Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Αγροτεμάχιο με 2 συνιδιοκτήτες.

Ο ένας έρχεται σε εμένα. Του λέω περίμενε να δούμε τι θα γίνει.

Ο άλλος (αδελφός του) πάει σε άλλο μηχανικό ο οποίος μετράει το κτίσμα και αγροτεμάχιο που του "ανήκει" και προχωράει την διαδικασία!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σου πω τη συνέχεια? Ο "δικός σου" φεύγει και πάει στον άλλο μηχανικό.

 

Με τις υγείες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μέχρι την άλλη εβδομάδα μπορώ να τον κρατήσω. Για μετά δεν ξέρω τι θα κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τη συνέχεια? Ο "δικός σου" φεύγει και πάει στον άλλο μηχανικό.

Με τις υγείες μας!!!

Να φυγούν!

Θα πληρωσουν 3πλα.

Link to comment
Share on other sites

Έιμαι και εγώ σε παρόμοια κατάσταση και δεν μιλαμε για 2-3 περιπτώσεις άλλα έχω 3 ολόκληρους οικισμούς με τους οποίους έχω έρθει σε συμφωνία.Ενοείται ότι είναι αδύνατον να συμφωνούν όλοι ή ακόμα και να τους βρείς όλους. Μιλάμε για μια τεράστια δουλειά που αν την χάσω χάθηκα.Τι να κάνω ,τους λέω π@παριές για να καθυστερήσω αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα. Συνάδελφος με ενημέρωσε πως υποβάλλει κανονικά το καθένα ξεχωριστά απλά δείχνει στο τοπογραφικό τα πάντα ακόμα και όσα δεν συμφωνούν και τους ενημερώνει ότι μπορούν να πάρουν ρεύμα αλλά δεν μπορούν να μεταβιβάσουν αν δεν τακτοποιήσουν όλοι. Θα περιμένω μία βδομάδα ακόμα το πολύ και αν δεν δοθεί διευκρίνηση ή παράταση θα ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο.

Και αυτό το ας πάνε αλλού το λέμε πολύ έυκολα και για τις αμοιβές και για τα διάφορα εδώ μέσα αλλα΄όταν το εισόδημα έχει πέσει κάτω από το μισό τα έξοδα διπλασιάστηκαν έχεις οικογένεια και υποχρεώσεις δεν είναι εποχή για να αφήνεις πελάτες ελαφρά τη καρδία...

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

... Συνάδελφος με ενημέρωσε πως υποβάλλει κανονικά το καθένα ξεχωριστά απλά δείχνει στο τοπογραφικό τα πάντα ακόμα και όσα δεν συμφωνούν και τους ενημερώνει ότι μπορούν να πάρουν ρεύμα αλλά δεν μπορούν να μεταβιβάσουν αν δεν τακτοποιήσουν όλοι. Θα περιμένω μία βδομάδα ακόμα το πολύ και αν δεν δοθεί διευκρίνηση ή παράταση θα ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο....

 

συγνωμη αλλα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως κανει ο "συναδελφος" που σε ενημερωσε???

 

υποβαλλει καθενα ξεχωριστα?? δλδ?? σε εξ αδιαιρετου?? μα δεν νοειται ξεχωριστη ιδιοκτησια !

 

ολοι εχουν ολα! αρα και 300 ιδιοκτητες να υπαρχουν ολα σε μια αιτηση-υποβολη θα πανε. συνολο ολες οι παρανομιες ολα τα προστιμα ολα μαζι! ενα ολα.

 

κανω λαθος?? (νομιζω πως οχι)

 

η μηπως απλα σου "πουλαει φιδια"??

 

και καλα αντε και αυτος το κανει συστημικα σαν υποβολες.

πως θα βγει η βεβαιωση μηχανικου η οποια γραφει ξεκαθαρα οτι στο μηχανικο δοθηκαν οι τιτλοι ιδιοκτησιας (συμβολαια) και αρα επρεπε να ειχε δει το ζητημα?

τα συμβολαια θα κατατεθουν???

