Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο 300 τμ από 10000 τμ που απλά γράφει στο συμβόλαιο 300 τμ χωρίς να το "τοποθετεί" κάπου συγκεκριμένα, θεωρούμε ότι έχουμε σύσταση οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας?
τιποτα απο τα δυο. Ενα οικοπεδο, πολλοι συγκυριοι. ΜΟΝΟ αν υπαρχει οριζοντια, τοτε αλλαζει το πραγμα. Ουτε ιδιωτικά συμφωνιτικα μετρουν, ουτε τιποτα.
“In a world without walls and fences, who needs Windows and Gates”

+10000.

ubuntu?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι, με το ΤΕΕ κατάφερε να μιλήσει κανένας για το θέμα των εξ αδιαιρέτων ιδιοκτησιων σε εκτός σχεδίου. Απασχολεί πάνω απο τα μισά αυθαίρετα της Ελλάδος, ουτε το δικό μου δε θα καταφέρω να νομιμοποιήσω....

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσουν όλοι οι «συνιδιοκτήτες» να τακτοποιήσω μόνο εγώ το ακίνητό μου.

Το θέμα είναι αν υπάρχει επίσημη ενημέρωση γι αυτό το ζήτημα ή κάνουμε υποθέσεις....

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσουν όλοι οι «συνιδιοκτήτες» να τακτοποιήσω μόνο εγώ το ακίνητό μου.

Το θέμα είναι αν υπάρχει επίσημη ενημέρωση γι αυτό το ζήτημα ή κάνουμε υποθέσεις....

 

δεν κανουμε υποθεσεις. λεμε τι ισχυει.

 

τωρα αν θελουμε μπορουμε να ελπιζουμε σε καταθεση τροπολογιας στην περιπτωση των εξ αδιαιρετων να υπαρξη ρυθμιση ωστε να υπαρχει εκ των προτερω διαχωρισμος ιδιοκτητων των προς τακτοποιηση με των οχι. πραγμα αδυνατο αλλα αν θες ελπιζεις.

 

κατ'εμενα το ζητημα ειναι κλεισμενο και τελειωμενο με την παρουσα κατασταση. ουδεμια χαραμαδα συζητησης και διαφορετικης ερμηνειας των ισχυοντων νομων σου αφηνει το παραμικρο περιθωριο προς διαχωρισμο ιδιοκτησιας. οποτε ....

 

ειναι ομως σαφες επισης κατ'εμενα οτι ΤΟΣΟ καιρο ολοι περιμεναν τον νομο μεν αλλα δεν ενδιαφερθηκαν ΠΟΤΕ να διαχωρησουν τις περιουσιες τους. συγνωμη αλλα ποιος φταιει?????

Link to comment
Share on other sites

δεν κανουμε υποθεσεις. λεμε τι ισχυει.

 

τωρα αν θελουμε μπορουμε να ελπιζουμε σε καταθεση τροπολογιας στην περιπτωση των εξ αδιαιρετων να υπαρξη ρυθμιση ωστε να υπαρχει εκ των προτερω διαχωρισμος ιδιοκτητων των προς τακτοποιηση με των οχι. πραγμα αδυνατο αλλα αν θες ελπιζεις.

 

κατ'εμενα το ζητημα ειναι κλεισμενο και τελειωμενο με την παρουσα κατασταση. ουδεμια χαραμαδα συζητησης και διαφορετικης ερμηνειας των ισχυοντων νομων σου αφηνει το παραμικρο περιθωριο προς διαχωρισμο ιδιοκτησιας. οποτε ....

 

ειναι ομως σαφες επισης κατ'εμενα οτι ΤΟΣΟ καιρο ολοι περιμεναν τον νομο μεν αλλα δεν ενδιαφερθηκαν ΠΟΤΕ να διαχωρησουν τις περιουσιες τους. συγνωμη αλλα ποιος φταιει?????

 

Κατ' εμέ οι πολίτες φταίνε, αλλά εμείς ταλαιπωρούμαστε! :sad:

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση πριν... στο μέλλον θα σε ξαναρωτήσω σίγουρα γιατί τα έχω μπλεγμένα!:P

Link to comment
Share on other sites

ειναι ομως σαφες επισης κατ'εμενα οτι ΤΟΣΟ καιρο ολοι περιμεναν τον νομο μεν αλλα δεν ενδιαφερθηκαν ΠΟΤΕ να διαχωρησουν τις περιουσιες τους. συγνωμη αλλα ποιος φταιει?????

Καλη ερωτηση, μεγαλη κουβεντα...

Θεωρω πως οι λογοι που δεν το κανανε ειναι οι ιδιοι με τους λογους για τους οποιους δεν θα κανουνε και την ρυθμιση με τον 4014. Και αναφερω μερικους:

- Άγνοια του νόμου,

- Οικονομική δυσκολία και κυρίως

- Αδυναμία τέλεσης της οποιασδήποτε πράξης λόγω ασυμφωνίας συνιδιοκτητών!

 

Το δικαίωμα της συνυπογραφής, ορθως δόθηκε, αλλά η καταστρατήγηση του, ειναι πλεον τόσο εξόφθαλμη, που προκαλεί.

 

Η κακόβουλη άρνηση εκ μέρους μιας πλευρας των συνιδιοκτητων, είναι πλέον μόδα: όπως έχουμε το "δεν πληρώνω", με τον νεο νομο θα εχουμε και το "δεν υπογράφω"!

 

Αρα, για πες μου φιλε μου ubuntaκια, πως θα χωριζαν τα τσανακια τους την στιγμή που ναι μεν είσαι συγκύριος ενός ακινήτου, αλλά δεν μπορείς να το ορίσεις (εστω και το ιδανικο μεριδιο σου) όπως θες εσυ;

 

Θεωρώ, εν κατακλείδι, πως απαρχαιωμένοι νόμοι και διατάξεις ή έλλειψη πρόνοιας για την σωστή εφαρμογή τους, ευθύνονται -σε τρομακτικά μεγάλο ποσοστό- για το ιδιοκτησιακό μπάχαλο που επικρατεί και το οποίο είναι φυσικό κι επόμενο, να μετατραπεί και σε πολεοδομικό, κοινωνικό και οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

το "πφ" το αφηνω ασχολιαστο...........

 

συγκεκριμενη περιοχη του αγρου?? σε συσταση καθετης ιδιοκτησιας και μονο! οχι οριζοντιας. και μονο τοτε να μιλαγαμε για ποσοστα! (χιλιοστα)

 

τωρα αν δυσκολευεσαι να κατανοησεις την εννοια εξ αδιαιρετου αλλο ζητημα

 

σου εχω απαντησει σαφως στο βασικο σου ερωτημα οτι για να προχωρησει ο ενας απο τους δυο δεν γινεται στην περιπτωση του εξ αδιαιρετου

 

αν θες να ρωτησεις κι αλλον συναδελφο ευχαριστως

 

Οοοοο.... mister Fear.... δεν υπαρχει ποσοστο συνιδιοκτησιας οταν ειναι εξ'αδιερετου??? και απο που σου βγηκε αυτο??? Ολοι οι συμβολαιογραφοι της Ελλαδος, εδω και χροοοοοοοονια, εχουν κανει τετοιο χοντρο λαθος και μας βαζουν "ο ταδε με 30% εξ'αδιερετου, ο ταδε με 50%..." ?? Εσυ τι λες?? Μην μπερδεψεις τα πραγματα!! Στην οριζοντια δεν μπορεις να χωρισεις το οικοπεδο σε τμηματα με συμβολαιογραφικη πραξη, αλλα και βεβαια και εχεις ποσοστο....!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.