Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
giorgosv

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;

Recommended Posts

Ωραίο πέσιμο κάνεις στο δευτερο σου ποστ...lacharette.

 

Καλα τα λες, οι συμβολαιογραφοι μας βαζουν "ο ταδε με 30% εξ'αδιερετου, ο ταδε με 50%...", αλλά τι; Επειδη και στη μια και στην αλλη περιπτωση σου δινουν ποσοστό, παει να πει πως εχεις τα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις;; Παει να πει οτι το μεν με το δε, ειναι το ίδιο πραμα;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μηχανολόγοι Μηχανικοί βιομηχανικού και κτιριακού σχεδιασμού (BIM/CAD)
Οοοοο.... mister Fear.... δεν υπαρχει ποσοστο συνιδιοκτησιας οταν ειναι εξ'αδιερετου??? και απο που σου βγηκε αυτο??? Ολοι οι συμβολαιογραφοι της Ελλαδος, εδω και χροοοοοοοονια, εχουν κανει τετοιο χοντρο λαθος και μας βαζουν "ο ταδε με 30% εξ'αδιερετου, ο ταδε με 50%..." ?? Εσυ τι λες?? Μην μπερδεψεις τα πραγματα!! Στην οριζοντια δεν μπορεις να χωρισεις το οικοπεδο σε τμηματα με συμβολαιογραφικη πραξη, αλλα και βεβαια και εχεις ποσοστο....!!!!!!!

 

 

 

χαιρομαι που αμεσα μεσα απο την αγνοια σου απαντας μονο σου στο προβοκατορικο μηνυμα σου. με απαλασεις απο το θλιβερο κοπο να απαντησω

 

"Στην οριζοντια δεν μπορεις να χωρισεις το οικοπεδο σε τμηματα με συμβολαιογραφικη πραξη, αλλα και βεβαια και εχεις ποσοστο....!!!!!!"

 

ποια??? οεοοοο??? οριζοντια??? οεοοοο????

 

εξ αδιαιρετου φιλε μου , που ειναι η οριζοντια???? οεοοοο!!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tελικά υπάρχει κανενα νεότερο για τις εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησίες ως προς τον υπολογισμό του προστίμου;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μονο αυτό στις οδηγίες της 20/10

 

12)Αν σε εκτός σχεδίου οικόπεδο υπάρχουν περισσότεροι ιδιοκτήτες και αντίστοιχα κτίσματα ή διαμερίσματα, τα οποία έχουν μοιραστεί μεταξύ των ιδιοκτητών -χωρίς σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας που απαγορεύεται- και οι ιδιοκτήτες έχουν διαφορετικά κοινωνικά κριτήρια, πως υπολογίζεται το πρόστιμο ; Για κάθε ιδιοκτήτη χωριστά για τα μεγέθη που τους αντιστοιχούν ή γίνεται χρήση των ευνοϊκότερων συντελεστών για όλους?

Κατ’ αρχάς κάθε αυτοτελής ιδιοκτησία (διαμέρισμα) ρυθμίζεται ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες. Στην παρ. 2δ, του άρθρου 24 αναφέρεται ότι «Στην περίπτωση συγκυριότητας του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση οι συντελεστές του παραρτήματος λαμβάνονται υπόψη για όποιον από τους συγκυρίους πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις.»

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τις περιπτώσεις σε εκτός σχεδίου που υπάρχει συνιδιοκτησία σε κτίριο χωρίς να έχουν οριστεί αυτοτελείς ιδιοκτησίες,

δεν έχουν αποφασίσει ακόμη, το σκέφτονται..(τηλεφωνική απάντηση από ΔΟΚΚ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις σύσταση με ΚΑΝΕΝΑΝ τρόπο σε εκτός σχεδίου κληροτεμάχια σε τόσο μικρά κομμάτια (500τ.μ. 300τ.μ. κλπ) Αν μπορούσε να γίνει θα το κάναν οι μεσίτες προ πάσης πώλησης. Έχω πελάτες που έπρεπε να τους εξηγήσω εγώ τι είναι αυτό το "εξ αδιαιρέτου" που αγοράσανε πριν από 20 χρόνια!!! Όταν έκαναν την αγορά ΔΕΝ συμβουλεύτηκαν μηχανικό αλλά μόνο τον μεσίτη και άντε και κανένα γείτονα. ΟΥΤΕ μετα την τακτοποίηση θα μπορούν να τα χωρίσουν αν δεν ενταχθούν σε σχέδιο. Άσε που η εφορία όταν θα βλέπει τοπογραφικό με 20 σπίτια...δε πα να λες οτι δικό σου είναι μόνο "αυτό το μικρό εδώ στη γωνία"

 

 

 

Σε παρακαλώ συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου. Ευχαριστώ. Manolis gon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Ήθελα τα "φώτα" σας! Σε εντός σχεδίου εξ αδιαιρέτου οικόπεδο 500m2, δύο ιδιοκτητών, που ο καθένας έχει χτίσει 200m2, με δική του χωριστή άδεια ο καθένας, χρειάζεται συναίνεση για να υπαχθεί η μία κατοικία στον 4014??

Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεις να χρησιμοποιήσεις αυτό που λέει στις οδηγίες της 20/10:

 

5)Πώς αντιμετωπίζεται η περίπτωση που διαφωνούν οι συνιδιοκτήτες ως προς την υπαγωγή χώρου στο ν. 4014/11 ;

Στην παρ. 2δ, του άρθρου 24 αναφέρεται ότι «Στην περίπτωση συγκυριότητας ...... και εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι απαραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.»

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Καίει" το ζήτημα της "εξ΄αδιαιρέτου" αυθαίρετης δόμησης! Σε κληροτεμάχιο 40000 τ.μ. ο ιδιοκτήτης πούλησε τμήματα αυτού με το γνωστό "εξ' αδιαιρέτου" τρόπο, που το καθένα από αυτά είναι 500 τ.μ. Κάθε ένας από τους αγοραστές έχτισε και από ένα αυθαίρετο και έκανε και περίφραξη. Από αυτούς μόνο 3 ενδιαφέρονται να τα τακτοποιήσουν. Θα πρέπει στο τοπογραφικό να αποτύπωθεί η έκταση και των 40 στρεμμάτων ή μονο τα 3 τμήματα των 500;

Edited by maria_geo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απ' ότι έχω πληροφορηθεί (από εδώ και από ερωτήσεις σε ΤΕΕ-υπεκα-ιεκεμ ΤΕΕ) το τοπογραφικό ΠΡΕΠΕΙ να είναι όλων!!! Δηλαδή στην περίπτωσή σου θέλει και τα 40 στρέμματα, και με τα αυθαίρετα βέβαια. Ίσως να βγάλουν καμία διευκρίνιση προς αυτό, διότι μου ακούγεται πολύ δύσκολο σε πολλές περιπτώσεις, ά΄ρα δε θα εισπράξει το κράτος.

 

Μανόλη, σε αυτήν την περίπτωση δηλαδή, εξ' αδιαιρέτου, πάλι προχωράμε ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ από τους άλλους που έχουν τμήματα του ολόκληρου τεμαχίου???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.