτεμαχίου ή πρέπει να δώσεις βεβαίωση για όλο το αγροτεμάχιο. Και αν ισχύει το δεύτερο "έλα βρες μου τον συνιδιοκτήτη..."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η βεβαίωση αδόμητου σε εξ αδιαιρέτου (ή όχι) γήπεδο αναφέρεται σε ολόκληρο το γήπεδο.Εντωμεταξύ βέβαια ο μοναδικός αριθμός είναι της βεβαίωσης και όχι του ακινήτου.Αυτό το είπανε στην αρχή αλλά δεν είναι εφαρμόσιμο.

Link to comment
Share on other sites

γιωργο,

το ποσοστό μου "εξ αδιαιρέτου" σε αδόμητο γηπεδο ή οικόπεδο

έχω το απολυτο δικαιωμα να πουλήσω όποτε, σε όποιον και σε όποια τιμη επιθυμώ και χωρις θεμα για την νομιμοτητα κτισματος για 4014....

Πουλαω "εξ αδιαιρέτου ποσοστό" και τιποτε περισσότερο ή λιγώτερο.σε ενα "αχτιστο" ακίνητο.

Τωρα - και επειδη δεν καταθετω δηλωσεις-

αν το "συστημα" απαιτει να γραψω και τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες !!!!

γιατι δινει εναν "μοναδικο" αριθμό, [!!!!!]

και, εκ του λόγου αυτού, υπαρχει δυσλειτουργια έως και αδυναμια συνταξης συμβολαίου, ωστε να οδηγούμαστε σε παυση των συναλλαγών....

 

αυτο αποδειχνει -για άλλη μιά φορά- την ..."μοναδικη" [??????? !!!!! ] άγνοια και ανικανότητα όσων ασχοληθηκαν με τον τρόπο της υποβολής της δηλωσης και το περιεχόμενό της..

 

Βαλε οτι το 100% είναι "αδόμητο" - λες την αλήθεια- με παρατήρηση οτι έχεις το -εστω- 12%, ή οτιδήποτε άλλο που να ανταποκρινεται στην αλήθεια.

Καλιτερα δεν μπορω να σού πώ.

 

Καλημερα μανολη απο την βροχερη Θεσσαλονίκη.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ.

Υπάρχει μία άποψη ότι για τη βεβαίωση μεταβίβασης θα πρέπει να μας δώσουν συναίνεση όλοι οι συνιδιοκτήτες.

Λάθος.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει παρανομία, άρα δεν τίθεται θέμα τακτοποίησης, την δήλωση τη ζητάει ένας εκ των συνιδιοκτητών ο οποίος θα πουλήσει το μερίδιο του σε κάποιον άλλον.

Ας φανταστούμε το εξής.

Σε αδόμητο αγρό έχω το 50% εγώ και το 50% ένας οπαδός της ομάδας της παπαναστασίου.

Εγώ θέλω να πουλήσω, αλλά ο παπαναστασιακός δε μου μιλάει γιατί πιστεύει ότι φταίω εγώ για το tour στην επαρχία που έκανε το 2004.

Ποιανού τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα θίγονται;

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνω:

Γράφεις στην καρτέλα των ιδιοκτητών ποσοστό 100% για τον πελάτη σου, στα σχόλια γράφεις το πραγματικό του ποσοστό και ότι το κάνεις αυτό (το ότι γράφεις 100%) για να παρακάμψεις τη βλακεία του συστήματος.

 

Καλημέρα από τη ψιλοβροχερή Θεσσαλονίκη.

 

Υ.Γ. 6 μήνες μακριά από την SuperLeague.

Link to comment
Share on other sites

..ακου..."παπαναστασιακός"...!!! :-o

 

ειπαμε γηραιός μεν....κραταιός δε...

 

....και λιγωτερο απο 6 μηνες...

 

με την καλημέρα μου.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα συναίνεσης. Το θέμα είναι ότι δε γνωρίζουμε καν τον συνιδιοκτήτη. Υποχρεούμαστε να τον βρούμε;

Στο παράδειγμα :

ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΑΚΟΣ Χ με ποσοστό 50% και ΑΦΜ 000000000

 

Manolis gon

 

Είσαι σίγουρος ότι αναφερεται στη βεβαίωση, αυτός ο μοναδικός αριθμός;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις προτείνω:

Γράφεις στην καρτέλα των ιδιοκτητών ποσοστό 100% για τον πελάτη σου, στα σχόλια γράφεις το πραγματικό του ποσοστό και ότι το κάνεις αυτό (το ότι γράφεις 100%) για να παρακάμψεις τη βλακεία του συστήματος.

 

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι... αν και Παπαναστασιακός!!!

