Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Στις οδηγίες του ΤΕΕ για το σύστημα λέει ότι η αίτηση δεν μπορεί να προχωρήσει εάν δεν συμπληρωθεί το 100% του ποσοστου συμμετοχής των συνιδιοκτητών

Εμένα με μπερδέυει αυτό σε σχεση με το άρθρο 24 παρ 2 στο τέλος...

 

 

Άρα η ικανότητα του να αρπάζεις χρήματα αξιολογείται θετικά

 

Εχεις δίκαιο. Έτσι όπως λανθασμένα το ανάφερα. Ενοούσα οτι όλη αυτή η διαδικασία είναι καθαρή αρπαγή χρημάτων με τον τρόπο που επιχειρείται να γίνει, και η ανικανότητα αυτών που το κάνουν ακόμη μεγαλύτερη και δεν τηρούν ούτε τα προσχήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης εφ' όσον το αδιαίρετο είναι άνω των 4 στρ. είναι άρτιο....και πρέπει να βγει Ο.Α. εντός 3 ετών και να μοιραστούν κατά κάποιο τρόπο ανάλογα με τα ποσοστά της γης κάθε ιδιοκτήτη(σωατά????)....και τα υπόλοιπα θα πηγαίνουν με 4014????

Όσο για τη διάσπαση όγκων στα εκτός με κατάλληλη αιτιολόγηση στην ΕΠΑΕ θα δωθεί έγκριση.

Πρέπει να δώσουν ερμηνευτικές εγκυκλίους για τα αδιαίρετα ξεχωριστά και πολύ προσεκτικά. Αλλιώς θα γίνει χαμός.

 

Καταρχάς είναι υποχρεωτικό να βγάλουν ο.α σε 3 χρόνια? Μπορεί να θέλουν απλά να είναι τακτοποιημένοι για 30 και όχι νομιμοποιημένοι.

Επίσης, μετά από ΑΠΑΝΤΗΣΗ του ΤΕΕ, δε μπορείς να πεις ότι έχω 100 τ.μ. αυθαίρετο με υπόλοιπο δόμησης 60 τ.μ., οπότε κάνω τα 60 ο.α. και τα 40 τακτοποίηση. Αν η αυθαιρεσία υπερβαίνει το υπόλοιπο δόμησης, τότε πάει όλο αυθαίρετο!!! Άρα, με τα ποσοστά της επιτρεπόμενης δόμησης υπάρχει θέμα!

 

Συνάδελφε εάν τους εντάξεις στη ρύθμιση και πληρώσουν το παράβολο και μετά δεν μπορούν να συννενοηθούν εσυ θα είσαι οκ με τον εαυτό σου???

 

Εγώ πάντως όχι...εάν δεν ανακοινωθεί κάτι επίσημα δεν προχωράω με τέτοιου είδους....έχει και άλλα αυθαίρετα....

 

Αν τους το αναφέρω, ναι θα είμαι εντάξει με τον εαυτό μου! Επαγγελματίας είμαι δεν κάνω θελήματα!

 

Συμφωνώ, και γι'αυτό θα προχωρήσω μόνο με όποιον επιμένει και αφού του πω για την ασάφεια του νόμου, αλλά 9 στα 10 αυθαίρετα της περιοχής είναι σε αγροτεμάχια εξ'αδιαιρέτου!

 

Μη σου πω 10 στα 10 !!!

 

Ωραίο θέμα συνάδελφοι!

 

Απαντήστε μου στα εξής:

Σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο με 3 συνιδιοκτήτες, μπορεί να αιτηθεί οικοδομική άδεια μόνο ο ένας;

 

Όσο για το αν θα πρεπει το τοπογραφικο να εμφανιζει όλα τα κτίσματα, η απάντηση είναι σαφώς ναι, διότι κάνεις αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης -εκτος των άλλων- σε μια ιδιοκτησία.

 

Μπορεί εφόσον οι άλλοι 2 του δώσουν το ΟΚ, μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς είναι υποχρεωτικό να βγάλουν ο.α σε 3 χρόνια? Μπορεί να θέλουν απλά να είναι τακτοποιημένοι για 30 και όχι νομιμοποιημένοι.