αν ναι δεν θα φανει???

υπαρχει περιπτωση οταν θα κατατεθουν τα συμβολαια να μην φανει το μπαχαλο??? οτι ηταν και ειναι μια ιδιοκτησια...

 

αν οντως προχωραει σε υποβολες τετοιων αιτησεων θεωρω σε καποια φαση θα αποκαλυφθει το ιδιοκτησιακο

 

καποιος που να εχει καμμια παρατηρηση????

Link to comment
Share on other sites

FAQ part 3

7. Έχει υποχρέωση και κυρώσεις ο μηχανικός να ελέγχει θέματα κυριότητας για τις αυθαίρετες κατασκευές που ρυθμίζονται με το ν. 4014/11 ;

Όχι, ακέραια την ευθύνη έχει ο φερόμενος ιδιοκτήτης σε ότι αφορά τα ιδιοκτησιακά του δικαιώματα.

 

Μήπως αυτό αφήνει ένα παραθυράκι για την ευθύνη του μηχανικού; αλλά πως θα μπορέσεις να δώσεις βεβαίωση για ένα κτίσμα το οποίο δεν είναι αυτοτελής ιδιοκτησία, ανήκει σε όλους και ενδεχομένως να υπάρχουν στο ίδιο αγροτεμάχιο κτίσματα μη τακτοποιημένα άρα αυθαίρετα;

Link to comment
Share on other sites

FAQ part 3

7. Έχει υποχρέωση και κυρώσεις ο μηχανικός να ελέγχει θέματα κυριότητας για τις αυθαίρετες κατασκευές που ρυθμίζονται με το ν. 4014/11 ;

Όχι, ακέραια την ευθύνη έχει ο φερόμενος ιδιοκτήτης σε ότι αφορά τα ιδιοκτησιακά του δικαιώματα.

 

Μήπως αυτό αφήνει ένα παραθυράκι για την ευθύνη του μηχανικού; αλλά πως θα μπορέσεις να δώσεις βεβαίωση για ένα κτίσμα το οποίο δεν είναι αυτοτελής ιδιοκτησία, ανήκει σε όλους και ενδεχομένως να υπάρχουν στο ίδιο αγροτεμάχιο κτίσματα μη τακτοποιημένα άρα αυθαίρετα;

 

θεωρω οτι περαν του να αναζητηθει ευθυνη το αποτελεσμα ειναι πιθανα μια ακυρωση της προς τακτοποιηση αιτησης ...

ειναι πιθανο...!?!

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Απλά για τους ανυποψίαστους αυθαιρετούχους μεν και τους συναδέλφους που θα κοιτάξουν πως να αρπάξουν μερικά φράγκα παραπάνω χωρίς την παραμικρή έννοια για το τι μέλλει γενέσθαι η απάντηση αυτή είναι βολική. Για το κράτος φυσικά που ποτέ δε νοιάστηκε παρά για το πως θα κλείσει καμιά τρύπα δε συζητάμε, ο νοών νοείτω

Link to comment
Share on other sites

Ε... όταν λες 3 ολόκληρους οικισμούς, εννοείς ότι έχεις πελάτες ΑΠΟ τους 3 οικισμούς ή έχεις πελάτες ΟΛΟΥΣ τους 3 οικισμούς? Που είναι αυτό το χρυσωρυχείο βρε? :smile:

(Μην παρεξηγηθείς! Απλά μου ήρθε πολύ "ξαφνικό" το 3 ολόκληροι οικισμοί!)

 

Στο θέμα μας.... Συμφωνώ ότι δεν είναι να χάνεις ούτε 1€ από πελάτη, αλλά ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ !

 

Ωστόσο, το θέμα είναι ότι με κάποια εγκύκλιο θα "δικαιωθούν" , οπότε αν και έχει απόλυτο δίκαιο ο fear1976, δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα μελλοντικά και κρίμα για εμάς.

Πάντως, ως νέος μηχανικός, δε ρισκάρω ακόμη να προχωράω τα εξ' αδιαιρέτου. Προτιμώ να περιμένω εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.