ΩΣΤΟΣΟ... αντίστοιχα με το αν κάνουμε το ίδιο και κατά την τακτοποίηση σε εξ' αδιαιρέτου, δεν μπορεί να βγει "κάπως" άκυρη η δήλωση-βεβαίωση (έστω και από βλακεία του συστήματος), ως ψευδής?

 

Δλδ γιατί κατά τις τακτοποιήσεις να είναι λάθος η δήλωση του φερόμενου ιδιοκτήτη ως 100% και να μην είναι λάθος η δήλωση κατά τις βεβαιώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα συναίνεσης. Το θέμα είναι ότι δε γνωρίζουμε καν τον συνιδιοκτήτη. Υποχρεούμαστε να τον βρούμε;

Στο παράδειγμα :

ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΑΚΟΣ Χ με ποσοστό 50% και ΑΦΜ 000000000

Δεν υποχρεούσαι να βρεις το όνομα του.

Εσύ θα βγάλεις μία βεβαίωση μεταβίβασης που θα αναφέρεις ότι το γήπεδο είναι αδόμητο.

Θα γράψεις στα σχόλια το πραγματικό ποσοστό του πελάτη σου και τέλος.

Αν το ότι δε γνωρίζεις τον συνιδιοκτήτη δεν είναι πρόβλημα για το συμβόλαιο, σίγουρα δε θα είναι και για τη βεβαίωση.

 

 

Δλδ γιατί κατά τις τακτοποιήσεις να είναι λάθος η δήλωση του φερόμενου ιδιοκτήτη ως 100% και να μην είναι λάθος η δήλωση κατά τις βεβαιώσεις?

Γιατί η μεν τακτοποίηση αφορά διαδικασία που μπορεί να θίγονται ιδιοκτησιακά θέματα (έχουμε μαζί ένα αγροτεμάχιο, χτίζει κανονικά 200μ2, εσύ χτίζεις 100 με άδεια και 100 χωρίς. Τακτοποιώντας από μονος σου τα 100 αυθαίρετα μου στερείς το δικαίωμα να χτίσω), ενώ στη βεβαίωση ή δεν υπάρχει παρανομία ή έχει τακτοποιηθεί με συναίνεση όλων.

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon

Είσαι σίγουρος ότι αναφερεται στη βεβαίωση, αυτός ο μοναδικός αριθμός;

 

Ο νόμος λέει ότι αναφέρεται στο ακίνητο αλλά αυτό δεν είναι εφαρμόσιμο.Τρανταχτό παράδειγμα σε ενα εξαδιαιρέτου που πουλάει ο καθένας το δικό του μερίδιο ξεχωριστά.το ίδιο ακίνητο θα αποκτήσει πολλούς "μοναδικούς" αριθμούς.Αλλά και να είναι ενός το ακίνητο, άμα ο αγοραστής το ξαναπουλήσει πάλι θα ξαναπάρει "μοναδικό " αριθμό.Αρα πάλι παπαριά είπανε.

 

Το ΤΕΕ λέει επ αυτού:

 

Ο μοναδικός αριθμός που απαιτείται για την σύνταξη συμβολαίου, αναφέρεται και αφορά αποκλειστικά και μόνο στην «Βεβαίωση»
.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η μεν τακτοποίηση αφορά διαδικασία που μπορεί να θίγονται ιδιοκτησιακά θέματα (έχουμε μαζί ένα αγροτεμάχιο, χτίζει κανονικά 200μ2, εσύ χτίζεις 100 με άδεια και 100 χωρίς. Τακτοποιώντας από μονος σου τα 100 αυθαίρετα μου στερείς το δικαίωμα να χτίσω), ενώ στη βεβαίωση ή δεν υπάρχει παρανομία ή έχει τακτοποιηθεί με συναίνεση όλων.

 

Ερώτηση επ' αυτού:

 

Το δικαίωμα να χτίσεις,δεν σου το έχω στερήσει ΗΔΗ, αφού έχτισα αυθαίρετα 100 επιπλέον μέτρα???

Με την τακτοποίηση που έκανα, χωρίς τη συναίνεσή σου, σου στέρησα το δικαίωμα να χτίσεις?

Μα, έτσι κι αλλιώς, είτε το τακτοποιήσω είτε όχι, εσύ ΔΕΝ μπορείς να χτίσεις!!!

 

Συνεπώς, η στέρηση του δικαιώματός σου έγινε από τη στιγμή που έχτισα τα 100 επιπλέων μέτρα.

Δηλαδή εάν δεν υπήρχε ο 4014, θα έβγαζες άδεια για τα 100 σου μέτρα?

 

Αυτό που θέλω να πω και να θίξω με τις παραπάνω ερωτήσεις (εννοείται προς όλους και όχι προσωπικά σε εσένα!!!) είναι ότι δεν βλέπω πώς ο 4014 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ θίγει το δικαίωμα της δόμησης του συνιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.