Επίσης, μετά από ΑΠΑΝΤΗΣΗ του ΤΕΕ, δε μπορείς να πεις ότι έχω 100 τ.μ. αυθαίρετο με υπόλοιπο δόμησης 60 τ.μ., οπότε κάνω τα 60 ο.α. και τα 40 τακτοποίηση. Αν η αυθαιρεσία υπερβαίνει το υπόλοιπο δόμησης, τότε πάει όλο αυθαίρετο!!! Άρα, με τα ποσοστά της επιτρεπόμενης δόμησης υπάρχει θέμα!

 

Και αυτό μυρίζει για λάθος....

Στο τέλος δηλαδή θα πας και για προσθήκη

Καλό ε?

Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαινεται και πολυ λαθος....

 

Αν εχεις δηλαδη 100τ.μ. χτισμενα εξτρα με 60τ.μ. υπολοιπο δομησης αλλα απο αυτα που εκτισες ειχες 80τ.μ. κυριο χωρο και 20τ.μ. βοηθητικο, τι θα ενταξεις στον 4014 και τι στην αδεια?

 

Κατα το δοκουν? Κατα το ελαχιστο προστιμο?

Και πως θα εκδοθει Ο.Α. για ενα τμημα του κατασκευασματος σου, ενω το υπολοιπο θα ειναι ηδη ρυθμισμενο...?

 

Θα βγαλεις Ο.Α. για τη σαλοτραπεζαρια με την κουζινα και το ενα υπνοδωματιο, ενω τα αλλα 2 υπνοδωματια θα ειναι ηδη ρυθμισμενα?

Link to comment
Share on other sites

Παράβολο και ρύθμιση των 40 με τον 4014

και τα υπόλοιπα σε 3 χρόνια

Ξεχώρισε τα όπως θες στο ΔΚ

Link to comment
Share on other sites

ΝΟμίζω πως ποιο σωστό είναι να γίνει όπως και με τον 3843.Τακτοποιείς τα πάντα και τα τετραγωνικά αφαιρούνται από τον υπόλοιπο συντελεστή, οπότε αυτός μηδενίζεται και έχεις και παραπάνω.Στο τέλος έχεις καλύψει όλο το συντελεστή και έχεις και 40 μ2 που θεωρητικά είναι το αίτιο για να υπαχθείς στον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι λάθος αλλά είναι πάλι φλου.Ενώ είδανε το θέμα με τον 3843 δεν το βάλανε στο νόμο αμέσως αλλά θα περιμένουμε διευκρινιστική εγκύκλιο πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Guys, επειδή εγώ δε κατέληξα σε σίγουρη απάντηση μια βοήθεια θα μου ήταν σίγουρα χρήσιμη.

 

Εκτός σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια. Αγροτεμάχιο 2600 τετραγωνικά που προέρχεται από παραχώρηση δημόσιου κτήματος (μάλλον μη άρτιο, μη οικοδομήσιμο - είναι ακόμη υπό διερεύνηση αν και προς το παρόν πιθανόν να μην έχει σημασία αυτό - τοπογραφικό δεν υπάρχει - λέω μπας και βρίσκεται σε παρέκκλιση). Εξ αδιαιρέτου φάση με δυο οικίες να κάθονται πάνω του. Ο ένας θέλει να το τακτοποιήσει. Ο άλλος αγνοώ. Τι κάνω; Αίτηση τακτοποίησης από τον ιδιοκτήτη του ενός αυθαιρέτου και παίρνω τη συναίνεση του άλλου; Αίτηση χωρίς καν συναίνεση του άλλου θεωρώντας ότι είναι αυτοτελής ιδιοκτησία; Αίτηση γενική για ολόκληρο το αγροτεμάχιο και για τις 2 οικίες που περιλαμβάνει ύστερα από συνεννόηση και με τον άλλο ιδιοκτήτη; Στην περίπτωση αίτησης για το ένα αυθαίρετο μόνο, ιδιοκτήτη δηλώνω τον δικό μου ή όλους του αγροτεμαχίου με το ανάλογο ποσοστό που τους αντιστοιχεί;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αίτησης για το ένα αυθαίρετο μόνο, ιδιοκτήτη δηλώνω τον δικό μου ή όλους του αγροτεμαχίου με το ανάλογο ποσοστό που τους αντιστοιχεί;

 

για πες μου ποιο ειναι αυτο το ποσοστο???? (ερωτηση παγιδα)

 

αφου ειναι εξ αδιαιρετου????

 

μην μου πεις 50%!!

 

εκει ειναι το προβλημα στα εξ αδιαιρετου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.